Styl skandynawski w kamienicy, czyli sposób na miejsce szczęśliwe

2017-10-05 15:18 Redakcja

Właściciele pokochali kamienicę, w której w końcu udało im się zamieszkać. Mieszkanie przeszło generalny remont oraz prawdziwą metamorfozę. Efekt? Przytulna odsłona stylu skandynawskiego w klimatycznej kamienicy. W skrócie: miejsce szczęśliwe.

Agnieszka i Stanisław mieszkają w Gliwicach od dziewięciu lat, a w tym mieszkaniu od siedmiu. Początkowo zajmowali niewielki dwupokojowy lokal… po drugiej stronie korytarza! W pewnym momencie poczuli, że ów metraż jest dla nich niewystarczający. Jednak zakochani w tej kamienicy z rozpaczą myśleli o wyprowadzce. Długo szukali wyjścia z tej sytuacji, aż wreszcie wymyślili: zaproponowali sąsiadce z vis-à-vis zamianę. Trudno im było uwierzyć własnemu szczęściu, gdy starsza pani zajmująca 85 metrów kwadratowych na ich pomysł z radością przystała!

Gruntowny remont mieszkania

Oczywiście mieszkanie wymagało remontu, i to gruntownego. – Wymieniliśmy dosłownie wszystko poza wstawionymi kilka lat wcześniej oknami i drzwiami wejściowymi – opowiada pani domu. – Wszystko zleciliśmy zaufanej ekipie, bo gonił nas czas, a do tego oboje z mężem intensywnie pracowaliśmy zawodowo, każde w międzynarodowej korporacji. Ściany zostały skute do gołej cegły, trzeba było położyć nowe tynki, zrobiliśmy także nową podłogę (wybraliśmy panele). Niestety, nie starczyło nam funduszy i odwagi na wszystkie wymarzone zmiany.

Ciąg dalszy dużych zmian

– Ale co się odwlecze, to nie uciecze – pani domu ciągnie opowieść. – Kilka lat później już byliśmy pewni, czego chcemy. Wyburzyliśmy część ścian działowych, tak by powstała duża kuchnia z jadalnią, powiększyliśmy pokój Ani (teraz to właściwie największe pomieszczenie w domu), wymieniliśmy panele na deski i pomalowaliśmy je białą farbą olejną, co wspaniale powiększyło przestrzeń i rozjaśniło wnętrza, gdzieniegdzie na białych ścianach położyliśmy kolorowe tapety. Zyskaliśmy jasne i przestronne wnętrze z wyrazistymi plamami koloru – czyli to, o co nam chodziło!

..  Tapety na ścianę: wybieramy najpiękniejsze dekoracje >>>

Styl skandynawski w kamienicy: pomysły z mieszkania

Sofy w różnych barwach. Sofy z IKEA różnią się kolorem. Dzięki temu strefa relaksu nie jest wizualnie ciężka. Za towarzyszy mają dwa stoliki: prostokątny upolowany w internecie oraz wiekowy okrągły, z mosiężnym blatem, będący pamiątką rodzinną.

Eklektyzm i „kicz kontrolowany”. Warto mieszać ze sobą style oraz łączyć je w jednym pomieszczeniu. Przykład? Meble IKEA plus cekinowe poroże i szafka pamiętająca PRL.

Kolekcja szkła. Szkło z połowy XX wieku, zwłaszcza z hut Hortensja (Piotrków Trybunalski) oraz Ząbkowice czy czeskiej Crystalex Bohemia, już dawno urzekło Agnieszkę. Współczesne także ją pociąga (np. szafirowa patera, Tiger).

..  Trendy 2017 – modne szkło współczesne i z duszą >>>

Sofa w strefie kuchennej. Może nie jest to norma, ale duża wygoda przy stole!

Sufit podbity deskami. To pamiątka po poprzedniej lokatorce. Pierwotnie deski były ciemne, ale dzięki białej farbie błyskawicznie odmłodniały.

Przytulne wnętrza w stylu skandynawskim: GALERIE ZDJĘĆ