Urządzając mieszkanie, Justyna i Maciej czerpali inspirację z dzieł van Gogha. Wyszło kapitalnie

2022-09-30 12:38

W mieszkaniu Justyny i Macieja dominują biel i jasne drewno – typowe dla ich ulubionego stylu skandynawskiego. Nie brak tu też żywych akcentów kolorystycznych, zaczerpniętych z obrazu Vincenta van Gogha „La Mousmé”.

Aneks kuchenny
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Z KUCHNI DO SALONU Zarówno zabudowa kuchenna, jak i regał telewizyjno-biblioteczny wykonane zostały na zamówienie: z fornirowanej dębem płyty meblowej oraz lakierowanego MDF-u. Wybór mozaiki nad blatem (powstałej w wyniku analizy kolorystycznej obrazu van Gogha) pociągnął za sobą kolejne wybory barw, m.in. krzeseł. Szafka nad lodówką – w której pan domu przechowuje nalewki własnej roboty – łączy się z zabudową w holu. Niebieski zestaw do herbaty to pamiątka rodzinna właścicieli. GDZIE KUPIĆ: mozaika Impresje – trufle.eu; krzesła P016W – dkwadrat.pl; wazon – H&M Home; lodówka – Gorenje

Gdyby nie zamiłowanie Justyny i Macieja do przejażdżek rowerowych, para pewnie nie trafiłaby na ten apartament na Wilanowie. – Naszą uwagę zwróciła reklama na budowie osiedla. Wystarczyły nam trzy dni, by na etapie dziury w ziemi, na podstawie planów i lokalizacji budynku, podjąć decyzję o zakupie. Spodobał nam się duży metraż, balkon, taras, dobra lokalizacja oraz otwarty widok na spokojną ulicę – mówią.

Na projektantkę Renatę Blaźniak-Kuczyńską trafili z polecenia. – Pierwsze życzenie klientów było dość typowe: „wnętrze w stylu skandynawskim”. Ale co to znaczy? Każdy ma nieco inne wyobrażenie tego stylu. Nie chciałam powielać popularnych szarości, wolałam skupić się na białej drewnianej podłodze (rzadko stosowanej w naszych realiach) i kultowych duńskich lampach nad stołem.

Postawiłam na meble fornirowane i z litego drewna. Wprowadziłam też kolor w formie wielobarwnej mozaiki w kuchni – opowiada projektantka. Najpierw jednak poprawiono deweloperski układ mieszkania. Zamiast gościnnej toalety stworzono pralnię z prasowalnią. Zlikwidowano ściankę działową między kuchnią a salonem. I tak powstała obszerna strefa dzienna, z wygodnym stołem w centrum.

– Oczywiście nie obyło się bez małych utrudnień. W pewnym momencie dostałam zadanie zaprojektowania mebla, który roboczo nazwałam „regałem dla kota”. Miało to być połączenie szafki RTV, biblioteki oraz miejsca, gdzie kot mógłby się wylegiwać, ale też skakać. Przygotowałam projekt regału z otworami, tor przemieszczania się zwierzaka z poziomu na poziom.

Dość dużo czasu zajęło mi skalibrowanie odpowiednich odległości i średnic otworów do gabarytów Spejsona. Finalnie mebel powstał, ale w bardziej typowej wersji – śmieje się architektka.

WSZYSTKO, CO KOCHAMY

Robiony na wymiar stół z litego dębu (200x80 cm) idealnie nadaje się na co dzień i podczas wizyt gości. Oświetlają go ikoniczne lampy duńskiego projektanta Poula Henningsena. Pozostałe wyposażenie pochodzi w większości z IKEA. Obraz nad fotelem właściciele dostali w prezencie od dobrych znajomych.

Salon, jadalnia
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Lampy wiszące – PH5, Louis Poulsen – lampy.pl; poduszki dekoracyjne – H&M Home

CZYSTOŚĆ BARW

– Granatowy odcień ściany za łóżkiem z IKEA to NCS S 6030-R80B z palety NCS. Pasuje do aksamitnych zasłon (również IKEA), które od początku widziałam w tej sypialni – mówi projektantka. Obraz z żurawiami sprezentował parze przyjaciel.

Sypialnia
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Kolorowy koc, poduszki ozdobne – TK Maxx

SIŁA W LEKKOŚCI

Zamiast kinkietu – lampa stojąca, a w roli szafki nocnej – taboret. Wyglądają niezobowiązująco, w każdej chwili można je przenieść w inne miejsce.

