Dodatki i meble - lata 60. w nowoczesnych wnętrzach

2014-02-04 17:28 Agnieszka Zawadzka|Marbet Style

Wraca moda na meble w stylu lat 60. Długo zajęło nam zaakceptowanie i rozmiłowanie się w stylu vintage w polskich wnętrzach. Dostępne w kolektywach, rozklekotane z czasem meblościanki i pokoleniowe, przetarte fotele stanowiły wyposażenie większości mieszkań z tzw. „konieczności”. Jednak nigdy wcześniej ani później polskie wzornictwo nie przeżywało tak spektakularnego rozwoju, jak w latach 50. i 60. XX w. Wypracowana wówczas jakość inspiruje współczesnych twórców i rzemieślników.

Za sprawą młodych twórców sprzęty i meble z lat 60. wróciły do łask polskich odbiorców, wkraczając w nowocześnie urządzanych wnętrzach z pewną dozą nonszalancji. Wystarczy spojrzeć na ostatnie propozycje projektanta Tomasza Augustyniaka oraz jego kolekcje Fin i Neon dla Marbet Style, w których dostrzegamy nawiązania do kultowego polskiego wzornictwa sprzed połowy wieku.

Meble z lat 60. minimalizm i funkcjonalność

Lata powojenne i otaczająca rzeczywistość silnie determinowały polskie wzornictwo lat 50. i 60. Ograniczone zasoby surowcowe i mieszkaniowe wpływały na podejście praktyczne i funkcjonalne, również w meblarstwie. Meble kupowało się na lata. Stąd minimalizm, uniwersalizm i duży nacisk na funkcjonalność w projektowaniu wyposażenia wnętrz. Współcześnie promowany styl wnętrz również wybiera prostotę i praktyczne rozwiązania. Zarówno postindustrialne wnętrza loftów, jak i wątłe przestrzenie kawalerek znakomicie współgrają z organicznymi liniami, modułami, symetrycznymi konturami, tapicerowanymi kanapami oraz fotelami o prostych lub zaokrąglonych kształtach i lekkiej konstrukcji, które nawiązują do stylu mebli z lat 60.

Styl lat 60. - eklektyzm po polsku

Nieoczywiste łączenie naturalnych, tradycyjnych materiałów z tworzywami sztucznymi, było zabiegiem innowatorskim, gwarantującym nowoczesną formę mebla. I tak w kolekcji Fin wysokogatunkowa wełna i drewno zestawione z giętą sklejką oraz czarnymi metalicznymi nogami tworzą wyjątkową kompozycję w wyrazistym stylu. Podobnie jak w latach 50. i 60. takie połączenie demonstruje podążanie za nowymi trendami i jednoczesne poszanowanie materiałów naturalnych. Zawarcie w projekcie zestawienia nowoczesności z szacunkiem do technologii przeszłości gwarantuje nam ową ponadczasowość projektu.

Meble z lat 60. - pastelowe, ciepłe kolory

Lata 60. i wzornictwo tego czasu, to również barwne obicia, które – jakby na przekór szarej, socrealistycznej rzeczywistości – zachwycały kolorami i często abstrakcyjnymi wzorami. W projektach Augustyniaka dla Marbet Style nie mogło zabraknąć silnego nawiązania także do tych wyznaczników stylu. Widać to szczególnie w pastelowych, ciepłych barwach kolekcji Neon, czyli rodziny foteli kubełkowych o wysokim podparciu i z lekko zaokrąglonymi bokami. Nogi foteli układają się w literę A, co także stanowi odniesienie do wspomnianej epoki, kiedy popularne były meble na smukłych nóżkach w kształcie litery A lub X.

Zobacz też:

Wnętrza w stylu retro - jak urządzić mieszkanie w stylu retro

Salon i kuchnia po skandynawsku: styl retro plus nowoczesne meble

Wnętrze w stylu retro: mieszkanie miłośników PRL-u

Poszukaj inspiracji w naszych galeriach: