Jak łączyć wzory, kolory i różne funkcje? Inspiracje znajdziesz w tym mieszkaniu

2021-01-07 18:05

Kratka w salonie, wzorzysty patchwork w kuchni, a na ścianie w sypialni motyw kłosów. Łączy je podobna kolorystyka oraz towarzystwo bieli i jasnego drewna, które konsekwentnie przewijają się w całym mieszkaniu.

Jak łączyć wzory, kolory i różne funkcje? Inspiracje znajdziesz w tym mieszkaniu
Autor: Marcin Grabowiecki

Spis treści

  1. Pomysł na mieszkanie
  2. Wyspa w centrum i biuro w kuchni

– Niektórzy potrzebują architekta, ponieważ nie mają pomysłu na swoje cztery kąty – mówi projektantka, Dominika Wojciechowska. – W tym przypadku było inaczej. Właściciele zgłosili się do mnie, bo mieli ich mnóstwo, potrzebowali tylko połączyć je w spójną, ciekawą całość.

Pomysł na mieszkanie

Na warszawskie Bemowo przeprowadzili się z Kabat. – Spodobała nam się lokalizacja. Z jednej strony spokojna, nieco peryferyjna okolica, z drugiej bardzo dobrze skomunikowana z centrum miasta. Nie bez znaczenia był też rozkład pomieszczeń – wyraźnie oddzielona strefa dzienna i nocna, metraż i południowa ekspozycja – wspominają gospodarze. To ich pierwsze własne mieszkanie, dołożyli więc wszelkich starań, by było idealne. – Zależało nam na multifunkcjonalności, dlatego postanowiliśmy skorzystać z pomocy architekta – wyjaśniają. – Pracowaliśmy przy tym projekcie jak zespół – mówi Dominika Wojciechowska. – Właściciel całym sobą oddawał się kwestiom technicznym i czuwał nad budżetem. A inwestorka bacznie pilnowała, żeby dom był nie tylko trwały i funkcjonalny, ale też by panowała w nim odpowiednia atmosfera. Natomiast moje zadanie polegało m.in. na połączeniu różnych oczekiwań pary. Mieszkanie ma odpowiadać na wszystkie potrzeby domowników – będąc przy tym spójną całością.

Wyspa w centrum i biuro w kuchni

Strefa dzienna stanowi otwartą przestrzeń, składa się z salonu, kuchni i jadalni. Jeszcze na etapie zmian deweloperskich właściciele zrezygnowali ze ścianki między salonem i kuchnią. – W jej miejscu powstała wyspa kuchenna z telewizorem z drugiej strony, która w naturalny sposób wydziela strefy gotowania i relaksu – mówi projektantka. W tej samej przestrzeni znajduje się jeszcze kącik do pracy. Żeby ukryć domowe biuro pana domu zdecydowaliśmy się na mało popularne jeszcze rozwiązanie – drzwi obrotowo-przesuwne. Dzięki nim biurko jest na co dzień schowane w licu kuchennej zabudowy, nie straszy bałaganem i chroni dokumenty przed wścibskim okiem czy zaplamieniem. Wystarczy otworzyć drzwi zabudowy, by cieszyć się dużą wygodną powierzchnią biurową. Organizację pracy ułatwia sąsiedztwo jadalni – wypożycza się z niej krzesło, a dodatkowe dokumenty odkłada na blat stołu.

Szablon w dłoń!

Ścianę w sypialni właściciele ozdobili samodzielnie, przy pomocy farby i szablonów w kształcie kłosów. Efekt przerósł ich najśmielsze oczekiwania. Ściana wygląda jak pokryta drogą tapetą. Zastanawiasz się, jak wykonać podobną dekorację? Oto prosta instrukcja obsługi.

1. Potrzebne będą: szablon (70–80 zł), poziomnica, folia malarska, papierowa taśma malarska, kuweta, wałek z powłoką floc (z krótkim, gęstym włosiem na gąbce), gęsta farba. Przygotuj cztery kawałki taśmy do przyklejenia szablonu. Przyłóż go do ściany, w miejscu, w którym chcesz zacząć malowanie (warto użyć poziomnicy) i dobrze przyklej.

2. Maluj z umiarem. Nie nabieraj zbyt dużo farby i pamiętaj o dobrym odsączeniu wałka – w przeciwnym razie farba może dostać się pod szablon i zniszczyć wzór. Odklej delikatnie szablon, przesuń i przyklej ponownie – do suchej ściany.