Jak urządzić mieszkanie inspirowane portugalskim minimalizmem? Baw się fakturą i odcieniami

2023-10-03 9:53

Mieszkanie powinno być azylem, a po przekroczeniu jego progu wszystkie emocje powinny złapać balans. Architektka o stworzonej przez siebie aranżacji mówi tak: „Wchodzisz i ogarnia cię spokój”. Stworzyła jasną przestrzeń inspirowaną minimalizmem, ale... w portugalskim wydaniu, gdzie najważniejsza była "Zabawa teksturą i odcieniem, a nie mocnymi odcięciami kolorów". Dowiedz się, jak urządzić mieszkanie inspirowane portugalskim minimalizmem!

Spis treści

  1. Portugalski minimalizm: biele i szarości
  2. Biała kuchnia z drewnem. Klasyka klasyki
  3. Przeczytaj również:

Portugalski minimalizm: biele i szarości

To mieszkanie początkowo mogło budzić mieszane uczucia. Z jednej strony dosyć duże, o powierzchni 110 m kw. Wydaje się, że można tam zmieścić naprawdę sporo. Z drugiej trochę nietypowe, ponieważ w różnych jego punktach wysokość się zmienia i to nie o parę centymetrów, ale aż o 20! W związku z tym w jednym miejscu sufit był na wysokości 260 cm, a w innym sięgał zaledwie do 240 cm!

– Mieszkanie z tarasem liczy prawie 110 m kw., więc teoretycznie oznaczało to, że ta przestrzeń ma nieograniczone możliwości. Teoretycznie. Musieliśmy popracować nad różnymi wysokościami i układ funkcjonalny pomieszczeń dostosować właśnie do nich. Finalnie wnętrze na tym nie straciło. To wprowadziło pewną dynamikę w tej przestrzeni – mówi architektka Hanna Pietras.

Z drugiej strony projektantka miała ułatwione zadanie, ponieważ to nie była jej pierwsza współpraca z inwestorami. Wiedziała zatem, jaki styl lubią i jakich wnętrz oczekują: w duchu minimalizmu. Architektka, podążając za ich potrzebami, ubrała to mieszkanie w stonowaną kolorystykę, ale ubogaconą różnorodnymi materiałami. 

110-metrowe mieszkanie w stylu minimalistycznym
Autor: Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca przy realizacji projektu: ANNA PETROVA, foto i stylizacja: FOLOW THE FLOW

– Wybrałyśmy bazę trzech kolorów i wokół nich zbudowałyśmy całe wnętrze. Dzięki temu przestrzeń jest spokojna, harmonijna i spójna. Zastosowaliśmy miks materiałów naturalnych. A ten „pazur”, na którym zależało właścicielom, przemyciłyśmy w detalach, które zbudowały charakter tego wnętrza – tapeta w sypialni, przeszklenia w kuchni – dodaje Pietras.

Biała kuchnia z drewnem. Klasyka klasyki

W wielu polskich domach kuchnia jest ich sercem. Tak jest i tu. W kuchni stanęła duża drewniana wyspa o miękkim, zaokrąglonym kształcie. Pewnej lekkości tej przestrzeni nadały otwarte oraz przeszklone wiszące, czarne szafki. Otoczyła je biała zabudowa, która nawiązuje do blatu zarówno na wyspie, jak i na meblach.

W strefie jadalni ustawiono drewniany okrągły stół na masywnej, stożkowej nodze (Kalwaria Meble). Obok stanęła komoda o ryflowanych frontach, która koresponduje ze znajdującą się nieopodal szafką kuchenną. 

W tym mieszkaniu wszystko jest stonowane. Kolorystyka, która zdominowała salon, spoiła wszystkie pomieszczenia. Również tam pojawiły się naturalne materiały, takie jak drewno, oraz bezpieczne szarości. 

110-metrowe mieszkanie w stylu minimalistycznym
Autor: Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca przy realizacji projektu: ANNA PETROVA, foto i stylizacja: FOLOW THE FLOW

Zgodnie z życzeniem właścicieli nie mogło zabraknąć nadających charakteru wnętrzom dodatków. Ich ilość nie jest adekwatna, więc nie przytłaczają mieszkania. 

– Jedną z inspiracji był portugalski minimalizm, gdzie jest dużo materiałów, faktur. Zabawa teksturą i odcieniem, a nie mocnymi odcięciami kolorów. Dlatego w tym wnętrzu jest sporo dodatków. Idealnie pasują do bazy. Budują to wnętrze – mówi Hanna Pietras. 

  • Projekt: Hanna Pietras Architects
  • Współpraca przy realizacji projektu: ANNA PETROVA
  • Foto i stylizacja: FOLOW THE FLOW

Przeczytaj również:

Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi? Oto wnętrza na wzór!

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE