Mieszkanie w stylu retro – serce Soho Factory w Warszawie

2020-10-11 17:24 Patrycja Gruman

Mieszkanie przy Mińskiej, serce Soho Factory, praskie klimaty… Właściciele mieszkania podkreślają, że Praga to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy – można się stamtąd nie ruszać i fajnie żyć. A jak urządzili swoje lokum? Styl retro popisowo łączy się z nowoczesnością.

– Wiele osób nie lubi Pragi, ale dzięki nam chyba się do niej przekonują – mówią Marta i Rafał, właściciele. A gdy ktoś przychodzi do nich po raz pierwszy? – Zawsze jest lekki szok – śmieje się Marta. – Że taki widok, że tak fajnie. Soho i w ogóle.

Zanim zaczęli tu mieszkać, na warszawskim Kamionku, gdzie teraz jest Soho, siedzibę miała ich firma. Marta nie była entuzjastycznie nastawiona do przeprowadzki, namówił ją mąż. – Bałam się – przyznaje. – Wtedy oprócz starych kamienic i paru sklepów nie było tu większej infrastruktury. Poza tym kupowaliśmy mieszkanie na etapie dziury w ziemi, a to zawsze stres. Dziś teren Soho kojarzy się z restauracjami, muzeami, placem zabaw. Ta okolica żyje. I naprawdę można tu i dobrze zjeść, i się ukulturalnić, i odpocząć.

Klimat retro po remoncie mieszkania

Remont mieszkania trwał cztery miesiące. Powiększono salon i łazienkę, wygospodarowano pomieszczenie na pralnię. Tyle przeróbek. Właściciele mieli szczęście zarówno do ekipy, jak i architektek. – Rozumiały nas. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych – wspominają.

– Koncepcja rodziła się wspólnie z klientami – mówią projektantki. – Byli bardzo zaangażowani. Inspirację stanowiły meble z lat 70. A odważne połączenia kolorystyczne odzwierciedlają charakter właścicieli. – Chcieliśmy połączyć design PRL-u z klimatem loftu, a przy tym nawiązać do naszych podróży – dodają Marta i Rafał.

Wcześniej mieszkali przy Kinowej, niedaleko, właściwie po drugiej stronie „Skaryszaka”, ukochanego parku Marty. Mieszkanie było przytulne, choć niewielkie, bo 40-metrowe. – Żal było nam się z nim rozstawać – wspomina Marta. – Miało niesamowity widok na Warszawę i Pałac Kultury, choć mieściło się zaledwie na trzecim piętrze. Dziś mieszkają na ósmym i mają wrażenie, że unoszą się nad miastem. Kochają to miejsce i nie mogą doczekać się lata. – Lubimy wtedy siedzieć na balkonie, patrzeć na Warszawę i słuchać jej nocnych odgłosów.

..  Moda na PRL i polski design sprzed dziesięcioleci >>>

Mała łazienka w stylu… Tetris!

Łazienka jest zupełnie wyjątkowa – zainspirowana grą komputerową Tetris, w którą właściciele grali w dzieciństwie. Mimo niewielkich rozmiarów wyróżnia się funkcjonalnością. Priorytetem było zmieszczenie w niej prysznica – i to się udało. Poza tym znajduje się tu umywalka, WC i miejsca do przechowywania – szafka (nad toaletą) i półka (pod umywalką). Warto pamiętać, że w niewielkiej łazience bardzo dobrze sprawdzają się małe płytki oraz drobne wzory. Ciekawy wzór na tyle przyciąga uwagę, że przestajemy koncentrować się na niewielkiej przestrzeni. Owszem, wykonawcy nie są najszczęśliwsi, kiedy muszą układać takie małe płytki (te mają zaledwie 5x5 cm), ale efekt jest oszałamiający.

..  Jak urządzić małą łazienkę TANIO i wygodnie? PORADNIK >>>

Zobacz inne wnętrza w stylu retro! GALERIE ZDJĘĆ

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021