Grafitowa elegancja. Metamorfoza 45-metrowego mieszkania w Łodzi

2022-01-10 11:05

W zamyśle inwestorów to 45-metrowe mieszkanie miało być przeznaczone wyłącznie na wynajem. Zanim jednak wprowadził się do niego singiel lub modna para, mieszkanie przeszło gruntowny remont pod okiem Doroty Woźniak-Poręby z pracowni architektonicznej Studio Archi. Patrząc na zdjęcia przed i po metamorfozie aż trudno uwierzyć, że to to samo mieszkanie!

Mieszkanie przed metamorfozą

Ciemna podłoga w salonie i sypialni, zamiast wprowadzać przytulny klimat do tych pomieszczeń - uwypuklała niewielki metraż. Drewniana zabudowa aneksu kuchennego prezentowała się dość niekorzystnie w ciepłym, żółtym świetle, a czerwona łazienka wcale nie pomagała w relaksie. Potrzebna była zmiana.

Zadania podjęło się Studio Archi pod kierownictwem Doroty Woźniak-Poręby. Z niedużym nakładem finansowym udało się jej całkowicie odmienić mieszkanie i stworzyć nowoczesne, minimalistyczne lokum, w którym nowi lokatorzy będą czuć się dobrze. 

W łódzkim mieszkaniu nie zmieniono układu funkcjonalnego - nowy wystrój wnętrz dostosowano do istniejącego już podziału. 

Nowy salon z aneksem kuchennym

W całym mieszkaniu zastosowano stonowany odcień grafitu i elementy drewniane (głównie w ciemniejszych tonach). Wyjątkowego charakteru nadaje nowoczesne oświetlenie. Gdy wchodzimy do nowego salonu, pierwsze, co rzuca się nam w oczy jest nowa podłoga - ciemne panele zamieniono tu na jasny parkiet, dzięki czemu mimo ciemniejszych elementów wyposażenia, wetrze wciąż wydaje się przestronne i nie przytłacza. 

Centralnym punktem salonu z aneksem kuchennym jest wygodna szara sofa z zabudowaną ścianą TV. Ściana w kolorze ciemnego drewna oddziela część wypoczynkową od korytarza. 

Przechodząc do aneksu kuchennego, ciemne drewno widzimy również na ścianie tuż nad blatem oraz w strefie gotowania - nad płytą indukcyjną. Dyskretnie schowane listwy LED dają rozproszone, klimatyczne światło. 

Ponieważ mieszkanie zostało przeznaczone na wynajem, inwestorowi zależało, by wszystkie zastosowane w nim materiały były wytrzymałe i odporne na uszkodzenia czy zniszczenia. Doskonałym tego przykładem jest kuchenny blat wykonany z kamienia

Warto również wspomnieć o samej zabudowie w kolorze delikatnego grafitu, która daje wrażenie lekkości i doskonale kontrastuje z ciemnymi kolorami w kuchni, tworząc nowoczesny i stylowy duet. Nie można też zapomnieć o pojemnej wnęce, którą architektka postanowiła wykorzystać do zabudowy lodówki i stworzyć dodatkowe miejsca do przechowywania!

Nowa sypialnia

Przed metamorfozą sypialnia miała ściany pomalowane na żółto, a zagłówek łózka i rząd ciemnych szafek tuż nad nim nie wydawał się najtrafniejszym aranżacyjnym wyborem. Po remoncie ciemna podłoga została wymieniona na jasny parkiet (taki sam, jak w salonie), ściany przemalowano na neutralny biały kolor, a także wstawiono do pokoju dużą szafę.

Jednak największą metamorfozę przeszło łóżko i zagłówek. Brązowy, drewniany stelaż wymieniono na model w kolorze grafitowym z miękkim pikowanym zagłówkiem w takim samym kolorze. Na ścianie za łóżkiem zawieszono duże lustro, które optycznie powiększa przestrzeń. Zastosowano tam również intrygującą tapetę 3D oraz stylowe lamele ścienne, które nadają wnętrzu oryginalności. 

Nowa łazienka

Patrząc na zdjęcia łazienki przed i po metamorfozie, aż trudno uwierzyć, że to te same pomieszczenia. Nowa łazienka z prysznicem, podobnie jak reszta mieszkania, utrzymana jest w tonacji szarości, grafitów i drewna. Co ciekawe, płytki w łazience imitujące ciemny marmur kolorystycznie nawiązują do blatu kuchennego i stolika kawowego w salonie.

Biało-czarna tapeta z dmuchawcem oraz nowoczesna umywalka wolnostojąca nadaje pomieszczeniu lekkości i oryginalności. Natomiast duże lustro optycznie powiększa przestrzeń. 

Metamorfoza 45-metrowego mieszkania w Łodzi to dowód na to, że nie musimy wydawać dużych sum pieniędzy, by stworzyć eleganckie, ale przytulne gniazdko. Połączenie szarości, bieli, czerni i delikatnych brązów pozwala stworzyć klimatyczną i jednocześnie nowoczesną przestrzeń. 

Więcej o projektach Studia Archi na stronie www.studioarchi.pl

Zobacz spektakularną metamorfozę łódzkiego mieszkania:

WIĘCEJ METAMORFOZ:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE