Mieszkanie dla 3-osobowej rodziny w Poznaniu. W środku czarno-zielona kuchnia z drewnem
W czasach, gdy granica między życiem zawodowym a prywatnym zaciera się coraz wyraźniej, dom przestaje być jedynie miejscem do odpoczynku. Coraz częściej musi pełnić także rolę funkcjonalnego biura. Tak było w przypadku mieszkania w zielonej dzielnicy Poznania – Ogrodach. Trzyosobowa rodzina postawiła przed projektantką Joanną Szawłowską–Mierzwą zadanie stworzenia wnętrza, które będzie zarazem praktyczne, przytulne i estetycznie spójne.
Autor: Projekt wnętrza: Joanna Szawłowska-Mierzwa / JSM Wnętrza, autor zdjęć: Jaga Kraupe
Spis treści
- Jak urządzić dom do życia i pracy?
- Salon i jadalnia
- Aranżacja domowego gabinetu
- Master bedroom: sypialnia połączona z łazienką
- Pokój młodego sportowca
- Mieszkanie w Poznaniu w loftową kuchnią. Zdjęcia
Jak urządzić dom do życia i pracy?
Właścicielami tego mieszkania jest aktywna zawodowo para oraz ich 11–letni syn. Ich nowe lokum musiało być nie tylko domem, ale i stwarzać warunki do komfortowej pracy zdalnej. To zadanie zostało powierzone architektce Joannie Szawłowskiej–Mierzwie prowadzącej poznańską pracownię JSM Wnętrza.
Ciemna kuchnia: w czerni, głębokiej zieleni i grafitowych tonachChoć deweloperski układ mieszkania nie przewidywał w kuchni wyspy, to właśnie ona stała się centrum rodzinnego życia. Wymagało to jednak poważnej ingerencji w układ funkcjonalny – od przeniesienia instalacji elektrycznej po przesunięcie ścian i punktów świetlnych.
Dolne fronty mebli kuchennych – w głębokim odcieniu butelkowej zieleni – kontrastują z górnymi, utrzymanymi w grafitowym tonie. Blat i ścienny panel z laminatu przypominają czarny kamień, co nadaje kuchni luksusowego charakteru.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czarna kuchnia – jak ją urządzić bez błędu? Porady i mnóstwo inspiracji

Ciepło wprowadza front wyspy wykonany z ryflowanego drewna – detalu, który podkreśla LED–owe podświetlenie i który harmonizuje z resztą mieszkania.
Salon i jadalnia
Nie tylko kuchnia zyskała indywidualny rys. Centralnym punktem jadalni stał się drewniany stół, przy którym znalazły się klasyczne krzesła i hokery. Uwagę przykuwa lampa o regulowanych ramionach, która pozwala dostosować oświetlenie do różnych potrzeb.
W salonie wyrazistym akcentem są listwy sztukateryjne. Granicę wizualną między strefami tworzy tapeta imitująca tkaninę – zastosowana zarówno na ścianie telewizyjnej, jak i w przedpokoju. Elementem łączącym te przestrzenie są również zaprojektowane na wymiar regały, mieszczące domową bibliotekę.

Aranżacja domowego gabinetu
Biuro zostało zaprojektowane w najbardziej odizolowanej części mieszkania. Znajdują się tam dwa biurka, praktyczne szafki oraz zabudowa meblowa na książki i dokumenty. Panel ścienny nadaje wnętrzu elegancji i profesjonalnego charakteru.
Kolorystyka gabinetu utrzymana jest w harmonii z resztą mieszkania. Szarości i czerń przełamuje akcent zieleni – regał IKEA nad biurkiem subtelnie nawiązuje do kuchennych frontów. Całości dopełniają lekkie, ale funkcjonalne bambusowe żaluzje i zamówione na miarę firany.
Master bedroom: sypialnia połączona z łazienką
Sypialnia właścicieli kontynuuje stylistykę części dziennej – dominują tu spokojne odcienie szarości, tapeta z teksturą betonu oraz pionowe sztukaterie, które optycznie poszerzają pomieszczenie. Najbardziej osobistym akcentem są tu szafki nocne – meble z duszą, wykonane przez właściciela.
Główna łazienka jest estetycznie spójna z kuchnią dzięki tej samej tonacji meblowej. Znajdziemy tu zarówno praktyczne rozwiązania – pralko-suszarka ukryta w zabudowie – jak i subtelne dekoracje – lustro w formie świecącej obręczy nad umywalką.

W toalecie rządzą czarny marmur i złote detale, a całość wieńczy designerska szafka podumywalkowa zaprojektowana specjalnie z myślą o właścicielce – elegancka niczym przedwojenny buduar.
Pokój młodego sportowca
Pasją 11–latka jest piłka nożna. Jego pokój to odzwierciedla, czego wyrazem są plakaty i subtelne nawiązania do tematu sportu, jak geometryczna tapeta. Pokój został wyposażony w proste, modułowe meble, które z łatwością będzie można wymienić w miarę dorastania chłopca.
Mieszkanie w Poznaniu w loftową kuchnią. Zdjęcia
Autor: Projekt wnętrza: Joanna Szawłowska-Mierzwa / JSM Wnętrza, autor zdjęć: Jaga Kraupe
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Industrialne mieszkanie inspirowania Stocznią Gdańską. Czarno-biała kuchnia i butelkowa zieleń
Autor: Zdjęcia: INKADR Natalia Kaczmarek/Projekt: Anna Burzyńska Noomistudio