Projekt kawalerki: małe mieszkanie dla singla
Projekt kawalerki to dla architekta wnętrz prawdziwe wyzwanie. Małe mieszkania mają dużo możliwości, ale wymagają dobrego zagospodarowania każdego centymetra przestrzeni. Takiego projektu podjęła się pracownia Dziurdzia Projekt, która wzięła pod lupę kawalerkę w Krakowie.
Autor: Ayuko Studio
Projektanci zastali mieszkanie w stanie deweloperskim. Układ funkcjonalny mieszkania praktycznie się nie zmienił.
Spis treści
49-metrowa kawalerka zaprojektowana została dla singla, który dużo podróżuje ze względu na pracę. Projektanci zastali mieszkanie w stanie deweloperskim. Układ funkcjonalny wnętrza praktycznie się nie zmienił.
Projekt kawalerki: ciepło czy zimno?
Głównym założeniem przy aranżacji wnętrza było zaznaczenie wyraźnego kontrastu pomiędzy zastosowanym betonem, a drewnem. Te dwa skrajnie postrzegane materiały stworzyły jednak równowagę we wnętrzu. Projektanci postanowili zostawić w stanie surowym sufit oraz ściany w mieszkaniu – ściana w salonie została częściowo zdarta do betonowych płyt. "Cieszymy się z tego, że klient zaakceptował wszystkie nasze pomysły, m.in. zdarcie tynku z sufitu, poprowadzenie przewodów elektrycznych na zewnątrz." Odcinek podłogi w strefie wejściowej oraz kuchennej został pokryty płytkami imitującymi beton marki Marazzi. Jedynie podłogę w salonie i sypialni pokryto dębowym drewnem. Drewno pojawiło się również pod postacią frontów zabudowy: kuchennej oraz meblościanki w salonie. Regał zaprojektowano specjalnie pod wielką kolekcję gier planszowych, należących do właściciela.Zobacz też: Możliwości małych przestrzeni >>>
Projekt kawalerki: (nie)równy podział
Elementem zasługującym na szczególną uwagę w projekcie wnętrza jest nieregularny kształt wiszących szafek kuchennych. W całości tworzą one jedną, spójną bryłę, lecz pojedyncze korpusy zostały zaprojektowane w nieregularnych kształtach. W części sypialni wydzielonej ścianką mieści się praktyczna garderoba. Wstawiono do niej szafę z lustrzanymi frontami, by optycznie powiększała przestrzeń. Pikowany zagłówek łóżka zapewnia wygodę i pomysłowo maskuje przewody od kinkietów. Urządzając mieszkanie projektanci postawili na stonowaną kolorystykę. Pojawia się tu biel, szarość oraz akcenty czerni – obecne w dodatkach dekoracyjnych konsekwentnie korespondują ze sobą w mieszkaniu.Autor projektu: www.dziurdziaprojekt.com
Autor: Maria Miklaszewska
Całe mieszkanie przeszło gruntowny remont. W miejsce wystroju z lat 90 pojawiły się rozwiązania w stylu skandynawskim. Fotografie zawieszone na ścianach są jedyną pamiątką po tamtych czasach.
Autor: agencjafree/living4media
Na parterze w mieszkaniu swoje miejsce znalazł regał na książki. Kręcone schody prowadzą na piętro.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Do stworzenia zabudowy kuchennej potrzebna była pomoc stolarzy. Wykonana na wymiar ma korpusy z płyty laminowanej, a fronty ze sklejki brzozowej, która została oszlifowana i zaimpregnowana matowym lakierem. Cieniutki blat powstał z delikatnie oszlifowanej i zaolejowanej płyty CDF – odpornego materiału drewnopochodnego. Projekt wnętrz i meble: PRZETWÓRNIA MEBLOWA BIAŁYSTOK.