"Darek z Klanu" w nowej roli projektuje wnętrza. "Staram się, by każde mieszkanie było niepowtarzalne"

2022-07-20 12:31
Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki DAREK Jako wieloletni szef grupy artystycznej Kompania Primavera zdobył doświadczenie w pracy nad scenografią i oświetleniem (co ważne – przy mocno limitowanych budżetach!). W projektowaniu wnętrz ta umiejętność okazała się bardzo cenna. Nowy koncept Darka wystartował po urządzeniu przez niego własnego domu od a do z. Projektuje teraz kolejne mieszkania, nie rezygnując z działań artystycznych. Wydał książkę „Darek z Klanu”, a ostatnio wyreżyserował doskonały spektakl „Lalki”.

– Staram się, by każde mieszkanie, które projektuję, było niepowtarzalne, wyjątkowe. Podobnie jak scenografia do spektaklu – mówi Dariusz Lewandowski, znany aktor, tancerz i reżyser. Urządzanie to nie tylko jego kolejna pasja, lecz także koncept zawodowy przynoszący mu coraz szersze uznanie.

Remont zaczął się od totalnej demolki, choć na początku nic nie zapowiadało aż tak rozległego zakresu prac. Darek zakładał jedynie częściową modernizację i odświeżenie mieszkania. Szybko się okazało, że właściwie należałoby… zbudować je od podstaw.

Powstało w połowie lat 70., a okres PRL-u nie zapisał się chlubnie w historii budownictwa mieszkaniowego. Powiedzieć, że żadna ściana w pomieszczeniach nie była prosta i z równą powierzchnią – to mało! Tu nawet wysokości wnętrz się różniły. Remontowe domino sypało się w spektakularny sposób. Co i rusz dawały o sobie znać niespodzianki typu kable łączone plastrami, ubytki w zaprawie połatane pakułami itp.

Wyzwania tylko mobilizują Darka do działań, tym silniej, kiedy widzi fuszerki. Wszystko więc, łącznie z instalacjami elektryczną, sanitarną, grzewczą, tynkami i podłogą, zostało wymienione. Główne założenie projektu opiera się na nietuzinkowym pomyśle autora. W dwupokojowym mieszkaniu dla pary połączył zamkniętą kuchnię z mniejszym pokojem, a nie – jak zazwyczaj się robi – z tym większym. Dzięki temu uzyskał dwie podobne co do wielkości i równorzędne pod względem funkcji przestrzenie.

Dawna sypialnia ma teraz nowe przeznaczenie – salonu (z otwartą strefą kuchni). Natomiast pierwotny salon stał się sypialnią i jednocześnie miejscem odpoczynku oraz gabinetem – pomieszczeniem, z którego można korzystać także w ciągu dnia. W odnowionym mieszkaniu z PRL-u styl vintage narzucał się sam. Jednak to dzięki scenograficznej wyobraźni i inwencji projektanta meble i detale stworzyły w aranżacji bezkonkurencyjne role.

OD AKCENTU

– Za punkt wyjścia aranżacji salonu posłużył mi kultowy fotel marki Thonet, wzór z lat 30. ubiegłego wieku – wyjaśnia projektant. Wokół tego intrygującego mebla powstała cała kompozycja. Darek dobrał do fotela kolory, wyszukał desenie i formy. GDZIE KUPIĆ: zielona świeca zapachowa, pled, szklany dzbanek, wazonik, podkładka pod talerz – NAP; podłużna poduszka – BM Housing

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

PLAN NA PRZESZŁOŚĆ

– Fascynuje mnie wzornictwo lat 60. i 70. Sporo o nim czytam, śledzę poświęcone mu portale, wyszukuję w sklepach internetowych i na targach meble, przedmioty. Kupuję modele, które urzekają mnie formą, ale też nie zapełniają każdej strony www – opowiada projektant.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

POWRÓT DO NURTU

Współczesną rozkładaną markową sofę Darek kupił w outlecie meblowym. Nie miała jednej nogi, więc kosztowała znacząco mniej niż w showroomie. Brakujący element dorobił znajomy stolarz. Trójnóg z lat 60. to podstawka pod donicę. W swoim drugim życiu sprawdza się jako stolik kawowy. Tapeta na ścianie? Wygląda vintage’owo, ale jest odkryciem z marketu budowlanego.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

Z PERSPEKTYWY SALONU

Kuchenny ciąg roboczy choć niedługi, jest funkcjonalny. Mieszczą się w nim wszystkie potrzebne sprzęty. Darek zaprojektował szafki wiszące do sufitu. W ten sposób maksymalnie wygospodarował miejsce na przechowywanie, a zabudowie nadał klarowny monolityczny charakter. Dzięki drewnianym ryflowanym frontom całość nie konkuruje z meblami w salonie i aneksie jadalnianym usytuowanym na granicy stref. GDZIE KUPIĆ: rzeźba gliniana głowa – dutchhouse.pl; żółte miseczki, patera – NAP; drewniany talerz – BM Housing

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

RYTMY DESIGNU SPRZED DEKAD

Lekcją cierpliwości i sprawdzianem perfekcji wykonania było dla fachowca dopasowanie lameli na gotowych frontach szafek dolnych, górnych i ekranu (na zamówienie) między nimi. Przypadkowe przesunięcia linii względem siebie wprowadziłyby kompozycyjny nieład.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

DO MAŁEJ PRZESTRZENI

Zgrabny, lekki optycznie stół, niemiecki rockabilly, kryje patenty: regulację wysokości blatu i możliwość rozłożenia (wszystko sprawnie działa). Przy meblu mieszczą się cztery krzesła – uwaga, tylko niewielkie – jak np. popularne w swojej epoce „bumerangi”.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

DAWKA POGODNEGO NASTROJU

Naczynia, poza funkcją użytkową, z racji swoich kolorów stanowią elementy ożywiające aranżację. Darek wynajduje sporo takich perełek. Radzi jednak, by nie przesadzić z eksponowaniem drobiazgów. Gdy jest ich za dużo, zamierzony efekt znika.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki
Styl vintage

Sięga do dobrego designu sprzed lat. Ale nie bazuje tylko na nim.

1. Meble i drobiazgi. W Polsce mianem vintage najczęściej się określa rzeczy pochodzące z drugiej połowy XX wieku. Liczą się i te ładnie odrestaurowane, i noszące ślady historii. Ważne są wdzięk, duch czasu, unikatowość mebli. Ale nie wszystkie wytwory tamtych dekad są godne zainteresowania. Wiele z nich to zwykłe rupiecie, o tyle tylko cenne, o ile da się je przemalować, nadać im nową funkcję, potraktować jak designerski żart. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź rodowód sprzętów w poradnikach czy na stronach internetowych.

2. Jak łączyć. Przede wszystkim nie zrób we wnętrzu wystawy staroci. Rzeczy vintage zestawiaj z nowoczesnymi i prostymi – kontrastowo, swobodnie, z fantazją. Możesz wśród nich wykorzystać również przedmiot stylizowany na vintage. Tylko pamiętaj o umiarze.

SZUKAJĄC SPOKOJU

…można się zaszyć w drugim przytulnym pomieszczeniu. Darek urządził we wnęce miejsce do spania na rozkładanej komfortowej sofie. Nieduży stolik, kiedyś przeznaczony pod telewizor (oczywiście starego typu), pełni funkcje toaletki i biurka do pracy. Wyszukał do niego krzesło z zieloną tapicerką, by pasowało i do stolika, i sofy. GDZIE KUPIĆ: pledy – NAP; poduszka w „ciapki” – BM Housing; poduszka w geometryczny wzór – Comforty

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

TYLKO NIE BOAZERIA!

Okładzina z drewnianych lameli we wnęce kącika do spania, a w dzień – odpoczynku na złożonej sofie, to pomysł Darka. Nawiązuje do okładzin z lat 60. Sposób montażu listew wypracował razem z fachowcem. Między niektórymi lamelami zostały zainstalowane taśmy LED-owe. Sofa w eleganckim welurze (Optisofa) ma towarzyszkę – szafkę nocną w stylu rockabilly, produkcji NRD. Fotel lisek (proj. H. Lis, 1962 rok) znalazł się tu ze względu na wdzięczną formę i niewielkie wymiary.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

MIŁE ZAPROSZENIE

W przedpokoju wita wchodzących duńska gablotka z naczyniami szklanymi. Z meblem ładnie współgra półka powyżej, mimo że jest z innej bajki. Musztardowe drzwi przesuwne (do sypialni) to akcent „rozweselający” wnętrze. Płytki gresowe ułożono jak parkiet – w jodełkę. Wiodą do kuchni, a łącząc pomieszczenia, powiększają wizualnie przestrzeń. GDZIE KUPIĆ: wazony szklane: duży – dutchhouse.pl; mały – NAP

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

KOMFORT I CIEPŁO

Wannę zastąpił prysznic bez brodzika. Zajmuje on całe podwyższenie, którym zamaskowano instalację odpływową. Nie można jej było bowiem zamontować w podłodze. Ściany zostały pokryte ryflowanymi płytkami imitującymi drewno. To gres, jednak skutecznie podnosi temperaturę aranżacji. GDZIE KUPIĆ: zielona świeca – NAP; zielone ręczniki – Zara Home; szczotka drewniana, pozostałe świece – H&M Home

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

ZWIELOKROTNIONE

Nad umywalką Darek powiesił komplet luster różnej wielkości. W sklepie jedno z nich miało delikatnie wgiętą metalową oprawę i z tego powodu zostało przecenione. Dobra okazja – wystarczyło ramę lekko wyklepać i po wgnieceniu nie ma śladu. Czarna armatura urozmaica i dynamizuje kompozycję.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki

BEZ SCHEMATÓW

– Unikam kupowania typowych szafek łazienkowych. Wybieram pod umywalkę komódkę lub szafkę zaprojektowaną do pokoju. Zabezpieczam tylko mebel matowym lakierem albo impregnatem do drewna. Niekiedy zlecam też jej artystyczne pomalowanie – mówi projektant.

Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Marcin Grabowiecki
Mieszkanie w stylu vintage
Autor: Norbert Suchorzewski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE