Pastelowe wnętrza: jasny salon z kuchnią w stylu vintage

2015-10-29 12:29 Agnieszka Zawadzka

Czy możliwe jest połączenie pastelowego wnętrza z wszechobecną bielą i stylem vintage jednocześnie? Inspirujemy niezwykłym projektem salonu z kuchnią w mieszkaniu w bloku, gdzie elementy pastelowe, monochromatyczne i vintage stworzyły spójną aranżację przestrzeni dziennej. Pastelowe spojrzenie na szarzyznę bloków obronione! Zobaczcie sami projekt mieszkania autorstwa Ewy Sołonin i Joanny Alexandrowicz z pracowni WARSZTAT WNĘTRZA.

Poszukując dla siebie miejsca na ziemi, z czasem narastamy pewnym o nim wyobrażeniu. Marzenie mieszkania w stylowej kamienicy (w dobrym stanie technicznym) czy przestrzennym lofcie (z dobrym dojazdem do centrum) często weryfikuje zarówno cena nieruchomości jak i jej lokalizacja. Chcąc przemycić do wymarzonego wnętrza jak najwięcej cech stylu, w którym dobrze nam się przebywa, musimy zmierzyć się z licznymi pułapkami zastanej architektury. Dlatego tym bardziej inspirujący jest przykład jasnego salonu z kuchnią w stylu vintage z prawdziwego wnętrza szarego bloku. Zobaczcie jak umiejętnie ograno trudną, ciemną przestrzeń i minimalnymi środkami wprowadzono do wnętrza eklektyczną mieszankę stylu skandynawskiego, flamandzkiego i (przede wszystkim) stylu vintage!

Biały salon z kuchnią: vintage w bloku z wielkiej płyty

Styl vintage we wnętrzu minimalisty ze skandynawskim zacięciem? Bardzo proszę - oto przykład z prawdziwego wnętrza, że stylistyczne inspiracje czerpane z wielu stylów dać mogą samodzielną i absolutnie wyjątkową nową jakość. Jasny salon (na pierwszy rzut oka wyłącznie biały) z meblami i dodatkami silnie nacechowanymi stylem vintage, po chwili zaskakuje elastycznością w doborze detali, kolorów i faktur. Wnętrze z pozoru skandynawskie i proste po chwili przebywania w nim odkrywa przed nami paletę różnorodności. Główną osią, wokoł której zbudowano aranżację jasnego salonu z kuchnią stała się bielona podłoga i równie biała cegła na ścianie w przestrzeni kuchni. Dzięki zabieleniu klasycznego parkietu w jodełkę, wnętrze salonu optycznie zyskało na świetlistości i metrażu. W widoku wnętrza uwypuklił się także charakterystyczny rysunek układu klepki. W zestawieniu z surową i chropowatą fakturą białej cegły na ścianie w kuchni oraz gładkimi ale lekko nasyconymi pastelami off white dłuższymi ścianami wnętrza, aranżacja salonu z kuchnią w bloku rozedrgała się fakturami, ciekawie budując przestrzeń. Granatowa kanapa doskonale podkreśla kolor ściany na której stoi i orzechowy odcień drewna lekkich mebli towarzyszących. Stylizowane w formie współczesne krzesła i stolik, doskonale współgrają z oryginalną, drewnaną konsolką - bardzo w stylu vintage. Szklany, przezierny i przeskalowany wazon także nie jest bez znaczenia stylotwórczego, przenosząc do wnętrza namiastkę stylu flamandzkiego. Również współczesna, ale (w tym otoczeniu) silnie nacechowana stylem vintage i loft, metalowa witryna w miętowej oprawie, zdecydowanie ożywia monotonną kolorystykę bieli i szarości salonu z kuchnią i nawiązuje do off white'owego potraktowania miętowej ściany za kanapą. Bliskie sąsiedztwo kuchni stopiło obie przestrzenie niewidzialną klamrą kolorystyczną. 

WIĘCEJ: Pastelowe wnętrza >>>

 

Biały salon: biel pastelą przełamana

Pastelowe wnętrza, w zgodzi ze współczesnym trendem, zmieniaja swoje oblicze na łagodniejsze i bardziej zamglone. Wszechobecną biel salonu w bloku przełamano w tym przypadku dwoma odcieniami pasteli w palecie off white. Na kolory dłuższych ścian wnętrza wybrano lekko przydymiony odcień miętowy oraz rozbieloną, gołębią szarość - niezwykle subtelnie wyłaniającą się z białej przestrzeni. Kolorystyczny zabieg okazał się strzałem w dziesiątkę! Nie dość, że wyrównał proporcje wzdłużnego pomieszczenia salonu, plastycznie zróżnicował monochromatyczną biel wnętrza, to jeszcze wydobył potencjał mebli w stylu vintage, nadających białemu salonowi z kuchnią ostatecznego sznytu. Subtelne pastele w odpowiednim zestawie potrafią zdziałać cuda i malarsko rozrzeźbić nawet trudną w aranżacji architekturę przestrzeni.

ZOBACZ: Biała kuchnia POMYSŁY >>>

 

Biała kuchnia w stylu vintage: cegła na ścianie 

Biała kuchnia w salonie w stylu vintage to przede wszystkim rozedrganie przestrzeni fakturą. Zestawienie chropowatości cegły na ścianie z gładką powierzchnią białego MDF-u wyłącznie dolnej zabudowy kuchennej, dała niesamowicie eklektyczny efekt. Minimalne środki wyrazu, jak gładkie, czarne blaty, czarne tablice kredowe w kształcie ryb czy okrągłe lustro nad zlewem, stylowo odczarowały biały monochromatyzm kuchni w salonie. Industrialne oświetlenie ponad wyspą kuchenną (przeskalowane żarówki w czarnej i miedzianej oprawie) podkreśliły surowy charakter wnętrza z cegłą. Biały, graficzny hoker przy wyspie praktycznie stał się niezauważalny, przyjmując formą organiczny kształt roślinny - jak liczne rośliny i zioła w przestrzeni blatu kuchni i wyspy kuchennej.

Zobacz WIDEO: Woskowanie mebli drewnianych

WIĘCEJ: Cegła na ścianie INSPIRACJE >>>

 

Więcej inspiracji:

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021