Mieszkanie studentki nawiązujące do estetyki loftu. W sypialni - wanna

2023-06-28 12:38

60 metrów kwadratowych i to na dwóch piętrach to aż nadto jak dla młodego dorosłego, który właśnie opuszcza dom rodzinny. Skromne mieszkanie na Żoliborzu Artystycznym przeszło gruntowną metamorfozę, zyskało dodatkową przestrzeń, a jego wnętrza były inspirowane stylem loftowym.

Kawalerka znajduje się na najwyższych piętrach apartamentowca na Żoliborzu. Jej aranżacją zajął się architekt Roland Stańczyk, który rzadko podejmuje się niewielkich zleceń, ale tym razem zrobił wyjątek dla swoich znajomych, z którymi od dawna współpracuje. W mieszkaniu będzie mieszkać ich córka, która rozpoczęła studia. To jej pierwsze własne mieszkanie!

- Moje projekty są  różnorodne, bo staram się zawsze dostosować styl wnętrza do oczekiwań użytkowników. Punktem wyjścia jest optymalizacja funkcji do zastanej przestrzeni i potrzeb mieszkańców. Ale projekt musi mi się podobać - tylko taki przynosi satysfakcję. O tak, chciałbym mieć takie mieszkanie podczas studiów – przyznaje architekt.

Metraż na wagę złota

Na samym początku architekt zdecydował, że należy zlikwidować stare schody, przenieść je w inne miejsce i całkowicie zmienić ich konstrukcję. Postawił na lekkie i “zakręcone”, które są swoistą ozdobą mieszkania! 

- Zaprojektowałem chyba najdelikatniejsze stalowe schody spiralne, jakie widziałem – mówi.

Mieszkanie nawiązujące do estetyki loftu
Autor: Projekt wnętrza: RS Studio Projektowe, architekt: Roland Stańczyk, zdjęcia i stylizacja: Budzik Studio

Oprócz uzyskania efektu estetycznego, dzięki temu zabiegowi udało się wygospodarować aż 5 m kw. cennej przestrzeni! To wystarczyło, aby zmieścić tam toaletę połączoną z pralnią

Jak już wspomniano, mieszkanie składa się z dwóch kondygnacji. Na dole jest pokój dzienny połączony z kuchnią oraz łazienka. Na górze jest miejsce do nauki, łazienka i sypialnia, w której znajduje się wolnostojąca wanna!

Lekki ukłon w stronę loftu

Nowa właścicielka mieszkania w rozmowie z architektem wyznała, że lubi styl loftowy. jednak ten nie był do końca przekonany. 

- Nie lubię udawania. Deweloperska przestrzeń apartamentowca to nie loft. Nie chciałem robić scenografii. Loftową stylistykę potraktowałem jedynie jako inspirację - mówi Roland Stańczyk.

Ostatecznie stworzono mieszkanie, w których tylko słychać echa stylu industrialnego - np. w postaci geometrycznych i prostych konstrukcji w postaci ram lub regałów. Ten motyw przewija się we wszystkich wnętrzach kawalerki. 

Mieszkanie nawiązujące do estetyki loftu
Autor: Projekt wnętrza: RS Studio Projektowe, architekt: Roland Stańczyk, zdjęcia i stylizacja: Budzik Studio

W pokojach zabrakło jednak typowych dla loftu cegieł. Zastąpiono je grafitowym gresem w łazienkach i płytkami Mutina Patricii Urqioli. Oprócz tego wnętrza łazienki na dole wykończono białymi, wielkoformatowymi płytami spiekowymi Olimpo z kolekcji Dekton Stonika.

Podczas tworzenia projekt ewoluował. Właścicielce mieszkania marzyły się biało-czarne wnętrza ocieplone drewnem. Co z tego zostało? Czerń pojawia się w kuchni w postaci granitowych blatów Nero Assoluto o wykończeniu przypominającym skórkę pomarańczy.

Na ogół zamieniono ją na łagodniejsze odcienie szarości oraz grafitu uzupełnione ciepłym dębem. Ten pojawia się na podłogach całego mieszkania. 

Mieszkanie nawiązujące do estetyki loftu
Autor: Projekt wnętrza: RS Studio Projektowe, architekt: Roland Stańczyk, zdjęcia i stylizacja: Budzik Studio

Stańczyk nie bał się wprowadzić też nieco koloru. W salonie stanęła ceglasta sofa Michelin, a w sypialni kolor został przemycony w postaci zagłówka łóżka. 

Mieszkanie w większości zostało wypełnione meblami robionymi na wymiar. Poza kanapą i krzesłami zostały one zaprojektowane przez Stańczyka, podobnie zresztą jak drzwi. To idealne rozwiązanie, jeśli mieszkanie jest nieduże, chce się poprawić jego funkcjonalność i jednocześnie zachować jego przestronność. 

Projekt wnętrza: RS Studio Projektowe, architekt Roland Stańczyk

Zdjęcia i stylizacja: Budzik Studio

Przeczytaj również: