Luksus niewielkim kosztem! Sztukateria we wnętrzach. Inspiracje

2024-07-08 12:24

Jeśli marzy ci się eleganckie, wyrafinowane i niekoniecznie minimalistyczne wnętrze, postaw na sztukaterię! W sklepach można kupić gotowe listwy albo nawet wykonać je samodzielnie z drewna. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, efekt będzie jeden: olśniewający! Sztukateria we wnętrzach to zawsze dobry pomysł.

Spis treści

  1. Co to jest sztukateria?
  2. Z czego zrobiona jest sztukaterią?
  3. Sztukaterie ścienne – inspiracje i aranżacje. Zdjęcia

Co to jest sztukateria?

Sztukateria to dekoracyjne listwy montowane na ścianach i sufitach. Największą popularność zyskały w okresie renesansu – wykonywano je z gipsu, a ich forma była bardzo dekoracyjna. Obecnie sztukaterie przybierają postać prostych listewek, czasem z subtelnym frezowaniem.

Sztukaterie to doskonała ozdoba ścian (a także sufitów) i prosty sposób na podkreślenie eleganckiego i luksusowego charakteru wnętrz.

Mimo że sztukaterie kojarzone są najczęściej ze stylem klasycznym, glamour, retro i angielskim, można je spotkać również we wnętrzach nowoczesnych, eklektycznych i minimalistycznych. Zwłaszcza w tych ostatnich odnajdują się idealnie jako nienachalna dekoracja.

ZOBACZ TEŻ: Jak urządzić salon w bloku? 29 aranżacji z prawdziwych mieszkań

Sztukaterie we wnętrzach
Autor: Yassen Hristov

Z reguły sztukaterie tworzą na ścianach geometryczne ramy, a do najpopularniejszych kształtów należą kwadraty i prostokąty o różnych rozmiarach i układzie.

Sztukaterie ścienne podkreślą unikatowy charakter każdego pomieszczenia, niezależnie czy jest to przedpokój, łazienka czy salon. Jeśli zależy ci na uzyskaniu atmosfery luksusu i wyrafinowania, sztukaterie świetnie sprawdzą się w tym zadaniu.

ZOBACZ TEŻ: Jak tanio urządzić luksusowy salon? 9 sposobów na eleganckie wnętrze

Z czego zrobiona jest sztukaterią?

Oryginalnie sztukaterie wykonywano z gipsu. Obecnie sztukaterie gipsowe straciły na popularności na rzecz sztukaterii drewnianych, styropianowych i modeli wykonanych z pianki poliuretanowej.

Sztukaterie we wnętrzach
Autor: Wall Art

Listwy z lżejszych niż gips materiałów są naturalnie tańsze, a więc i łatwiej dostępne. Nie można im też odmówić trwałości. Dla przykładu sztukateria poliuretanowa jest nie tylko odporna na czynniki mechaniczne, ale również na wilgoć i promienie UV – można nią bez problemu ozdobić ściany eleganckiej łazienki.

ZOBACZ TEŻ: Luksusowa łazienka bez rozbijania banku. 23 pomysły na wnętrza jak z drogiego SPA

Sztukaterie ścienne – inspiracje i aranżacje. Zdjęcia

Mimo swojej prostoty, sztukateria daje ogromne możliwości aranżacyjne. W galerii poniżej zebraliśmy 15 zdjęć z polskich mieszkań, w których do dekoracji ścian wykorzystano sztukaterie. Zobacz, jak ogromny potencjał kryje się w tych niepozornych listewkach:

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio
Listen on Spreaker.