Pastelowe kolory ścian i bielone meble: aranżacje w stylu vintage

2015-03-25 19:08 Monika Czerwińska-Konarska

Bielone meble to esencja stylów vintage i shabby chic. A pastelowe kolory ścian są idealnym tłem eksponującym ich piękno. Aranżacje wnętrz w stylu vintage raczej nikogo nie pozostawiają obojętnym na swoją urodę i wyjątkowość.

Bielone meble weszły już na stałe do kanonu aranżacji wnętrz. Czasem są to prawdziwe antyki, które dostały drugie życie, czasem są całkiem nowe, ale szlachetnie postarzone. Ale by meble w stylu vintage mogły lśnić swoją urodą potrzebują odpowiedniego tła. Zapewnią im to pastelowe kolory ścian oraz niezawodna biel.

Pastelowe kolory ścian: jasny błękit, zieleń, szarość i beż

Pastelowe kolory ścian są naturalnym wyborem wielbicieli stylu vintage i shabby chic. Delikatne, rozmyte błękity i zielenie, czasem róż i fiolet oraz niezawodne i zawsze bezpieczne szarości i beże stanowią idealne tło dla bielonych mebli. Ściany nie walczą z nimi o pierwszeństwo, lecz idealnie je podkreślają. Tak jak pastelowe kolory ścian sprawdza się również biel. Jednak aranżacja wnętrza całego w bieli to już zupełnie inna historia jak mówi klasyk. Kolory szary i beżowe weszły już na stałe do naszych mieszkań. I to niezależnie od stylu. Tak jak sprawdzają się w stylu vintage, tak też sprawdzają się w stylu nowoczesnym  i minimalistycznym. Natomiast delikatne pastelowe kolory ścian to zdecydowanie najczęściej właśnie błękity i zielenie. Mogą występować w wersji gładkiej, malowane farbą, mogą to być pasy lub kwiaty na tapetach. Jednak z pastelowymi kolorami ścian w aranżacji wnętrza też trzeba uważać, by nie przedobrzyć. Wszystkie ściany w delikatnych odcieniach sprawdzą się na pewno w pokojach dziecięcych, natomiast w pokojach dziennych lepiej ograniczyć takie kolory ściany do jednej lub dwóch, pozostałe pozostawić białe, szare lub beżowe.

Pastelowe kolory ścian i jasne drewno

Pastelowe kolory ścian oprócz bieli lubią także drewno. Szczególnie jasne jego odcienie. Znakomicie na przykład będą wyglądały błękitne ściany, bielone meble w stylu vintage i parkiet z jasnego dębu lub jesionu. Dobrze też będzie wyglądała na tle pastelowych kolorów ścian kombinacja mebli bielonych w stylu vintage i starych mebli drewnianych.

Jak łączymy pastelowe kolory ścian?

Pastelowe kolory ścian lubią także łączyć się ze sobą. Znakomicie wyglądają na przykład na jednej ścianie dwa odcienie fioletu, z których jeden stanie się lamperią. Dobrze będzie też wyglądało połączenie błękitu i zieleni – jeden kolor na trzech ścianach, drugi tylko na jednej. Ważne by jeden z kolorów był chłodny – wtedy unikniemy groźby przedawkowania pasteli, co też niestety się zdarza. Dlatego idealną para do pastelowych kolorów ścian są bielone meble, niby lekkie ale delikatnie dociążające aranżację wnętrza.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021