Mieszkanie w stylu eklektycznym. Przykład doskonałej harmonii i wyczucia trendów

2021-09-02 14:51
Eklektyczny salon
Autor: Bernard Białorucki DOBRY MOMENT – Klientka zgłosiła się do nas na wczesnym etapie budowy, co pozwoliło nam na rozplanowanie układu funkcjonalnego oraz instalacji. Udało nam się też zachować ten piękny żelbetowy sufit – mówią projektantki. GDZIE KUPIĆ: deski podłogowe Saviano Dąb Dim Climatic – Vip Parkiet; wazony na stole – H&M Home

W salonie pod betonowym sufitem i fabryczną lampą stanął fornirowany stół w klimacie art déco. Natomiast loftowy aneks kuchenny od industrialnego biurowego regału oddziela „obfita” buduarowa kanapa. Skąd takie zestawienia? Taki był plan: połączyć elementy pozornie się wykluczające, stworzyć z nich zaskakujące kompozycje. W stylu eklektycznym.

Chociaż mieszkanie zostało kupione w celach inwestycyjnych, do jego wyboru mocno przyczyniła się lokalizacja oraz sąsiedztwo przyjaciół, którzy też docenili potencjał tego miejsca – opowiada właścicielka. Osiedle znajduje się na terenie parku przy zabytkowym forcie. – Latem okalający go kanał zapełnia się kajakarzami, a przez cały rok na jogging ściągają tu mieszkańcy pobliskich osiedli. Ta okolica jest jedyną możliwą alternatywą dla ludzi, którzy od 15 lat swój warszawski adres mają w lesie – śmieje się właścicielka. Ponad 50-metrowe mieszkanie w mieście w przyszłości ma być tymczasowym adresem dzieci albo dodatkowym lokum dla rodziców, marzących o podróżowaniu po świecie.

– Pierwotny plan zakładał trzy pokoje – opowiada Karolina Wilk z Qbik Design. – Z jednego z nich zrezygnowałyśmy, by zmienić układ sypialni, powiększyć łazienkę i strefę dzienną. Dzięki temu uzyskałyśmy też dużo miejsca do przechowywania. Jeśli chodzi o aranżację, to od mojego pierwszego spotkania z klientką mocno ewoluowała – dodaje projektantka. – Ale obu nam zależało na mieszkaniu z duszą i charakterem. Świetnie się czuję we wnętrzach eklektycznych i cieszę, że pod tym względem doskonale się dopasowałyśmy – podsumowuje.

Jak optycznie powiększyć sypialnię?
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak Qbik Design tel.: 510 151 123, 787 672 462
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak
Qbik Design, tel.: 510 151 123, 787 672 462

Metraż wnętrza ograniczały słupy konstrukcyjne. Musiałyśmy je uwzględnić, zmieniając układ sypialni. Zależało nam też na tym, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania oraz wizualnie powiększyć pomieszczenie. Po wyburzeniu ściany oddzielającej sypialnię od łazienki i zastąpieniu jej szybą oba wnętrza „urosły”. Zastosowałyśmy też grafitowe lustra na frontach szafy (dzięki zgaszonemu odcieniowi nie są tak dominujące jak zwykłe lustra). Pomimo betonu architektonicznego na ścianie – drewniana żaluzja, wykładzina, tapicerowane łóżko, mosiężne dodatki i sporo tekstyliów sprawiają, że sypialnia jest przytulna.

Sypialnia
Autor: Bernard Białorucki PIĘĆ GWIAZDEK – Właścicielka marzyła o przeszkleniu pomiędzy sypialnią a łazienką. Udało się nam je zrealizować. Sterowana automatycznie żaluzja w razie potrzeby zapewnia prywatność – wyjaśniają projektantki. Lampa-wentylator i drewniane listewki żaluzji nadają wnętrzu nieco wakacyjny, hotelowy charakter.
Lustrzane odbicie
Łazienka

Autor: Bernard Białorucki

DĄB I MOSIĄDZ Te dwa materiały zaznaczają swoją obecność w każdym z wnętrz. Pierwszy na frontach szafek (dąb postarzany o rysunku i fakturze drewna) i podłogowej desce. Drugi pojawia się w detalach – lamp, armatury, luster, klamek, okuć. GDZIE KUPIĆ: płyta Cleaf Pembroke S120 Thames – forner.pl; płytki szare Torano Grey Mat – tubadzin.pl; płytki na podłodze Evo_1 – fioranese.it; lampa Winston 106845 Markslöjd – mlamp.pl

Czasy, gdy minilusterko nad umywalką ledwie mieściło naszą twarz, minęły bezpowrotnie. Dziś lustra zajmują nawet całą ścianę i potrafią wspaniale odmienić proporcje wnętrza.

1. Jaki format? Warto wypełnić taflą ścianę nad umywalką (a przy minimetrażu również tę naprzeciw lub przylegającą). Ale uwaga, nad blatem lepiej położyć 1-2 rzędy glazury, to uchroni lustro przed zachlapywaniem go wodą. Potem taflę można dociągnąć do sufitu – będziemy mieć dzięki temu dwa razy więcej światła.

2. Ściana czy płytki? Wiele osób obawia się przyklejania lustra bezpośrednio do ściany, zwłaszcza w nowych budynkach, w których mury jeszcze pracują. Ale to rozwiązanie jest i bardziej estetyczne, i całkowicie bezpieczne – wystarczy do montażu użyć specjalnego elastycznego kleju. Gdy zamocujesz lustro na płytkach, a za parę lat zechcesz je wymienić, płytki już nie będą nadawały się do użytku.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień