Domowe biuro - inspiracje. Porady i pomysły na aranżację miejsca do pracy w domu
Domowe biuro to miejsce absolutnie niezbędne dla osób spełniających się zawodowo w zaciszu własnego mieszkania oraz przynoszących pracę do domu. Powinno być urządzone w sposób praktyczny, a jednocześnie jak najbardziej sprzyjający koncentracji i kreatywności. Często jednak nie przywiązujemy należycie wagi do aranżacji gabinetu ze względu na brak miejsca lub pomysłu. A to duży błąd! Sprawdź, jak zorganizować domowe biuro idealne do pracy zdalnej.
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
Postaraj się, by miejsce do pracy było przytulne i inspirujące.
Spis treści
- Domowe biuro: wybór miejsca
- Domowe biuro: warunki sprzyjające efektywnej pracy
- Jakie kolory do domowego biura?
- Domowe biuro. Zdjęcia
Aby praca w domu przebiegała efektywnie, trzeba zaaranżować kącik do pracy w taki sposób, by był on jak najbardziej wygodny i skrojony na miarę. Co innego bowiem potrzebne jest księgowemu, inne wymagania ma grafik komputerowy czy dziennikarz. Oprócz tego część rozwiązań sprawdzi się w każdym mieszkaniu, inne zaś – niekoniecznie w małym. Należy więc starannie zaplanować powierzchnię biurka, rodzaj i liczbę półek oraz – przede wszystkim – usytuowanie domowego biura.
Domowe biuro: wybór miejsca
Na urządzenie biura w domu radzimy wybrać miejsce zaciszne, z dala od ciągów komunikacyjnych. Najlepiej biurko usytuować przodem lub bokiem do okna – dzięki temu nic nie będzie odbijało się w monitorze komputera, a przestrzeń do pracy będzie dobrze oświetlona. Nie polecamy pracy w sypialni (pomieszczenie to powinno kojarzyć się wyłącznie z relaksem i odpoczynkiem, poza tym łóżko może za bardzo kusić śpiochów!).
Jeżeli obowiązki służbowe wymagają ciszy i skupienia, nie urządzaj domowego biura w pokoju dziennym – zwykle panuje tam zbyt duży ruch. Ale gdy nie ma innego wyjścia, kącik do pracy warto oddzielić od reszty pomieszczenia regałem, kotarą, żaluzją lub ścianką z karton-gipsu. W sytuacji gdy praca wymaga prowadzenia dokumentacji papierowej lub przechowywania dużej ilości książek, zarezerwuj oddzielne pomieszczenie (albo przynajmniej jego jedną ścianę) na urządzenie gabinetu. Montując zajmujące całą ścianę regały i inwestując w kontenery, pojemniki i szafki na dokumenty, bez problemu zmieścisz wszystko w jednej przestrzeni.
W małych wnętrzach należy w szczególny sposób zadbać o to, by domowe biuro było odpowiednio oddzielone od reszty mieszkania. Możesz zrobić to za pomocą przepierzenia, za którym umieszczony będzie kącik do pracy, lub stworzyć w którymś z pomieszczeń (albo nawet w szafie!) wnękę na minibiuro.
.. Jak ustawić biurko względem okna? >>>
Autor: serwis prasowy cultfurniture.com
Jeśli twoje plany dotyczące pracy zdalnej są dalekosiężne, koniecznie wyposaż aneks w komfortowy fotel do siedzenia. W prezentowanym wnętrzu model „menedżerski” zestawiono z biurkiem z odzysku – przerobionym ze starego stołu. Na zdj. fotel marki Cult Furniture, z wyprofilowanym oparciem i regulowaną wysokością siedziska, sztuczna skóra i metal.
Domowe biuro: warunki sprzyjające efektywnej pracy
Aby sprawdzić, czy domowe biuro urządzone jest zgodnie z zasadami ergonomii pracy, usiądź wygodnie przy biurku i połóż dłonie na klawiaturze. Zgięcie w łokciu tworzy kąt 90 stopni? To dobrze. Stopy leżą płasko na podłodze, a zgięte w kolanach nogi tworzą kąt prosty? Świetnie.
.. 9 dobrych sposobów na efektywną pracę zdalną >>>
Lampa biurowa powinna jasno oświetlać przedmioty, na które najczęściej pada wzrok: klawiaturę, myszkę, notatki. Optymalna odległość światła od blatu to 35-50 cm. Nie może świecić jaśniej od monitora ani razić osoby siedzącej przy biurku.
Górna krawędź monitora powinna znajdować się nieco poniżej poziomu oczu osoby pracującej przy komputerze. Odpowiednia odległość ekranu wynosi około 70 cm.
W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie podczas pracy przestrzeń biurową warto wyposażyć w rośliny. Paprocie produkują dużo tleniu i ujemnie jonizują powietrze, co pozytywnie wpływa na atmosferę pomieszczenia. W kąciku do pracy sprawdzają się też pelargonie – przyjemnie pachną i odświeżają powietrze.
Nad biurkiem najlepiej jest powiesić obraz lub plakat. Aby zrelaksować oczy, co godzinę podnoś wzrok na grafikę, potem spójrz na jakiś przedmiot leżący bliżej. Ćwiczenie to powtarzaj kilka razy. Dobrym pomysłem jest również stworzenie w pobliżu gabinetu miejsca, w którym można rozprostować kości, na przykład drążek czy matę do ćwiczeń.
Jakie kolory do domowego biura?
Kolorami najlepiej sprawdzającymi się w domowych biurach są zieleń i szarość (sprzyjają pracy koncepcyjnej, poprawiają koncentrację, nie męczą wzroku i likwidują napięcie) oraz biel (uspokaja, pozwala zebrać myśli). Z kolei akcenty żółte mają dobre właściwości pobudzające. Optymalnym wyborem jest także błękit – łagodzi stres, potęguje kreatywność. Ważne tylko, by nie było go w nadmiarze – wtedy bowiem może nieco obniżać nastrój.
Domowe biuro. Zdjęcia
Zobacz w naszych galeriach zdjęć, w jaki sposób możesz urządzić swoje domowe biuro. Oto najlepsze pomysły!
Autor: Sandberg, materiały prasowe
A dla przeciwwagi, propozycja dla mężczyzn, którzy wolą otaczać się ciemnymi kolorami we wnętrzach.
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
Pokój pełni rolę gabinetu, czyli miejsca do pracy, gdzie biel ma napawać spokojem, a jednocześnie jaskrawe elementy kolorystyczne podsuwać nowe pomysły do pracy.