4 miejsca, które “zagrały” w “Rodzie Smoka”. To istne architektoniczne perełki!

2022-09-23 10:53

“Ród Smoka” (ang. House of the Dragon), serial emitowany przez HBO MAX, to nie lada gratka nie tylko dla fanów “Gry o Tron”, ale także miłośników pięknych krajobrazów, których w tej produkcji jest od groma. Oto 4 miejsca, które pojawiły się w “Rodzie Smoka”, i możesz je odwiedzić chociażby w kolejne wakacje!

Caceres, Hiszpania
Autor: instagram.com/blog_extremadurarural

Akcja “Rodu Smoka”, prequela “Gry o Tron”, toczy się na 172 lata przed przed narodzinami królowej Daenerys Targaryen. Serial jest oparty na powieści Georga R. R. Martina pt. “Ogień i Krew” z 2018 r. Opowiada o rodzinie Targaryenów ze Smoczej Skały. Podobnie, jak w przypadku “Gry o Tron”, to historia o wojnie, polityce czy walce o władzę. 

W tym tekście skupimy się jednak na tym, gdzie powstawał serial. Kręcono go bowiem aż w trzech lokalizacjach: Anglii, Hiszpanii i Portugalii, więc na ekranach możemy zobaczyć wiele perełek architektonicznych, które również “zagrały” w serialu. Oto 4 z nich.

1. Góra św. Michała w Kornwalii

Góra św. Michała w Kornwalii
Autor: Autorstwa Fuzzypiggy - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Na kanale La Manche, w zatoce Mount's Bay znajduje się skalista wysepka. To właśnie tu, według legendy, w przeszłości miał się objawić Michał Archanioł, a na pamiątkę tego zdarzenia w tym miejscu wybudowano kaplicę. Do wyspy można dostać się pieszo tylko podczas odpływu. Wystarczy pokonać liczącą zaledwie 366 m drogę. Kaplica w serialu gra zamek Driftmark, należący do rodziny Velaryon.

2. Monsanto, Portugalia

Monsanto, Portugalia
Autor: instagram.com/viatgera_fotitos

Monsanto jest uważane za jedną z najbardziej “portugalskich wiosek” Portugalii. Nie bez przyczyny zresztą, bo nawet w 1938 r. zwyciężyło konkurs i oficjalnie uzyskało ten tytuł. Monsanto to “gra” Smoczą Skałę, czyli rodową siedzibę rodu Targaryenów.

Trudno się dziwić, że właśnie to miejsce wybrano, by pojawiło się w filmie. Niewielkie kamienne domki przyklejone do ogromnych głazów wyglądają, jakby stworzył je grafik, a nie ciężka, fizyczna praca!

3. Zamek Calahorra, Hiszpania

Zamek Calahorra, Hiszpania
Autor: By Leonardo Fernández Lázaro - Own work, CC BY-SA 4.0

Zamek Calahorra znajduje się na wschód od Grenady. Ten budynek to dowód, że pozory mogą mylić. Surowa bryła kryje kryje renesansowe wnętrza!

Sam zamek pojawił się w serialu jako siedziba rodu Targaryenów. Z kolei gmina La Calahorra stała się serialowym Pentos, czy wolnym miastem na wybrzeżu Essos (największego z trzech kontynentów). 

4. Plasencia i Cáceres, Hiszpania

Plasencia i Cáceres, Hiszpania
Autor: instagram.com/caleyando_esfrutando, instagram.com/erichassler6

Oddalone od siebie o zaledwie 80 km Plasencia i Cáceres również pojawiły się w produkcji HBO. Ich scenerie wykorzystano do stworzenia Królewskiej Przystani, czyli stolicy Siedmiu Królestw. To właśnie tam znajdował się słynny Żelazny Tron czy Czerwona Twierdza. W obu miastach przeplata się nie tylko architektura gotycka czy renesansowa, ale również mauretańska, tak charakterystyczna dla Półwyspu Iberyjskiego.

Historyczne centrum Cáceres otaczają mury obronne. W środku znajdują się budynki, z których część pamięta jeszcze średniowiecze. Barrio Monumental, czyli dzielnica zabytków, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Caceres, Hiszpania
Autor: instagram.com/blog_extremadurarural

Jeśli chodzi z kolei o Plasencię, to twórcy serialu musieli docenić jej wyraźnie zachowany średniowieczny układ, widoczny chociażby w pozostałościach murów obronnych.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE