Funkcjonalna kawalerka z domową atmosferą, czyli forma i styl!

2017-05-02 10:57

Funkcjonalna kawalerka powstała w wyniku niestandardowego podejścia do projektu małego mieszkania o powierzchni zaledwie 35 m2. Unikatowe meble i szlachetne materiały współgrają tu z nowoczesnymi technologiami. Zobaczcie, jaką przestrzeń udało się zaaranżowac w małym mieszkaniu o powierzchi zaledwie 35m2!

Początkowo był to jeden pokój z niewielką ciemną kuchnią i całkiem sporą łazienką – całość o powierzchni 35 m2, z oknami na jedną stronę. Właścicielom zależało przede wszystkim na tym, aby wydzielić dwie strefy – pierwszą przeznaczoną do odpoczynku, a drugą do pracy. Architektka Joanna Lufuite - Tomaszewska z pracowni We Do Design, postanowiła więc poprzestawiać ściany. Otworzyła małą kuchnię, zmniejszyła łazienkę i oddzieliła sypialnię. Po przekroczeniu progu mieszkania widzimy otwartą przestrzeń dzienną ze strefą wypoczynkową i jadalnianą. Przy  wejściu znajduje się narożny aneks kuchenny, duża szafa oraz drzwi do łazienki, a dalej - w salonie przejście do sypialni.

Salon w kawalerce. Oświetlenie w roli głównej

W salonie mebli jest niewiele. Ale te które są – unikatowe i  ze szlachetnych materiałów współgrają tu z nowoczesnymi technologiami. Pierwsza była sofa – duża i wygodna. Architektka Joanna Lufuite - Tomaszewska dobrała do niej oryginalną lampę, mosiężne stoliki z lustrzanymi blatami i plakaty w tej samej kolorystyce. Jednak prawdziwą gwiazdą jest fotel upolowany na aukcji w USA. Mimo że miał brzydką tapicerkę w kwiaty, projektantka zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Granatowy aksamit zdecydowanie bardziej do niego pasuje! Trójramienny żyrandol jest głównie ozdobą, właściciele częściej korzystają z lampy podłogowej przy sofie. Dyskretne oprawy sufitowe przy oknie oświetlają subtelnie zasłony.

 Czytaj też: Aranżacja kawalerki w kamienicy

Oświetlenie w kawalerce

Autor: Mariusz Bykowski

Oświetlenie w projektowaniu wnętrz

Według architektki oświetlenie odgrywa kluczową rolę w urządzaniu wnętrz. Tutaj: światło z pojedynczej lampy pada prosto na stół, kinkiety tworzą nastrój, a oprawy sufitowe przy karniszu oświetlają zasłony – wieczorem wygląda to wyjątkowo dekoracyjnie. Światłem można sterować od razu po wejściu do mieszkania – przy drzwiach znajdują się włączniki wszystkich lamp.

Czarna kuchnia w kawalerce

Projekt kawalerki wychodzi łamie standardy zakładające, że małe wnętrza powinny być jasne. Tu - aneks kuchenny jest czarny. Niewielka zabudowa mieści wszystko, co niezbędne – jest tu pojemna lodówka, zmywarka i praktyczny piekarnik z funkcją mikrofali. Kuchnia miała zniknąć, stąd pomysł na czarne, szklane fronty. Ich lustrzaną, gładką powierzchnię, podobnie jak białego szkła nad blatem, łatwo utrzymać w czystości. Mimo niewielkiej powierzchni, którą zajmuje aneks kuchenny, w szafkach można schować wszystko co jest potrzebne, na blatach panuje absolutny porządek.

Czytaj też: Trendy 2017: koniec z bielą? Ciemne kolory w kuchni

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021