4 miejsca, które “zagrały” w “Rodzie Smoka”. To istne architektoniczne perełki!

2022-09-23 10:53

“Ród Smoka” (ang. House of the Dragon), serial emitowany przez HBO MAX, to nie lada gratka nie tylko dla fanów “Gry o Tron”, ale także miłośników pięknych krajobrazów, których w tej produkcji jest od groma. Oto 4 miejsca, które pojawiły się w “Rodzie Smoka”, i możesz je odwiedzić chociażby w kolejne wakacje!

Caceres, Hiszpania
Autor: instagram.com/blog_extremadurarural

Akcja “Rodu Smoka”, prequela “Gry o Tron”, toczy się na 172 lata przed przed narodzinami królowej Daenerys Targaryen. Serial jest oparty na powieści Georga R. R. Martina pt. “Ogień i Krew” z 2018 r. Opowiada o rodzinie Targaryenów ze Smoczej Skały. Podobnie, jak w przypadku “Gry o Tron”, to historia o wojnie, polityce czy walce o władzę. 

W tym tekście skupimy się jednak na tym, gdzie powstawał serial. Kręcono go bowiem aż w trzech lokalizacjach: Anglii, Hiszpanii i Portugalii, więc na ekranach możemy zobaczyć wiele perełek architektonicznych, które również “zagrały” w serialu. Oto 4 z nich.

1. Góra św. Michała w Kornwalii

Góra św. Michała w Kornwalii
Autor: Autorstwa Fuzzypiggy - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Na kanale La Manche, w zatoce Mount's Bay znajduje się skalista wysepka. To właśnie tu, według legendy, w przeszłości miał się objawić Michał Archanioł, a na pamiątkę tego zdarzenia w tym miejscu wybudowano kaplicę. Do wyspy można dostać się pieszo tylko podczas odpływu. Wystarczy pokonać liczącą zaledwie 366 m drogę. Kaplica w serialu gra zamek Driftmark, należący do rodziny Velaryon.

2. Monsanto, Portugalia

Monsanto, Portugalia
Autor: instagram.com/viatgera_fotitos

Monsanto jest uważane za jedną z najbardziej “portugalskich wiosek” Portugalii. Nie bez przyczyny zresztą, bo nawet w 1938 r. zwyciężyło konkurs i oficjalnie uzyskało ten tytuł. Monsanto to “gra” Smoczą Skałę, czyli rodową siedzibę rodu Targaryenów.

Trudno się dziwić, że właśnie to miejsce wybrano, by pojawiło się w filmie. Niewielkie kamienne domki przyklejone do ogromnych głazów wyglądają, jakby stworzył je grafik, a nie ciężka, fizyczna praca!

3. Zamek Calahorra, Hiszpania

Zamek Calahorra, Hiszpania
Autor: By Leonardo Fernández Lázaro - Own work, CC BY-SA 4.0

Zamek Calahorra znajduje się na wschód od Grenady. Ten budynek to dowód, że pozory mogą mylić. Surowa bryła kryje kryje renesansowe wnętrza!

Sam zamek pojawił się w serialu jako siedziba rodu Targaryenów. Z kolei gmina La Calahorra stała się serialowym Pentos, czy wolnym miastem na wybrzeżu Essos (największego z trzech kontynentów). 

4. Plasencia i Cáceres, Hiszpania

Plasencia i Cáceres, Hiszpania
Autor: instagram.com/caleyando_esfrutando, instagram.com/erichassler6

Oddalone od siebie o zaledwie 80 km Plasencia i Cáceres również pojawiły się w produkcji HBO. Ich scenerie wykorzystano do stworzenia Królewskiej Przystani, czyli stolicy Siedmiu Królestw. To właśnie tam znajdował się słynny Żelazny Tron czy Czerwona Twierdza. W obu miastach przeplata się nie tylko architektura gotycka czy renesansowa, ale również mauretańska, tak charakterystyczna dla Półwyspu Iberyjskiego.

Historyczne centrum Cáceres otaczają mury obronne. W środku znajdują się budynki, z których część pamięta jeszcze średniowiecze. Barrio Monumental, czyli dzielnica zabytków, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Caceres, Hiszpania
Autor: instagram.com/blog_extremadurarural

Jeśli chodzi z kolei o Plasencię, to twórcy serialu musieli docenić jej wyraźnie zachowany średniowieczny układ, widoczny chociażby w pozostałościach murów obronnych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE