To był hit! Pamiętacie luksfery w mieszkaniach? Zdjęcia autentycznych wnętrz sprzed 20 lat

2024-04-24 13:20

Luksfery. W latach 90. i dwutysięcznych posiadanie ścianki z luksferów lub szklanych pustaków było oznaką zamożności. Służyły jako ścianki działowe, okna, obudowy pryszniców. Zobaczcie na zdjęciach autentyczne wnętrza i aranżacje z luksferami sprzed ponad 20 lat. I szukajcie inspiracji, bo luksfery i szklane pustaki znów wracają do łask.

Murator Remontuje: Malowanie szafek kuchennych
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Luksfery. Hit lat 90.
  2. Szklane pustaki i luksfery wracają do łask
  3. Jak się stawia ściankę z luksferów?

Luksfery. Hit lat 90.

Luksfery i szklane pustaki to był hit lat 90. i na początku dwutysięcznych. Pamiętacie je? Służyły za ściankę działową, doświetlały ciemne łazienki w mieszkaniach, bywały oknem, które, owszem, wpuszczało światło, ale sąsiad nie widział, co się dzieje w naszym domu. Ich przepuszczalność światła wynosi przecież 50-80 proc. Często wykorzystywane były też w budynkach użyteczności publicznej, przychodniach, urzędach, szpitalach.

Czasem mówi się, że luksfery to to samo, co pustaki szklane. Ale to co innego. Różnią się budową oraz techniką wykonania. Luksfery są z jednego kawałka szkła. Szklane pustaki - z dwóch tafli, pomiędzy którymi znajduje się powietrze.

Jeśli luksfery budzą w Was sentyment, mamy dobrą wiadomość: luksfery znów są modne! Możecie jest wykorzystywać we wnętrzach. Tymczasem my w galerii pokazujemy Wam, jak wyglądały aranżacje z luksferami we wnętrzach w latach 2003 - 2006. To autentyczne zdjęcia mieszkań i domów z naszego archiwum. Może znajdziecie tu pomysł na to, jak wykorzystać pustaki szklane w tym sezonie?

Jak wykorzystać luksfery w domu? Praktyczne informacje

Szklane pustaki i luksfery wracają do łask

Ale w 2024 luksfery wyglądają inaczej niż te, które znamy z lat 90. Te współczesne uproszczone, a kupimy jest np. w sklepach dużych sieci budowlanych. - Dziś stanowią element nowoczesnych, loftowych lub eklektycznych pomieszczeń, niekiedy tylko w detalach nawiązujących do stylu retro - opisują luksfery przedstawiciele sieci Leroy Merlin. I radzą łączyć je z wyposażeniem z przezroczystego szkła.

Luksferami i szklanymi pustakami można, jak dawniej, oddzielić łazienkę od przedpokoju, jadalnię od salonu lub kuchni. Ale też np. sypialnię od salonu.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Jak się stawia ściankę z luksferów?

Luksfery, czy szklane pustaki mają zwykle wymiary

  • 19 cm x 19 cm x 8 cm
  • lub 24 cm x 24 cm x 8 cm.

Ściany z pustaków szklanych muruje się na zaprawę murarską do cegieł klinkierowych (bez dodatku wapna), a w spoinach układa się pręty zbrojeniowe, zabezpieczone przed korozją. Po wymurowaniu ściany, spoiny pomiędzy pustakami szklanymi wypełnia się zaprawą do spoinowania.

CZYTAJ TAKŻE: