Jasne mieszkanie pełne skandynawskiej harmonii

2017-07-11 18:13

Projekt wnętrz mieszkania w nowoczesnym stylu skandynawskim. Jasna baza, charakterystyczne, niektóre już kultowe meble dla stylu skandynawskiego sprawiają, że mieszkanie sprawdza się na co dzień i podczas spotkań z przyjaciółmi, czyli załózenie zostało w pełni zrealizowane. Zobaczcie mieszkanie w stylu skandynawskim!

Właścicielom zależało na mieszkaniu w stylu skandynawskim. I nie był to przypadek. Poznali się... na pokładzie samolotu ze Sztokholmu do Warszawy. Mieszkanie miało być dla nich “odskocznią”, miejscem, w którym mogą się zrelaksować po pracy, ciepłym, jasnym i otwartym azylem oraz przyjaznym dla gości i zwierzaków.” Stumetrowa przestrzeń otoczona wielkimi połaciami okien, jasna podłoga, dużo bieli i dodatków z materiałów naturalnych, sprawiły, że udało się uzyskać ten efekt, wprowadzając do wnętrza fińską wręcz harmonię. Projekt wnętrz mieszkania powstał w pracowni Odwzorowanie.

Aranżacja salonu - jasno i oszczędnie w wyrazie

Najważniejszymi meblami są w salonie stół i szara sofa. Idealnie kontrastują z jasną - typową dla stylu skandynawskiego bazą - białymi ścianami i jasno - szarą podłogą. Duży stół na co dzień ma być optycznie lekki, ale dawać możliwość przyjęcia wielu gości, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wybór padł na stół z korkowym blatem z limitowanej kolekcji zaprojektowanej przez Islę Crawford dla Ikea. Prostokątny stół otoczony jest zestawem różnych krzeseł. Jak na mieszkanie miłośników Skandynawii przystało, nad prostą szafką RTV, powieszone zostały, również szwedzkie, półki String – które stały się już klasykami szwedzkiego designu. W mieszkaniu nie mogło zabraknąć plakatu z mapą Kopenhagi. Mapa miasta ma jednak jedynie motywować właścicieli do snucia kolejnych planów, bo uliczki duńskiej stolicy znają na pamięć.

Czytaj też: Mieszkanie w Finlandii

Biała kuchnia wpasowana w jasny salon

Gotowanie jest ważną częścią życia domowników, stąd aneks stanowi istotną przestrzeń strefy dziennej mieszkania. Aranżacja kuchni została pomyślana tak, by z salonu widoczny był lekki i nieprzytłaczający ciąg roboczy bez górnych szafek z dekoracyjna półka na ładne drobuiazgi kuchenne. Wysoka do sufitu zabudowa mieści potrzebne urządzenia AGD. Marzenie o wygodnym mieszkaniu się spełniło, bo wokół kuchni nie tylko młoda rodzina lubi spędzać czas, ale często toczy się życie towarzyskie. Szczególnie sprawdza się wyspa kuchenna. Białą zabudowę kuchenną ocieplają blaty z litego, ciemnego drewna i drewniane dodatki.

Czytaj też: Szare mieszkanie w stylu skandynawskim

Biała kuchnia w mieszkaniu w stylu nordyckim
Autor: pracownia projektowa Odwzorowanie

Monochromatyczne łazienki w odcieniach szarości

Nastrojowy klimat łazienki został uzyskany dzięki płytkom cementowym. Niewielki format sprawia, że mimo surowej faktury zachowuje ona przytulny charakter. Podobnie pomalowanie ścian nienarażonych na bezpośrednie działanie wody farbą zmywalną, nadaje pomieszczeniu przyjazny, domowy klimat. Szarości przełamuje jedynie drewno, ale również z chłodna nutą. Druga łazienka przypomina pokój kąpielowy z wolnostojącą czarną wanną, umieszczoną na tle kafli z intensywnym wzorem. Mimo, że przylega do ściany została wyposażona w nowoczesną elegancką baterię podłogową. Znalazła się też tutaj korkowa ławka – z tej samej kolekcji, z której pochodzi stół w salonie oraz pleciony dywanik – tradycyjny element wnętrz w stylu skandynawskim.

Monochromatyczna łazienka w stylu skandynawskim
Autor: pracownia projektowa Odwzorowanie

Szara sypialnia - intymność po skandynawsku

Dla kontrastu z jasnym salonem, sypialnia utrzymana jest w ciemnych odcieniach szarości. Dzięki temu jej spora przestrzeń jest bardziej intymna, stanowi oazę ciszy i wypoczynku. Szara ściana stała się świetnym zagłówkiem dla łózka. W sypialni, tak w innych wnetrzach, pojawiają się korkowe meble ze szwedzkiej sieciówki. Garderobę mieszkańców mieści duża szafa zlicowana ze ścianą, podobnie jak bezościeżnicowe (ukryte) drzwi w tym samym kolorze. Ciemnobrązowe skórzane uchwyty są dziełem właścicielki, która postanowiła wykonać je samodzielnie.