Jak wydzielić sypialnię w kawalerce? Mikrokawalerka w stylu modern classic

2024-03-08 13:08

Właścicielką tego mieszkania jest młoda kobieta. Zależało jej, by jego wnętrza przypominały jej rodzinny dom, ale w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu. Ponieważ kawalerka ma zaledwie 27 m kw., problemem było wydzielenie w niej wszystkich najważniejszych pomieszczeń. M.in. brakło miejsca... na sypialnię. Zobaczcie, jak sprytnie sobie z tym poradzono i dowiedzcie się, jak wydzielić sypialnię w kawalerce.

Spis treści

  1. Jak urządzić mikrokawalerkę? 27 m2 mieszkanie w Warszawie
  2. Jak wydzielić sypialnię w kawalerce?
  3. Modna kawalerka: zaoblone kształty to hit 2024 r.!
  4. Kremowa kuchnia
  5. Jak urządzić przedpokój w kawalerce?
  6. Jak urządzić łazienkę w kawalerce?
  7. Jak urządzić mikrokawalerkę? Zdjęcia i inspiracje

Jak urządzić mikrokawalerkę? 27 m2 mieszkanie w Warszawie

Niewielka kawalerka znajduje się w korzystnej lokalizacji na Mokotowie w nowym budownictwie. Do mieszkania przynależy duży taras, który podczas cieplejszych miesięcy staje się jego naturalnym przedłużeniem.

Mimo tego ten mikroapartament wcale nie był prosty do zaprojektowania. Największym wyzwaniem było zaaranżowanie jednej dużej, niepodzielonej przestrzeni. Skoro życie ma się tam toczyć na 27 m kw., trzeba było wydzielić tam strefę kuchenną i jadalną, strefę spełniającą funkcję salonu oraz sypialnię. 

– Chodziło o to, by uniknąć odczucia, że całe życie toczy się w sypialni – mówi architektka Agata Sobkowiak, właścicielka pracowni Sobkowiak Architektura. parawanu.

Zanim powstał projekt idealny, trzeba było stworzyć jego wiele różnych wariantów. Ostatecznie zdecydowały potrzeby właścicielki mieszkania. Najbardziej zależało jej, aby w środku znalazło się miejsce dla stołu jadalnego. Drugą ważną rzeczą było prawdziwe łóżko. Nie chciała z niego zrezygnować na rzecz kanapy. 

Jak wydzielić sypialnię w kawalerce?

Architekci postanowili zatem wydzielić strefę spania za pomocą parawanu. Nie można było wybudować ścianki, ponieważ funkcjonalnie nie miałoby to racji bytu. Zamiast niej postawiono czteroskrzydłowy parawan. Ten sprawdził się idealnie! Jest stabilny i ruchomy. Jego część została przytwierdzona na stałe do podłogi i sufitu, pod drugą z kolei umocowano filcowe ślizgacze. 

Kolejną zaletą parawanu jest to, że nie dodaje temu wnętrzu ciężkości. Metalową konstrukcję obito drewnianymi ramami, a w środku umieszczono przepuszczającą światło tkaninę. 

Sen jest ważny i właścicielka tego mieszkania przedłożyła łóżko nad kanapę. Ta przestrzeń jest dla niej wyjątkowo ważna. Na ścianach ułożono jasną tapetę o roślinnym, bardzo delikatnym wzorze. Ta stała się tłem dla łóżka o tapicerowanym zagłówku.

– Podstawa materaca to przepastny schowek na pościel czy koce. Szafka nocna ma w sobie pojemną, głęboką szufladę. Obok stanęła podwójna szafa ubraniowa sięgająca do samego sufitu. Druga, równie wysoka, znalazła się na styku holu z kuchnią. Wszystko po to, by klientka mogła tu wygodnie żyć w funkcjonalnej i uporządkowanej na co dzień przestrzeni – podkreśla Agata Sobkowiak.

Modna kawalerka: zaoblone kształty to hit 2024 r.!

Chociaż mieszkanie jest małe, wrażenie przytulności uzyskano za pomocą motywu koła oraz jego wycinków. Nie tylko parawan jest zakończony łukami, w wielu meblach i dekoracjach można dopatrzyć się opływowych kształtów. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dekometria - co to jest? Czym się charakteryzuje ten styl?

Mieszkanie w mikrokawalerce
Autor: Realizacja Sobkowiak Architektura fot. Wiktoria Wasiak, stylizacja Agata Sobkowiak Realizacja Sobkowiak Architektura fot. Wiktoria Wasiak, stylizacja Agata Sobkowiak

Co istotne, cała przestrzeń nie została przytłoczona meblami. Mimo małego metrażu wciąż jest przestrzennie i lekko. Nie trzeba przeciskać się między meblami albo uważać, by czegoś nie strącić. 

