Egzotyka w zasięgu ręki. 365 dodatków z podróży, które odmienią wnętrze twojego domu

2025-07-22 7:01

Wyjeżdżasz na egzotyczne wakacje? To świetna okazja, żeby przywieźć wyjątkowe dodatki do twojego wnętrza. Jakie pamiątki przywozić z jakich krajów? Podpowiadamy, które wyjątkowe przedmioty nadadzą unikalny charakter sypialni, przedpokojowi czy salonowi.

Spis treści

  1. Co przywieźć z wakacji do wystroju wnętrz?
  2. Dekoracje etniczne do domu — dodatki z Azji i Ameryki Łacińskiej do wnętrz
  3. Jakie dodatki z podróży pasują do nowoczesnego wnętrza?
  4. Gdzie kupić egzotyczne dodatki do wnętrz? Online!
  5. Wnętrza z dodatkami z różnych kultur. Zdjęcia

Egzotyczne wakacje trwają tylko kilka tygodni w roku. A gdyby tak odrobinę egzotyki zabrać ze sobą do domu? Ciepły klimat, piękne plaże, bujna roślinność, unikalna fauna i flora mogą zostać nie tylko we wspomnieniach, ale i w naszym mieszkaniu, dzięki oryginalnym pamiątkom z wakacji. 

Co przywieźć z wakacji do wystroju wnętrz?

  • Jeśli wybieracie się na wakacje do Egiptu — z tego kraju warto przywieźć papirusy, figurki skarabeuszy, alabaster, sziszę, a także tkaniny (bawełnę egipską) i biżuterię z egipskimi motywami.
  • Z Kenii warto przywieźć  tradycyjne chusty (kangi), które można wykorzystać jako narzuty, zasłony, czy dekoracje ścienne, a także kultowe afrykańskie drewniane maski przedstawiające zwierzęta, postacie Masajów lub inne motywy afrykańskie, oprócz tego kolorowe obrazy tingatinga, często przedstawiające zwierzęta, rośliny lub Masajów, a także wyroby z kokosa i biżuteria wykonaną z lokalnych materiałów oraz poduszki i pledy z kenijskim wzornictwem, zdobione ręcznie malowanymi wzorami. 
  • Podobne pamiątki znajdziecie na Zanzibarze. Zanzibar to także biżuteria z masy perłowej, muszli i korali oraz przyprawy (wanilia, goździki, cynamon, masala i inne) pakowane w ozdobne opakowania, drewniane maski, pamiątki z koralików, ale też tkaniny i obrusy z tradycyjnymi wzorami.
  • Wyspy Zielonego Przylądka obfitują w szereg niesamowitych rzeźb czy tkanin, szczególnie z tzw. Pano di terra. To tradycyjny tkany materiał, z którego wykonuje się np. portmonetki. 

Czytaj też: Nadmorski klimat w Zielonej Górze? We wnętrzach w stylu hamptons królują biel, błękit i drewno

Dekoracje etniczne do domu — dodatki z Azji i Ameryki Łacińskiej do wnętrz

  • Podczas podróży do Tajlandii rozglądajcie się za rękodziełem na lokalnych targach. Znajdziecie tam unikalne drewniane rzeźby, buddyjskie figurki , ceramikę, ręcznie robione maski, batikowe tkaniny czy jedwab tajski (w tym słynny jedwab Jima Thompsona). Tajlandia to też przepiękna srebrna biżuteria z Chiang Mai, znana z precyzji wykonania i wzorów.
  • Bali (Indonezja) warto przywieźć etniczne dekoracje do salonu takie, jak: drewniane rzeźby, maski, batik, ceramika, wyroby z bambusa, figurki przedstawiające balijskie tancerki.
  • Na Malediwach znajdziecie przepiękne rękodzieło, np. maski i rzeźby z drewna, lakowane naczynia z wyspy Thulhaadhoo, tradycyjne sarongi (ręcznie tkane chusty), miniaturowe łodzie dhoni, przyprawy i herbatę, produkty z kokosa, lokalną sztukę oraz akcesoria z liści palmowych. 
  • Z Dominikany zabierz do domu: rękodzieło z drewna, ceramikę, tkaniny, biżuterię z larimaru, obrazy, lalki bez twarzy, oraz figurki Taino (rzeźby inspirowane sztuką rdzennych mieszkańców wyspy przedstawiające duchy opiekuńcze i postacie antropomorficzne).
  • Wnętrza w wietnamskim stylu uświetnią: jedwab, wyroby z bambusa, ręcznie malowane obrazy na papierze ryżowym, czy stroje wietnamskie. Oprócz tego popularne są również kapelusze non la, lokalna kawa i zaparzacze phin.
  • Na wakacjach w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rozglądajcie się za przedmiotami nawiązującymi do kultury arabskiej, takie jak lampy ozdobne (z mosiądzu, miedzi, ceramiki lub szkła, często zdobione pięknymi wzorami i kolorami), ręcznie zdobione lampiony i świeczniki, ceramiczne naczynia do kawy, dywany i tekstylia, a także arabskie perfumy w ozdobnych flakonach. 
  • Z Meksyku warto przywieźć ręcznie robioną ceramikę Talavera, kolorowe tekstylia takie, jak: poncza czy serape, a także biżuterię inspirowaną Dniem Zmarłych z motywami czaszek i kwiatów. Inne ciekawe opcje to rzeźbione drewno czy hamaki.
  • Indie słyną z pięknych, kolorowych szali i chust wykonanych z jedwabiu, kaszmiru, bawełny lub mieszanki tych materiałów. Szczególnie polecane są szale z paszminy, które są bardzo delikatne i ciepłe. Indie to także niesamowicie aromatyczne kadzidła oraz ręcznie tkane dywany.
  • Ze Sri Lanki przywieź ręcznie rzeźbione i malowane maski — element charakterystyczny dla lankijskiego rzemiosła, figurki słoni, Buddy lub inne przedmioty wykonane z drewna lub kamienia, a także batik.

Jakie dodatki z podróży pasują do nowoczesnego wnętrza?

Jeśli zastanawiacie się, jak łączyć dekoracje etniczne z nowoczesnym stylem — nic prostszego. Najważniejsze w aranżacji takiego wnętrza jest znalezienie harmonii i balansu między tradycją a współczesnością. W urządzaniu wnętrza z dekoracjami etnicznymi trzeba zachować umiar i umiejętnie dobierać dodatki tak, by podkreślić oba style, bez chaosu.

Jak urządzić wnętrze z dodatkami z różnych kultur? Kluczowe jest stworzenie bazy kolorystycznej w postaci neutralnych kolorów ścian i mebli, by następnie dodać do nich etniczne akcenty w postaci dekoracji, tkanin czy wzorów. Projektanci wnętrz rekomendują stosowanie zasady 80/20, a więc 80% stylu nowoczesnego i 20% stylu etnicznego. 

Jak zrobić dekoracje DIY z pamiątek z wakacji? 8 pomysłowych sposobów KROK PO KROKU

Gdzie kupić egzotyczne dodatki do wnętrz? Online!

Modne dodatki z podróży do salonu i sypialni znajdziecie też w sieci. Jeśli zapomnieliście o nich w wakacje albo chcecie wprowadzić afrykański "spirit" do waszego domostwa — porozglądajcie się za unikalnymi rzeźbami czy obrazami.

Szeroki wybór rękodzieła znajdziecie na platformie etsy.com, etnobazar.pl, etnikando.pl, beliani.pl, Homla, H&M Home czy ZARA Home. Warto też poszperać w rzeczach z drugiej ręki na olx czy Vinted, a także porozglądać się za egzotycznymi dodatkami do wnętrz w second handach.

Wnętrza z dodatkami z różnych kultur. Zdjęcia

Murator Ogroduje: Metamorfoza balkonu