Gdzie kręcono "Królową Charlottę"? Te budynki kojarzycie z innych produkcji!

2023-05-22 15:51

Po sukcesie “Bridgertonów” Netflix postanowił iść za ciosem i wyprodukować kolejny serial, będący jego spin-offem. Chociaż w “Królowej Charlotcie” spotykamy już znanych nam bohaterów, to ta produkcja skupia się na związku króla Jerzego III i jego żonie Charlotcie. Sprawdzamy, gdzie ją kręcono.

Królowa Charlotta - kadr z serialu
Autor: Materiały prasowe / Netflix

Jerzy III Hanowerski i Charlotta z Meklemburgii-Strelitz pobrali się w 1761 r. Był to związek w pełni zaaranżowany, a ślub nastąpił jeszcze tego samego dnia, kiedy zaledwie 17-letnia dziewczyna przybyła z Niemiec do Wielkiej Brytanii. 

Akcja serialu, który, jak należy zaznaczyć, nie jest produkcją historyczną i nie opiera się na faktach, a raczej swobodnie z nich czerpie, toczy się głównie w Buckingham House (dzisiaj Pałacu Buckingham), nieistniejącym już Pałacu Kew czy Pałacu Św. Jakuba. 

Większość scen nakręcono na południu Wielkiej Brytanii, korzystając z wnętrz i terenów otaczające tamtejsze pałace, dwory czy rezydencje. 

Buckingham Place

W serialu Buckingham Place był domem królowej Charlotty. Aby odtworzyć jego wnętrza, sceny kręcono m.in. w barokowym Blenheim Palace w hrabstwie Oxfordshire - miejscu, gdzie urodził się Winston Churchill.

Budynek ten powstał na początku XVIII w. Jego pierwszym właścicielem z rodziny Churchillów był John Churchill, 1. książę Marlborough, przodek jednego z najsłynniejszych brytyjskich premierów.

Blenheim Palace
Autor: Getty Images/LAURA FACCHINI

Oprócz tego ekipa pojawiła się w Hampton Court Palace w Surrey oraz Hatfield House w Hertfordshire

Hampton Court Palace to XIII-wieczny budynek, którego pierwszymi właścicielami byli joannici. Na początku XVI w. jego właścicielem była prawa ręka króla Henryka VIII - arcybiskup Tomasz Wolsey. Wówczas pałac przeszedł gruntowną przebudowę. Kiedy duchowny wypadł z łask króla, nieruchomość została mu skonfiskowany. 

Hampton Court Palace
Autor: Getty Images/Image Source Pink

W kolejnych wiekach począwszy właśnie do Henryka VIII kolejni władcy dokonywali tam mniejszych lub większych zmian. Od czasów królowej Wiktorii Hampton Court został udostępniony do zwiedzania.

Z kolei Hatfield House można oglądać w wielu produkcjach historycznych i nie tylko. Kręcono tam m.in. “The Crown”, “Enolę Holmes”, “Batmana” czy “V jak Vendetta”. Rezydencja liczy sobie 400 lat. Jej pierwszym właścicielem był Robert Cecil, 1. hrabia Salisbury, będący doradcą królowej Elżbiety I. Obecnie nieruchomość znajduje się w rękach Roberta Gascoyne-Cecila, 7. markiza Salisbury.

Hatfields House
Autor: Getty Images/Carausius

Pałac Kew

Pałac Kew to z kolei rezydencja, w której serialowy król Jerzy III spędzał najwięcej czasu. Został on “zagrany” przez zbudowany w XVII w. Belton House w Lincolnshire. Przez lata ten dom należał do rodziny Brownlowów. Kręcono w nim nie tylko “Królową Charlottę”, ale też serial BBC pt. “Duma i uprzedzenie”.

Belton House
Autor: Getty Images/betnorphoto

Z kolei sceny, które w serialu rozgrywały się na zewnątrz pałacu, sfilmowano w oranżerii, ogrodach botanicznych w Waddesdon Manor w Buckinghamshire - dworze powstałym w XIX w. za czasów panowania królowej Wiktorii.

Waddesdon Manor
Autor: Getty Images/PaulMaguire

Pałac św. Jakuba

To miejsce zostało ożywione za pomocą scen kręconych w kilku różnych lokalizacjach. Niektóre z nich nakręcono już wyżej wspomnianym Hampton Court Palace. 

Salon i herbaciarnia to w rzeczywistości wnętrza Wilton House - dworu, który od 400 lat należy do hrabiów Pembroke. Kręcono tam też takie produkcje jak: “Czarna Żmija II”, “Outlander”, “Duma i uprzedzenie”, “Młoda Wiktoria”, “Emma” czy “Bridgertonowie”.

Wilton House
Autor: Herry Lawford from Stockbridge, UK - Wilton, CC BY 2.0

Komnaty królewskie i salę pałacową Pałacu św. Jakuba sfilmowano w Goldsmiths Hall w Londynie. W przeszłości Goldsmith Hall mieściła gildię złotników. Podczas gdy w “Królowej Charlotcie” “zagrała” Pałac św. Jakuba, w “The Crown” - Pałac Buckingham.

Gilded House, Londyn
Autor: Getty Images/RockingStock

Przeczytaj również:

Źródło: manchestereveningnews.co.uk

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE