Mieszkanie w wieży Eiffla. Do środka można zaglądnąć jedynie przez szybę
To, że na wieżę Eiffla można wyjechać, wie chyba każdy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w wieży znajduje się niewielki apartament, w którym kiedyś mieszkał jej konstruktor. Stamtąd nikt nie miał lepszych widoków na Paryż niż on! Zobaczcie mieszkanie w wieży Eiffla w naszej galerii.
Autor: Getty Images/neirfy
Spis treści
- Kiedy została zbudowana wieża Eiffla?
- Wieża Eiffla symbolem rewolucji
- Mieszkanie w wieży Eiffla
- Mieszkanie w wieży Eiffla: zwiedzanie
Kiedy została zbudowana wieża Eiffla?
Wieża została zaprojektowana i zbudowana z okazji Wystawy Światowej, która w 1889 r. akurat miała miejsce w Paryżu. Historia Expo sięga jednak aż do XVIII w. Pierwsza wystawa odbyła się w Londynie w 1751 r. Jednak bodaj najsłynniejszą była ta z 1851 r., w którą zaangażował się sam książę Albert, mąż królowej Wiktorii.
Wieża Eiffla symbolem rewolucji
Wróćmy jednak do roku 1889 r. Chyba nikt nie spodziewał się, że dzieło Eiffla, który tak na marginesie odpowiadał również za stworzenie konstrukcji do Statui Wolności, na trwale zapisze się nie tylko w panoramie miasta, ale również popkulturze. Sama wieża miała upamiętniać francuską rewolucję, ale także odzwierciedlać potęgę Francji, na każdym polu, również technicznym i naukowym.

Na jej szczycie znalazło się jednak miejsce nie tylko dla laboratorium! Eiffel całkiem wygodnie, ale i stylowo się tam urządził. Na ścianach pojawiła się tapeta, olejne obrazy i szkice różnych projektów, na podłogach położono dywany, a całość uzupełniono ciemnymi, drewnianymi meblami.
W ten sposób uzyskano dosyć monochromatyczny efekt. Konstruktor wieży zadbał o wszystko. W prawie stu metrowym mieszkaniu znalazło się nawet miejsce na radio i fortepian. Chociaż jego część zajmowała winda, to wydzielono w nim salon, kuchnię łazienkę i toaletę. Nie było tam jednak sypialni!
Mieszkanie w wieży Eiffla
Początkowo paryżanie nie zdawali sobie sprawy, że na szczycie wieży mieszka jej twórca. Kiedy jednak to wyszło na jaw, wiele osób chciało odkupić ten apartament, jednak Eiffel konsekwentnie odmawiał. Zapraszał tam za to znamienitych gości, często innych konstruktorów czy wynalazców, takich jak chociażby Tomasz Edison.
Mieszkanie w wieży Eiffla: zwiedzanie
Niestety, mieszkanie Eiffla na ogół jest zamknięte dla szerszej publiczności. Gdy twórca wieży zmarł w 1923 r., nie pozostawiając testamentu, mieszkanie w niezmienionym stanie pozostaje niedostępne dla turystów.
Ci mogą rzucić na nie okiem przez szybę tylko, gdy wjeżdżają na najwyższy taras widokowy. W środku znajdują się trzy manekiny przedstawiające Thomasa Edisona, Gustawa Eiffla i jego córkę, Claire.
Źródło: toureiffel.paris/en
Autor: Getty Images/neirfy
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 5 polskich zabytyków, które poddano "metamorfozie grozy". Zdjęcia przed i po
Autor: Getty Images/tiero