Kremowa kuchnia

W tak małej przestrzeni jest i kuchnia. I chociaż szafek jest dosyć sporo, zarówno tych wiszących, jak i stojących, to nie przytłoczyły tego wnętrza. Udało się to osiągnąć, nie zabudowując całej ściany meblami. Pozostawiono wolne przestrzenie między nimi a sufitem i boczną ścianą pomieszczenia. 

Kuchnia kolorystycznie nie odstaje od reszty mieszkania. Są ciepłe szarości, beże, złamane biele i écru. Akcenty złota i oliwkowej zieleni w ciepłym odcieniu dodają im charakteru i wprowadzają element zaskoczenia. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesna kremowa kuchnia. 24 pomysły na modne i jasne wnętrze

Blat w kuchni wykonano ze spieku kwarcowego, dzięki czemu właścicielka mieszkania nie musi się obawiać ani plam, ani zarysowań. Warto zwrócić uwagę na detale w tej kuchni. Tam znów pojawia się złoto. Złoty jest cokół, na którym stoją meble, ale i bateria. Niczego nie pozostawiono przypadkowi. Spójrzcie chociażby na białe, stylizowane włączniki, które kojarzą się z latami 30. XX w.

Łagodne formy widoczne są też i w tym pomieszczeniu. Zarówno stół, jak i jego podstawa są okrągłe. Również w przypadku mebli kuchennych nie zauważymy kantów, a delikatne frezy nawiązujące do ułożonej na ścianie sztukaterii o zaoblonych ramach. Elegancji dodaje całości drewniana deska podłogowa ułożona w jodełkę francuską.

Aby ta przestrzeń była w pełni harmonijna, jej architekci konsekwentnie stawiali na łuk, koła i jego echa. 

Centralnym punktem jadalni jest już wspomniany wyżej drewniany, prosty stół. Obok niego stanęły trzy obite jasną tkaniną fotele oraz puf. Elegancji całości dodały złote nogi krzeseł. Złoto zresztą jest kolejną stałą tego mieszkania.

Mikrokawalerka w Warszawie
Autor: Realizacja Sobkowiak Architektura fot. Wiktoria Wasiak Realizacja Sobkowiak Architektura fot. Wiktoria Wasiak, stylizacja Agata Sobkowiak

Częściowo złota jest również lampa, jaka zawisła nad stołem. Architektka uważa, że jest głównym bohaterem tego wnętrza. Przyciąga wzrok gronami okrągłych białych kloszy.

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio

Jak urządzić przedpokój w kawalerce?

W tak małym mieszkaniu każda przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota. W przedpokoju ustawiono skrzynię, która pełni dwie funkcje: można na niej usiąść, ale też przede wszystkim sporo schować.

Nad nią zawisło lustro i złote kiniety o kloszach w kształcie kul.

Jak urządzić łazienkę w kawalerce?

W niewielkiej łazience ponownie musiano połączyć wizję klientki z maksymalnie funkcjonalnym wykorzystaniem tej przestrzeni. Klientka chciała mieć wannę z funkcją prysznica. Właśnie dlatego zamontowano przy niej szklaną ścianę, z zaokrąglonym narożnikiem. 

Mikrokawalerka w Warszawie
Autor: Realizacja Sobkowiak Architektura fot. Wiktoria Wasiak, stylizacja Agata Sobkowiak Realizacja Sobkowiak Architektura fot. Wiktoria Wasiak, stylizacja Agata Sobkowiak

Miejsce do przechowywania znalazło się w szafce, na której stoi umywalka. Jej blat zrobiono ze spieku kwarcowego. Z kolei wnękę nad stelażem WC zabudowano i również tam powstała kolejna szafka.

To właśnie w łazience pojawiły się odcienie ciepłej oliwki. Oliwkowa bowiem jest mozaika ceramiczna. Połączono ją z gresem przypominającym marmur. Elegancji całości dodały złote dodatki: elementy lamp, uchwyty, baterie czy akcesoria. 

To mieszkanie to dowód, że nawet na tak małym metrażu da się urządzić piękną, funkcjonalną i wygodną przestrzeń.

Jak urządzić mikrokawalerkę? Zdjęcia i inspiracje

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kobiecie mieszkanie w stylu modern classic. Pudrowy róż zestawiono ze złotem

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny