Gdzie kręcono "Enolę Holmes"? Oto 3 miejsca, które możesz odwiedzić

2022-11-14 13:13

“Enola Holmes” i “Enola Holmes 2”, która dopiero co miała swoją premierę, to produkcje Netfliksa. Akcja filmów dzieje się w XIX-wiecznej Anglii, a główna bohaterka to niepokorna siostra słynnego Sherlocka Holmesa, która również postanawia zostać detektywem. Aby oddać klimat epoki, twórcy filmu porzucili studio na rzecz oryginalnych miejsc.

Gdzie kręcono Enolę Holmes?
Autor: Kad z filmu / Netflix

Gdzie kręcono “Enolę Holmes”?

Oto 3 najważniejsze miejsca:

1. Benthall Hall w Brosley, Anglia

Rezydencję rodziny Holmesów “zagrały” aż dwa budynki. Do nakręcenia scen wewnątrz wykorzystano West Horsley Place, o czym później, natomiast wszystkie sceny przed domem kręcono w pobliżu Benthall Hall w Brosley.

Gdzie kręcono Enolę Holmes?
Autor: facebook.com/berger.jean.1

Benthall Hall został zbudowany w 1850 r. i po dziś dzień pozostaje w rękach rodziny. Dzikość zieleni porastającej budynek może reprezentować dzikość charakteru głównej bohaterki, nad którym tak bardzo ubolewa jej brat, Mycroft.

Gdzie kręcono Enolę Holmes?
Autor: Kadr z filmu / Netflix

Twórcy filmu celowo sprawili, że dom i jego otoczenie z zewnątrz wyglądają na zaniedbane. Matka Enoli, chociaż dostaje pieniądze od swoich synów na utrzymanie domu, woli przeznaczać ja na walkę chociażby o prawa kobiet.

Gdzie kręcono Enolę Homes?
Autor: instagram.com/eddystonereef

2. West Horsley Place w West Horsley w Anglii

To ogromne domostwo, jak już wcześniej wspomniano, wykorzystano do nakręcenia scen, które miały się rozgrywać wewnątrz rezydencji Holmesów.

Gdzie kręcono Enolę Holmes?
Autor: facebook.com/profile.php?id=628332125

W samym pałacu znajduje się aż 50 sypialni. Dwie z nich pojawiły się w filmie: duży, zielony pokój, w którym matka Enoli (w tej roli Helena Bonham Carter) przeprowadzała swoje eksperymenty, oraz mniejsza sypialnia, należąca do nastolatki. Poza tym w filmie można oglądać tamtejszą kuchnię oraz bibliotekę.

Gdzie kręcono Enolę Holmes?
Autor: facebook.com/HaliMagazine

West Horsley Place to zabytek najwyższej klasy. Zbudowano go jeszcze w XV w., a jego gościem był król Henryk XVIII (ten, który miał sześć żon, z czego dwie kazał ściąć).

Gdzie kręcono Enolę Homes?
Autor: instagram.com/westhorsleyplace

Wnętrza West Horsley Place zostały częściowo zaaranżowane na potrzeby filmu. Tym samym na ekranie zobaczymy perskie dywany, skórzane sofy Chesterfield czy adamaszkowe tapety w odcieniach czerwieni. Poza tym wszędzie jest pełno antyków. Twórcom wnętrz udało się zachować balans między przyjaznym i przytulnym klimatem wnętrz a ich bogatym wzornictwem.

Gdzie kręcono Enolę Holmes?
Autor: Kadr z filmu / Netflix

3. Hatfield House w Hatfield w Anglii

Hatfield House to licząca ponad 400 lat rezydencja, dla której “granie” w filmach to nie pierwszyzna. Pojawiła się nie tylko w pierwszej części “Enoli Holmes”, ale także w nominowanej do Oscara “Faworycie”, a także w teledysku piosenki “Sucker” autorstwa Jonas Brothers.

Zbudowany został w stylu jakobińskim w 1611 r. i od tej pory należy do jednej rodziny. Pierwszym właścicielem był Robert Cecil, 1. hrabia Salisbury, doradca królowej Elżbiety I, a później Jakuba Stuarta, a obecnie należy do Roberta Gascoyne-Cecila, 7. markiza Salisbury.

Gdzie kręcono Enolę Holmes?
Autor: facebook.com/HatfieldHouseHerts
Gdzie kręcono Enolę Homles?
Autor: Kadr z filmu / Netflix

W “Enoli Holmes” pojawia się kilka razy i “gra” rodzinną posiadłość przyjaciela Enoli, Tewkesbury’ego. Dom w filmie jest widoczny w całej okazałości. Możemy podziwiać podłogę w czarno-białą szachownicę, obrazy oprawione w złote i bogato zdobione ramy, a także rzeźbione boazerie na ścianie.

Gdzie kręcono Enolę Holmes?
Autor: instagram.com/hatfield_house

Inne filmy, jakie powstały w murach Hatfield House, to m.in. “The Crown”, “Batman”, “Spider-man - daleko od domu”, “Sherlock Holmes - gra cieni”, “Rebecca”, “Victor Frankenstein”, “Lara Croft: Kolebka życia”, “Bridgertonowie”, “Charlie i fabryka czekolady” czy “V jak Vendetta”. Trzeba przyznać, że lista jest długa i imponująca!

Przeczytaj również:

Źródło: www.housebeautiful.com
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE