Loft w rustykalnej oprawie: jak pogodzić skrajności w aranżacji wspólnego domu?

2017-06-22 15:55

Jak pogodzić skrajne wizje w aranżacji wspólnego domu? Wnętrze z wszechobecną cegłą na ścianie, metalowymi schodami i oświetleniem w stylu loft wypełniono po brzegi rustykalnymi kredensami, szczebelkowymi krzesłami i pastelową ceramiką oraz tekstyliami! Haczyk?

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrz: ocieplamy klimat loft
  2. Rustykalna kuchnia w industrialnym wnętrzu
  3. Rustykalny loft na piętrze

Wspólny dom, dwa temperamenty. Skąd my to znamy? Przepis na udaną aranżację wnętrza domu, którego lokatorzy mają skrajne wizje "swojego gniazda", nie jest prosty. Nie jest także niemożliwy. Kompromisy kompromisami, ale efekt finalny nie może przerażać. Niektórych wizja wnętrza w stylu "tej drugiej osoby" przytłacza, inni - znajdują rozwiązanie. Oto jeden z takich pozytywnych przykładów!

Aranżacja wnętrz: ocieplamy klimat loft

Chcąc przemycić do wnętrza wspólnego domu zarówno surowe klimaty industrialnego loftu, jak i zupełnie domowe, ciepłe i pastelowe akcenty, postanowiono rozdzielić "strefy wpływów". Tło, czyli ściany i podłogi oraz elementy konstrukcyjne, jak np. schody, wykończono "na surowo". Czerwona cegła na ścianie, metalowe schody na piętro (w chłodnym antracycie) i szara podłoga przypominająca kolorem parkiet przemysłowy. Baza więc została zaanektowana przez wpływy industrialne. Gdzie miejsce na kompromis? Otóż diabeł tkwi w szczególe... a zatem w wyposażeniu i dodatkach. Zarówno meble jak i liczne elementy dekoracyjne, stanowią skrajną opozycję do surowych materiałów wykończeniowych. Stylowe kredensy, malowane bielą w technice przetarć (typowych dla stylu schabby chic), wypełniono po brzegi dekoracyjną porcelaną w pastelowych kolorach. Liczne fajansowe putta, drewniane świeczniki i zawieszki na gałki do meblowych uchwytów udekorowały każdą wolną przestrzeń. Aby całość nie była zbyt ekstrawagancka zdecydowano się na jednolity kolor mebli i wyposażenia - absolutną biel. Jedyny wyjątek stanowią pastelowe krzesła przy stole w jadalni. Lekka, cukierkowa kolorystyka szczebelkowych krzeseł dodała rumieńców strefie jadalnianej. Czarno-biały dywan w graficzny wzór w strefie wypoczynkowej z kremową kanapą, nieco załagodził romantyczne zapędy pastelowych dodatków. Podobnie jak reprodukcje plakatów w klimacie vintage, zawieszone na ścianie wzdłuż schodów. Detal przeciwstawny słodkim, kwiatowym prontom i stylowi schabby chic w dodatkach znalazł swoje miejsce w aranżacji domu.

System LOFT
System loft

Autor: materiały prasowe GTV

Inspirowany industrialnymi wnętrzami system LOFT przeznaczony jest do budowy drzwi przesuwnych z górnym układem jezdnym między pomieszczeniami lub w niewielkich wnękach. Oparty jest na wysokiej jakości łożyskowanych okuciach jezdnych poruszających się po pojedynczym torze. Dla komfortu i bezpieczeństwa system wyposażony jest w dwa spowalniacze.

Rustykalna kuchnia w industrialnym wnętrzu

Takiego rozwiązania nie sposób nie zauważyć. Jednolicie czerwona cegła na ścianie w otwartej strefie dziennej wnętrza domu, w przypadku kuchni została zabielona efektem rustykalnych "przetarć". Również dodatki w kuchni z cegłą są wręcz skrajnie nieoczywiste jak na industrialną przestrzeń. Liczne otwarte półki ścienne w starym stylu, bielone charakterystyczną techniką z przecierkami, mieszczą urozmaiconą, pastelową ceramikę. Liczne, wielobarwne dodatki (puszki na kawę i herbatę, półmiski, akcesoria kuchenne, ceramika i dekoracje) zapełniły szczelnie każdą wolną przestrzeń stylizowanych półek. Ponad płytą gazową zawieszono lustro w stylizowanej, bielonej ramie, a nad nowoczesnym okapem kuchennym znalazło się miejsce na dekoracyjne zwieńczenie retro konsolki (której nadano kolor pastelowego błękitu). Jedna współczesna witrynka w kolorze szarym nawiązuje mimochodem do nowoczesnych sprzętów AGD (mimo różowych gałek).

Jak wykonać rustykalny chlebak w stylu shabby chic KROK PO KROKU

Rustykalny loft na piętrze

Pokoje na piętrze urządzono w podobnym duchu mieszanki stylów, jak i część parterową. Wchodząc na piętro po industrialnych, metalowych schodach (z drewnianymi jednak stopnicami) przy pierwszym skosie natrafiamy na kącik do pracy. Ekologiczne półki ze skrzynek po owocach, drewniany blat biurka ustawiony na kozłach wespół z metalową półką-kieszenią na dokumenty i plakatem w stylu vintage na ceglanej ścianie uwypukliły raczej cechy stylu loft w aranżacji. Kolejne pomieszczenie to rustykalna perełka stworzona do relaksu. Bielone antyki, metalowe ramy łóżek, finezyjne stoliki i moc pastelowych dodatków w różu i mięcie słodko rozleniwiają. Kwiatowe printy na dekoracyjnych poduszkach obszytych koronką podbijają sielskość aranżacji pokoju na piętrze. Motywy kropek, pasków i koronek przewijają się praktycznie we wszystkich tekstyliach w aranżacji pomieszczenia. Efekt czarnej plecionka z poprzecznych pasków na ścianie i "pocięty" abażur oświetlenia górnego nieco równoważą cukierkowy charakter aranżacji.

Modułowa meblościanka ze skrzynek ZRÓB TO SAM

Akcja specjalna: Wygodny dom
garderoba elite GTV

Autor: materiały prasowe GTV

Nawet garderobę reflektorki na szynoprzewodach są w stanie zamienić w fascynującą ozdobę wnętrza.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Jak wyposażyć garderobę? Jak oświetlić salon? I na jakie ważne detale w mieszkaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Praktyczne rekomendacje zebraliśmy w naszej akcji specjalnej!

Jak nakryć stół w stylu rustykalnym? Urządzamy sielskie przyjęcie w domu