Kupił dwa identyczne mieszkania. Pierwsze urządziła projektantka, drugie inżynier. Które fajniejsze?

2023-09-07 13:49

Zaglądamy do dwóch identycznych apartamentów w Gdańsku. Oba mieszkania mają tego samego właściciela. Urządzenie jednego z nich powierzył projektantce wnętrz, a drugiego inżynierowi, wykonującemu zabudowy na wymiar. Dwa takie samie mieszkania - dwa zupełnie inne na nie pomysły. Przekonajcie się sami.

Każde mieszkanie ma 87 mkw. i tworzy je strefa dzienna, czyli salon połączony z kuchnią, garderoba, sypialnia, biuro, łazienka oraz toaleta. Układ funkcjonalny mieszkań jest taki sam i niczego nie zmieniono. 

Właścicielem obu jest jedna osoba, która postanowiła zaufać architektce Monice Niemiec w kwestii pierwszego mieszkania. Drugim z kolei zajął się specjalista-inżynier, który projektuje meble na wymiar. Wszystkie meble do obu mieszkań zostały stworzone przez Oddział Komandor Pomorze.

Salon oraz kuchnia. To samo wnętrze na dwa sposoby

Salon i kuchnia w mieszkaniu nr 1

W mieszkaniu nr 1 strefę dzienną zdominowały jasne kolory i drewno. W salonie stanęła duża, szmaragdowa kanapa, bezpośrednio za nią w części jadalnej spory stół, a kuchnia stała się właściwie niewielkim, raczej niewyróżniającym się aneksem kuchennym. Ten minimalizm pozwolił odwrócić uwagę od tej części apartamentu, a skierował ją na mocniejszą strefę wypoczynku.

Jedno mieszkanie na dwa sposoby
Autor: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

Jego mocny kolor zdecydowanie rzuca się w oczy i to on definiuje to wnętrze. Mocy nadaje mu również czarna ściana telewizyjna i jasne, skontrastowane z nią drewniane lamele. Na niej zawisła też podwieszana szafka. Nie przytłacza tego pomieszczenia. Chodziło jednak również o względy praktyczne. Robot odkurzający ma ułatwione zadanie i jest w stanie dokładnie pod nią posprzątać.

Salon i kuchnia w mieszkaniu nr 2

Tutaj kuchnia nie została usunięta na bok, ale wyraźnie ją wyróżniono. Jej centrum stanowi wyspa, więc to mieszkanie zdecydowanie dla tych, którzy potrzebują więcej przestrzeni i lubią gotować. 

Meble, choć również minimalistyczne, gładkie i bez uchwytów, to jednak są utrzymane w kilku kolorach. Obok bieli, pojawił się również materiał drewnopodobny i czerń. Przestrzeń między szafkami górnymi i dolnymi nimi wypełnił czarny materiał, ten sam, z którego zrobiono wyspę.

Strefa jadalnia znalazła się tuż pod oknem. Tam stanął stół, a przy nim krzesła w elektryzującym kolorze granatu. W przeciwieństwie do poprzedniego mieszkania nie ma tu strefy wypoczynku i kanapy! 

Garderoby na dwa sposoby

Garderoba w mieszkaniu nr 1

W pierwszym mieszkaniu urządzono białą garderobę w kształcie litery “U”. Każdy z domowników ma do dyspozycji swoje skrzydło. Są tam i półki, i szuflady. Częścią przeznaczoną na rzeczy wiszące właściciele mieszkania będą musieli się podzielić. 

Jedno mieszkanie na dwa sposoby
Autor: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

Garderoba w mieszkaniu nr 2

Tutaj garderoba wygląda całkowicie inaczej. Po obu stronach powstała zabudowa, jednak ściana naprzeciwko drzwi pozostała pusta. Zawisło tam tylko lustro, które optycznie powiększa to pomieszczenie. Większą część garderoby wyposażono w system rurowy. Niżej znajdują otwarte półki oraz szuflady. 

Łazienki na dwa sposoby

Łazienka w mieszaniu nr 1

W 70-metrowym mieszkaniu łazienka nie może być zbyt duża. Jednak tę udało się urządzić tak, by stała się prawdziwą strefą relaksu. W pierwszym mieszkaniu na ścianie po lewej stronie od prysznica i umywalki zamontowano szafę wnękową, która kolorystycznie wtapia się w szare płytki. 

Zarówno w pierwszej, jak i drugiej łazience pojawiły się podwieszane szafki pod umywalką. W pierwszej zdecydowano się na ciemny kolor frontów, który z jednej strony prasuje do ciemnych płytek, a z drugiej kontrastuje z tymi w kolorze szarości. 

Pod umywalką udało się ukryć kosz na pranie. Z kolei w mniejszych trzech szufladach znajdują się kosmetyki. 

Szafka jest nieco węższa niż przestrzeń między ścianą a prysznicem. To zabieg celowy! W niewielkiej wnęce ukryto wieszak typu puzon, na którym można np. zawiesić ręcznik. 

Łazienka w mieszaniu nr 2

Układ w tej łazience jest bardzo podobny do tej w mieszkaniu nr 1. Zamiast zabudowy, która sięgnęła sufitu, pozostawiono wolną przestrzeń. To sprawiło, że łazienka wydaje się większa i przestronniejsza. Z drugiej jednak strony to miejsce pozostaje niezagospodarowane. 

Jedno mieszkanie na dwa sposoby
Autor: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

W tej łazience zmieniły się też kolory. Obok szarości pojawił się kolorystyczny akcent w postaci zieleni ściany, na której wisi lustro.  Szafka o drewnopodobnych frontach pod umywalką wyróżnia się na jej tle. 

  • Projekt nr 1: Monika Niemiec
  • Projekt nr 2: Komandor
  • Zdjęcia: źródło: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

Przeczytaj również:

110-metrowe mieszkanie inspirowane portugalskim minimalizmem. „Wchodzisz i ogarnia Cię spokój”

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE