Kiedyś brzydkie, ale teraz piękne! Tak niewielkim kosztem odmienili 45-metrowe mieszkanie w Łodzi

2024-06-08 11:40

Brzydkie i ciasne – takie było 45-metrowe mieszkanie w Łodzi przed spektakularną metamorfozą. Dzięki pomysłowym rozwiązaniom i minimalnemu budżetowi, wnętrze zyskało nowy, stylowy wygląd, stając się przykładem na to, że nawet najbardziej nieatrakcyjne mieszkania można przekształcić w piękne i funkcjonalne przestrzenie. Odkryj, jak niewielkim kosztem dokonano tej spektakularnej przemiany.

Spis treści

  1. Metamorfoza niewielkim kosztem
  2. Salon w nowym wydaniu
  3. Aneks kuchenny: ciemne drewno gra pierwsze skrzypce
  4. Sypialnia na nowo
  5. Łazienka: tapeta w dmuchawce

Metamorfoza niewielkim kosztem

Ciemna podłoga w salonie i sypialni, zamiast wprowadzać przytulny klimat do tych pomieszczeń — uwypuklała niewielki metraż. Drewniana zabudowa aneksu kuchennego prezentowała się dość niekorzystnie w ciepłym, żółtym świetle, a czerwona łazienka wcale nie pomagała w relaksie. Potrzebna była zmiana.

Zadania podjęło się Studio Archi pod kierownictwem Doroty Woźniak-Poręby. Z niedużym nakładem finansowym udało się jej całkowicie odmienić mieszkanie i stworzyć nowoczesne, minimalistyczne lokum, w którym nowi lokatorzy będą czuć się dobrze. 

W łódzkim mieszkaniu nie zmieniono układu funkcjonalnego — nowy wystrój wnętrz dostosowano do istniejącego już podziału. 

Salon w nowym wydaniu

W całym mieszkaniu zastosowano stonowany odcień grafitu i elementy drewniane (głównie w ciemniejszych tonach). Wyjątkowego charakteru nadaje nowoczesne oświetlenie. Gdy wchodzimy do nowego salonu, pierwsze, co rzuca się nam w oczy, jest nowa podłoga — ciemne panele zamieniono tu na jasny parkiet, dzięki czemu mimo ciemniejszych elementów wyposażenia, wnętrze wciąż wydaje się przestronne i nie przytłacza. 

Centralnym punktem salonu z aneksem kuchennym jest wygodna szara sofa z zabudowaną ścianą TV. Ściana w kolorze ciemnego drewna oddziela część wypoczynkową od korytarza.

Metamorfoza mieszkania w Łodzi
Autor: Studio Archi - Pracownia Architektoniczna

Aneks kuchenny: ciemne drewno gra pierwsze skrzypce

Przechodząc do aneksu kuchennego, ciemne drewno widzimy również na ścianie tuż nad blatem oraz w strefie gotowania — nad płytą indukcyjną. Dyskretnie schowane listwy LED dają rozproszone, klimatyczne światło. 

Ponieważ mieszkanie zostało przeznaczone na wynajem, inwestorowi zależało, by wszystkie zastosowane w nim materiały były wytrzymałe i odporne na uszkodzenia czy zniszczenia. Doskonałym tego przykładem jest kuchenny blat wykonany z kamienia. 

Warto również wspomnieć o samej zabudowie w kolorze delikatnego grafitu, która daje wrażenie lekkości i doskonale kontrastuje z ciemnymi kolorami w kuchni, tworząc nowoczesny i stylowy duet. Nie można też zapomnieć o pojemnej wnęce, którą architektka postanowiła wykorzystać do zabudowy lodówki i stworzyć dodatkowe miejsca do przechowywania!

Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Sypialnia na nowo

Przed metamorfozą sypialnia miała ściany pomalowane na żółto, a zagłówek łóżka i rząd ciemnych szafek tuż nad nim nie wydawał się najtrafniejszym aranżacyjnym wyborem. Po remoncie ciemna podłoga została wymieniona na jasny parkiet (taki sam, jak w salonie), ściany przemalowano na neutralny biały kolor, a także wstawiono do pokoju dużą szafę.

Jednak największą metamorfozę przeszło łóżko i zagłówek. Brązowy, drewniany stelaż wymieniono na model w kolorze grafitowym z miękkim pikowanym zagłówkiem w takim samym kolorze. Na ścianie za łóżkiem zawieszono duże lustro, które optycznie powiększa przestrzeń. Zastosowano tam również intrygującą tapetę 3D oraz stylowe lamele ścienne, które nadają wnętrzu oryginalności. 

Łazienka: tapeta w dmuchawce

Patrząc na zdjęcia łazienki przed i po metamorfozie, aż trudno uwierzyć, że to te same pomieszczenia. Nowa łazienka z prysznicem, podobnie jak reszta mieszkania, utrzymana jest w tonacji szarości, grafitów i drewna. Co ciekawe, płytki w łazience imitujące ciemny marmur kolorystycznie nawiązują do blatu kuchennego i stolika kawowego w salonie.

Biało-czarna tapeta z dmuchawcem oraz nowoczesna umywalka wolnostojąca nadaje pomieszczeniu lekkości i oryginalności. Natomiast duże lustro optycznie powiększa przestrzeń. 

Metamorfoza 45-metrowego mieszkania w Łodzi to dowód na to, że nie musimy wydawać dużych sum pieniędzy, by stworzyć eleganckie, ale przytulne gniazdko. Połączenie szarości, bieli, czerni i delikatnych brązów pozwala stworzyć klimatyczną i jednocześnie nowoczesną przestrzeń. 

  • Projekt: Studio Archi

Zobacz spektakularną metamorfozę łódzkiego mieszkania:

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Zdjęcia przed i po

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL
Nasi Partnerzy polecają