Kuchnię urządzili pod schodami. Zaglądamy do dwupoziomowego apartamentu w stylu eko

2022-11-25 12:23

Drewno gra w tym mieszkaniu pierwsze skrzypce. Deski na podłodze, meble, a nawet zabudowa kuchni w naturalnych odcieniach liściastych gatunków drewna sprawia, że wnętrze jest ciepłe, przytulne, wręcz stworzone do odpoczynku. Projektantka dodałam mu charakteru zestawiając ten piękny materiał z czarnymi akcentami schodów i blatu.

Mieszkanie w Krakowie, projekt Pracownia Przestrzenie
Autor: Maciej Kulig / archiwum Pracowni Przestrzenie Mieszkanie w Krakowie, projekt Pracownia Przestrzenie

Poznajmy się

Zanim zacznie projektować wnętrze, architektka Magdalena Daszkiewicz poznaje jego przyszłych mieszkańców, nigdy też nie rezygnuje z zobaczenia miejsca, którego dotyczy projekt. Musi zrozumieć potrzeby klientów, ale jednocześnie dostrzec co dane miejsce w sobie kryje. Lubi te momenty. Rozmowy, obserwacje, bo właśnie wtedy powstają prawdziwe wnętrza. Nie skopiowane z katalogu, bezosobowe. Takim przykładem jest najnowszy projekt pracowni Przestrzenie – mieszkanie w Krakowie.

Drewno i światło

Nie traci na popularności, uniwersalność jego wykorzystania i wręcz idealnego dopasowania do każdej przestrzeni to ogromna zaleta drewna. W tym mieszkaniu, gdzie światło odgrywa kluczową rolę – drewno dopełnia wnętrze znakomicie. Naturalne oświetlenie jeszcze bardziej podkreśla różne, zastosowane w projekcie wybarwienia. Dzięki temu wnętrze żyje.

Właścicielka jest zakochana w drewnie - w jego zapachu, kolorze i strukturze. Chciała, żeby to wnętrze do niej pasowało - mówi architektka Magdalena Daszkiewicz. - Ja cenię sobie prawdziwość materiałów, ich autentyczność. Stronię od imitacji, dlatego doskonale się rozumiałyśmy. Kiedy tylko przekroczyłam próg tego mieszkania, wiedziałam, że drewno świetnie odda charakter właścicielki i sprawdzi się jako główny element wystroju tego wnętrza. Stąd też pomysł na drewniane meble, podłogę oraz zabudowę kuchenną, która płynnie przechodzi w schody - dodaje architektka.

Zabudowa kuchenna, o której wspomniała Daszkiewicz — jest bardzo mocnym akcentem w tym mieszkaniu. Mimo że znajduje się pod schodami to jest niezwykle funkcjonalna. Do tego miedziana armatura i czarne elementy jak blat, czy uchwyty powodują, że wszystko dobrze ze sobą współgra. W tym również z meblami przy stole. Architektka odważnie postawiła na różnorodność, jeśli chodzi o styl krzeseł i sam kolor stołu, ale łącznikiem pozostaje tu drewno. Drewno, które świetnie wygląda w różnych zestawieniach kolorystycznych. Tuż obok mijamy część wypoczynkową z wyrazistym akcentem w postaci fotela wybranego przez właścicielkę mieszkania.

Mieszkanie w Krakowie, projekt Pracownia Przestrzenie
Autor: Maciej Kulig / archiwum Pracowni Przestrzenie Mieszkanie w Krakowie, projekt Pracownia Przestrzenie

Home office

Magda Daszkiewicz lubi wykorzystywać przestrzeń do maksimum, więc kiedy zobaczyła, że ma do zagospodarowania niewielki kącik na antresoli – wiedziała, że idealnie sprawdzi się jako miejsce do pracy. Drewniana zabudowa, czyli dużo miejsca do przechowywania, biurko, fotel i powstała komfortowa strefa home office.

Motyw drewna jest obecny również w sypialni właścicieli. Łóżko, komoda, skrzynia i podłoga. Wszystko utrzymane w podobnym stylu i spójne. Wszystko „jakieś”. Warto zwrócić uwagę na konsekwencję architektki. Obok drewna – spójność to druga zauważalna cecha tego wnętrza. Przykład? Łazienka. Połączenie bieli i znowu drewna.

Dwupoziomowe mieszkanie o powierzchni 68 m² to przestrzeń, która została zaprojektowana „do życia”. Magdalenie Daszkiewicz udało się stworzyć projekt mieszkania, z którego nie chce się wychodzić. Jest autentyczne, idealnie pasuje do właścicieli. A na pewno jest świetnym przykładem jak drewno potrafi zbudować charakter całego wnętrza i jak genialny duet tworzy z naturalnym światłem.

Mieszkanie w Krakowie, projekt Pracownia Przestrzenie
Autor: Maciej Kulig / archiwum Pracowni Przestrzenie Mieszkanie w Krakowie, projekt Pracownia Przestrzenie

Przestrzenie to interdyscyplinarna pracownia architektoniczna założona w 2012 roku przez architektkę Magdalenę Daszkiewicz. W swoich projektach stawiają na kompleksowość i funkcjonalność rozwiązań. W pracowni powstają realizacje będące odzwierciedleniem realnych potrzeb inwestorów — niezależnie czy są to inwestycje prywatne, czy publiczne. W każdym przypadku podejście architektów jest indywidualne.