Sypialnia
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Lampa, stołek – IKEA; szara narzuta – H&M Home
JAKA ZABUDOWA

Aby zabudowa meblowa nie przytłaczała optycznie przedpokoju, warto zastosować dwa proste triki…

1. Jak ściany. Szafy lub szafki wnękowe licujemy ze ścianą obok. Wykańczamy frontami w takim samym kolorze jak ona. Uchwyty minimalizujemy, wybierając np. frezowanie lub system otwierania na docisk.

2. Za lustrem. Gdy fronty ozdobią lustrzane tafle, będziemy raczej koncentrować się na odbijających się w nich widokach, a nie myśleć o zawartości szaf. Taki zabieg wizualnie podwoi też przestrzeń przedpokoju.

KAMUFLAŻ SZAFY

Narożna zabudowa w przedpokoju mieści wysoką szafę na obuwie. Łączy się z zabudową widoczną od strony salonu – która z kolei skrywa drążki na płaszcze i kurtki, półki na akcesoria odzieżowe, torby i walizki.

Przedpokój
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Ławka Amber – woodenadesign.pl; wieszak – allegro.pl; lustro Chic, House Doctor – scandiconcept; płytki podłogowe Epoxy, Tubądzin – dekordia.pl

KĄPIEL CZY PRYSZNIC?

Wanna ze szklanym parawanem umożliwia i to, i to, w zależności od chęci domowników.

Łazienka
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Wanna Linea, umywalka Diverta – Roca; baterie seria Y – Omnires; zielony wazon – H&M Home; ręczniki – TK Maxx; pojemniki na mydło, złoty wazonik – Zara Home
Zabudowa w strefie toalety
Renata Blaźniak-Kuczyńska, Renee's Interior Design, reneesinteriordesign.pl
Renata Blaźniak-Kuczyńska, Renee's Interior Design, reneesinteriordesign.pl

Standardem łazienkowym stały się wiszące miski ustępowe, montowane na stelażu WC, o głębokości 20–25 cm. Przestrzeń nad i po bokach stelaża warto wykorzystać na budowę szafek z przeznaczeniem na środki czystości, ręczniki czy kosmetyki. Zabudowa stolarska powinna być wykonana z odpornej na wilgoć płyty MDF wykończonej lakierem. Opcjonalnie można też użyć drewna egzotycznego, np. teku, który nie nasiąka wodą i bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Drewno (również w połączeniu z płytkami ceramicznymi) niesie ze sobą dodatkowy atut – wprowadza do łazienki klimat spa.

PRZYTULONE DO ŚCIANY

Dolna zabudowa (fornirowana tekiem) obejmuje dwie szafki oraz przysłania stelaż WC. W górnej (wykonanej z białego MDF-u) mieszczą się kolejne szafki – na ręczniki, kosmetyki, detergenty. – Meble nie są zbyt głębokie, ale naprawdę pojemne – mówią właściciele. Ułatwiają utrzymanie porządku w łazience. Dzieląca je półka dodaje zabudowie lekkości, sprawdza się podczas prezentacji ładnych drobiazgów lub świec.

Łazienka
Autor: Marta Behling/Pion Poziom PRZYTULONE DO ŚCIANY Dolna zabudowa (fornirowana tekiem) obejmuje dwie szafki oraz przysłania stelaż WC. W górnej (wykonanej z białego MDF-u) mieszczą się kolejne szafki – na ręczniki, kosmetyki, detergenty. – Meble nie są zbyt głębokie, ale naprawdę pojemne – mówią właściciele. Ułatwiają utrzymanie porządku w łazience. Dzieląca je półka dodaje zabudowie lekkości, sprawdza się podczas prezentacji ładnych drobiazgów lub świec.

PROSIMY O METRO

Klasyczne białe płytki typu metro były jednym z życzeń Justyny i Macieja. Projektantka skontrastowała je z heksagonalnymi płytkami podłogowymi w kolorze czarnym. Całość zrównoważyła, i jednocześnie ociepliła, drewnem tekowym. Choć szafka umywalkowa znajduje się w bliskim sąsiedztwie wanny, nie boi się wody (została zabezpieczona specjalnym lakierem).

Łazienka
Autor: Marta Behling/Pion Poziom
Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski