Olśniewający apartament w stylu belle époque. Zamknięta kuchnia to szczyt elegancji!

2024-06-26 9:51

Wysublimowana i spokojna elegancja: tak w krótki sposób można byłoby scharakteryzować wnętrza warszawskiej kamienicy przy ul. Foksal 13/15 uznawanej za architektoniczną perełkę miasta. Za ich projekt odpowiedzialne były architektki pracowni MOW.design. Zobacz zjawiskowy apartament w stylu belle époque!

Spis treści

  1. Wnętrza w XIX-wiecznej kamienicy 
  2. Apartament w stylu belle époque. Nowoczesność spleciono z klasyką
  3. Sztukateria i wysokie sufity
  4. Apartament w Warszawie w stylu belle époque. Zdjęcia

Wnętrza w XIX-wiecznej kamienicy 

Kamienica na ul. Foksal została poddana rewitalizacji. Zachwyca nie tylko jej eklektyczna fasada, ale również odnowione wnętrza, w których udało zachować się XIX-wieczne detale: posadzki z białego marmuru, portale zdobiące klatki schodowe, ręcznie kute balustrady czy rzeźbione supraporty. Wchodząc do środka, szybko przenosimy się w czasie do belle époque!

Apartament w stylu belle époque. Nowoczesność spleciono z klasyką

Znalezienie balansu dla projektu wnętrza znajdującego się w takim historycznym budynku nie jest łatwe. Wymaga pewnego polotu, ale i wiedzy. Apartament, który pod swoje skrzydła wzięły Weronika Król i Marta Żebrowska-Wojczuk, wpisał się w przedwojenne dziedzictwo kamienicy, ale z drugiej strony nie zabrakło w nim nowoczesnych akcentów. 

Mieszkanie o powierzchni 130 mkw. jest ponadprzeciętnie wysokie! Sufity znajdują się na wysokości 4,2 m. W jego centralnej części mieści się salon, z którego można wyjść do prywatnego ogródka. Bezpośrednio z części wypoczynkowej przechodzi się do osobnej, dużej kuchni połączonej z jadalnią. Poza tym w mieszkaniu w kamienicy są jeszcze dwie sypialnie z łazienkami i toaleta dla gości.

130 m apartament w Warszawie
Autor: Projekt MOW.desig, Zdjęcia: Martyna Rudnicka

Sztukateria i wysokie sufity

Baza mieszkania była wręcz idealna. Wystawa południowa gwarantowała sporo światła, sufity zwieńczono przepiękną, bardzo zdobną sztukaterią, która została odtworzona w czasie renowacji budynku. Można powiedzieć, że w pewien sposób wyznaczyła ona kierunek, w którym poszedł projekt całego wnętrza. 

Klasykę bowiem połączono z nowoczesnością w najlepszym wydaniu. Całość zwieńczono sztuką (m.in. Leona Tarasewicza, Jana Szancenbacha, Henryka Musiałowicza, Igora Dobrowolskiego, Justyny Jędrzejewskiej, Alfreda Lenicy i Aleksandry Kujawskiej) , bez której kamienice w przeszłości nie mogły wręcz istnieć. 

Wspólnie z inwestorem architektki wybrały materiały, które stały się motywem przewodnim mieszkania: kwarcyt, dąb wędzony i naturalny kamień, a to wszystko w połączeniu z barwami ziemi: antracytem, przygaszoną zielenią i różnymi odcieniami beżu. 

Dzięki temu udało się odtworzyć klimat eleganckiej kamienicy o dystyngowanym i wytwornym charakterze wzmocnionym jeszcze przez ciemne, pokryte fornirem meble. 

Wnętrza poszczególnych pomieszczeń rozświetliły ogromne, przyciągające wzrok żyrandole wykonane ze szkła Murano według projektu Patrizii Volpat.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Hanna, która się uparła. Metamorfoza domu kostki w Bydgoszczy

130 m apartament w Warszawie
Autor: Projekt MOW.desig, Zdjęcia: Martyna Rudnicka

— Misternie wypracowane detale współgrają ze sobą, tworząc niepowtarzalny i urzekający efekt. W każdym rogu tego apartamentu kryje się historia, złożona z precyzyjnie dobranych elementów, które razem tworzą harmonijną i intrygującą całość — opisują swój projekt jego autorki.

Apartament w Warszawie w stylu belle époque. Zdjęcia

  • Projekt: MOW.design, Weronika Król i Marta Żebrowska-Wojczuk 
  • Zdjęcia: Martyna Rudnicka
  • Stylizacja: Anna Salak

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Polskie mieszkanie z architektonicznym Oscarem! Jest inspirowane wnętrzami z XIX w.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przebudowa domu kostki w Bydgoszczy. Wnętrza

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Złoto we wnętrzach WZ Studio