Kasia kocha styl skandynawski. Świąteczną aranżację oparła na bieli, czerni i zieleni!

2024-11-22 13:26

Za oknem rozciąga się widok na gdyński port i prom płynący do Karlskrony. To właśnie podobnym Kasia kiedyś przywiozła mnóstwo skandynawskiego designu, który na stałe zagościł w jej wnętrzach. Zainspirowana Północą, czerpie z tamtejszych zwyczajów – dekoruje dom darami natury i pali świece nie tylko od święta. Tegoroczne Boże Narodzenie również zorganizowała w ukochanym skandynawskim stylu.

Spis treści

  1. Skandynawskie wnętrza w bieli
  2. Biała kuchnia z IKEA w świątecznych dekoracjach
  3. Mała sypialnia w czerni
  4. Biało-zielona łazienka
  5. W trosce o planetę
  6. Jak ozdobić przedpokój na święta?
  7. Świąteczna aranżacja domu w stylu skandynawskim. Zdjęcia
  8. Eleganckie ozdoby świąteczne. Najpiękniejsze dekoracje świąteczne

Skandynawskie wnętrza w bieli

Zaczęło się od podłogi. Kasia od początku wiedziała, że w całym mieszkaniu musi być biała i rzeczywiście jest. Ten sam kolor mają ściany oraz drzwi, tak by baza wnętrza dała minimalistyczny efekt. Wystrój mieszkania jest jednak ogromnie wyrazisty.

Jak to się stało?

– Kocham biel i światło, ale lubię też kontrasty. Stąd się wzięła czerń, mocna barwa, która daje aranżacji charakter – objaśnia.

Trzeci ważny wątek tworzy zieleń, kolor wzięty wprost od przyrody. Ten tercet pojawia się niezwykle konsekwentnie w całym mieszkaniu (podobnie jak bliskie Kasi materiały – drewno, metal i naturalne tkaniny, len, bawełna, wełna).

A choć całość ma współczesny, świeży charakter, nie brakuje tu przedmiotów z historią. Takich jak kredens w salonie – pamiątka po sąsiedzie, budząca skojarzenia także z kuchniami babć. Kasia długo go odnawiała (musiała zdjąć aż 7 warstw farby!), ale cierpliwość się opłaciła.

Remont, który otworzył w dziejach mebla nowy rozdział, wpisał się ponadto świetnie w istotę stylu skandynawskiego. Idee prostoty czy umiaru dotyczą przecież nie tylko formy, lecz także stosunku do otoczenia i zasobów środowiska. A Kasia i Grzegorz przyrodę kochają naprawdę.

Przeczytaj też: Stroik świąteczny na stół. Eleganckie stroiki bożonarodzeniowe

Biała kuchnia z IKEA w świątecznych dekoracjach

Biel zabudowy i ceglanej ściany wydobywa barwy potraw. Pani domu, która uwielbia gotować, chętnie również fotografuje tu dania. Krzesła są z różnych kompletów, ale za pomocą czarnej farby Kasia i Grzegorz nadali im wspólny rys. Świetliste domki też razem przywozili z podróży.

Duży stół to znak, że gospodarze lubią gości. Tu także spotykają się przedmioty z historią – jak mosiężne lichtarzyki po babci – z rzeczami nowymi. Choćby ze złotymi sztućcami, do których ku własnemu zaskoczeniu przekonała się ostatnio Kasia.

Mała sypialnia w czerni

Zarówno obszerna kanapa w salonie, jak i wygodne łóżko w sypialni kuszą miękkością poduszek, ciepłem pledów czy narzut. A także kojącym dotykiem naturalnych tkanin. Podobnie jak w innych okresach roku, również w czasie świąt Kasia wykorzystuje w dekoracjach urok pozornie zwyczajnych przedmiotów i materiałów.

Stolik przy łóżku przybrała m.in. porożem i szyszkami przyniesionymi z lasu, a rozświetliła przy pomocy świeczników po babci. – Nie chowam rodzinnych pamiątek głęboko w szafie, lubię, gdy na co dzień są blisko nas – podkreśla.

Jak wprowadzić czerń do wnętrz?

Ten modny kolor daje aranżacji wyrazisty, szlachetny rys. Trzeba go jednak używać rozważnie.

1. Na ścianach powściągliwie

Kasia pomalowała na czarno tylko dwie ściany – tę za wezgłowiem łóżka (nie widzi jej, gdy rano otwiera oczy) i sąsiednią, z wielkim oknem. Pozostałe, tak jak podłoga i sufit, są białe. Dzięki temu czerń wzbogaca wystrój, ale nie przytłacza.

2. W meblach i dodatkach odważnie

Kredens, fotel, zasłony, garść poduszek – ciemne akcenty w salonie dają pewność, że kompozycja oparta na naturalnych kolorach nie stanie się mdła. W kuchni z kolei czerń pomogła stworzyć zgrany zespół z krzeseł o różnych formach.

Mała czarna sypialnia
Autor: Zdjęcie Mariusz Bykowski, stylizacja: Agnieszka Malec

Biało-zielona łazienka

– Od zawsze marzyła mi się stara drewniana szafka katalogowa, ale gdy się jakaś trafiała, to w astronomicznej cenie – wspomina Kasia. Echa tych pragnień widać w metalowej komódce o zbliżonej formie (IKEA). Jej głębokie szuflady gwarantują ład w przyborach toaletowych. – Lubię, gdy przedmioty codziennego użytku są łatwo dostępne, ale nie leżą na widoku – podkreśla pani domu.

W trosce o planetę

Zwrot Kasi ku naturze nie ogranicza się do kwestii wizualnych, lecz sięga do istoty sprawy – troski o naszą wspólną planetę. Właśnie dlatego stawia pierwsze kroki w kierunku zero waste i stara się sięgać po kosmetyki w opakowaniach szklanych czy metalowych, a nie plastikowych.

Jak ozdobić przedpokój na święta?

W przedpokoju zwraca uwagę wyrazisty pas butelkowej zieleni, z krawędzią podkreśloną czarną taśmą dekoracyjną (Washi Tape). W masie bieli podłogi, ścian, drzwi oraz mebli znikają niezliczone haczyki, które Kasi i Grzegorzowi służą do zawieszania różnorodnych, sezonowych ozdób.

Świąteczna aranżacja domu w stylu skandynawskim. Zdjęcia

Eleganckie ozdoby świąteczne. Najpiękniejsze dekoracje świąteczne

Nasi Partnerzy polecają