Spis treści
- Metamorfoza mieszkania od A do Z
- Jak niedrogo stworzyć przytulne wnętrze? Wskazówki właścicielki
- Styl prowansalski we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ
Gdy na świat przyszedł synek Marzeny i Piotra, Kajetan, ich mieszkanie okazało się za małe. Szybko zaczęli się rozglądać za większym lokum. Mieli ogromne szczęście, bo do gustu przypadła im jedna z pierwszych ofert, na którą trafili. Nowe mieszkanie miało wszystko – idealną lokalizację na warszawskim Żoliborzu, odpowiedni metraż i na dodatek jeszcze kawałek ogródka. Nic dziwnego, że w tej sytuacji nie odstraszyła ich ani wizja przeprowadzki z niemowlakiem, ani potrzeba wykonania generalnego remontu. Tym bardziej że od początku mogli liczyć na duże wsparcie rodziny – tata Marzeny, który całe życie zajmował się remontami i stolarstwem, oczywiście natychmiast zaoferował swoją pomoc.
Metamorfoza mieszkania od A do Z
Właściciele zdecydowali, że nie ma co rozmieniać się na drobne i trzeba wymienić wszystko poza oknami i drzwiami wejściowymi. – Tylko w ten sposób mogliśmy uzyskać przestronną i harmonijną przestrzeń, o jakiej zawsze marzyliśmy – wspomina Marzena. Powoli, po pracy i w chwilach, gdy synek smacznie spał, skuwali kafle, kładli panele i malowali ściany. Z czasem zaczęły pojawiać się pierwsze sprzęty – szara sofa w salonie czy stół z drewnianym blatem w kuchni. A czego nie mogli znaleźć w sklepach, to zrobili sami. Pedantyczne natury Marzeny i jej taty nie pozwoliły na żadną prowizorkę. Całe mieszkanie zostało urządzone z najwyższą dbałością o wykończenia i detale. Trudno więc się dziwić, że przy takim zaangażowaniu remont trwał grubo ponad rok.
.. Styl prowansalski, czyli jaki? Poznaj założenia stylu >>>
Od tego czasu minęła już ponad dekada, na świat przyszła Julia (dziś ma pięć lat), pojawił się też ulubieniec całej rodziny, spaniel o imieniu Karmel. – Mimo że na przestrzeni czasu nasze potrzeby mocno się zmieniły, mieszkanie nadal świetnie nam służy – mówi gospodyni. I dodaje, że choć chwilami remont dawał się we znaki, zdecydowanie warto było się pomęczyć.
Jak niedrogo stworzyć przytulne wnętrze? Wskazówki właścicielki
Szukasz idealnych mebli i dodatków, ale nie możesz ich znaleźć? Zrób je z pomocą domowników, uzdolnionych przyjaciół lub stolarza. Z moim tatą wykonałam mnóstwo przedmiotów, których nie widziałam w sklepach lub na które po prostu nie było mnie stać. Dodatkowo zaprzyjaźniłam się z maszyną do szycia. Zaczęłam od prostych dekoracji (poszewki na poduszki, obrusy), a dziś prowadzę własną pracownię artystyczną Zapach Lawendy.
Nie musisz wydawać fortuny, by stworzyć unikatowe wnętrze. Wystarczą odrobina cierpliwości i szczypta wyobraźni, by przerobić meble z sieciówek lub stworzyć coś z niczego. Pozornie zbędne przedmioty, takie jak podniszczone drzwi czy stary pieniek, mogą stać się oryginalną dekoracją.
.. Jak zrobić stolik nocny z walizki? >>>
Wybierz neutralną bazę. Stonowane kolory ścian, podłóg i mebli są wspaniałym tłem dla zmieniających się dodatków. Nowe poduszki, pledy czy obicie fotela odmienią charakter wnętrza, a są zdecydowanie tańsze niż remont.