Ponadczasowe piękno. Jak urządzić wnętrze w stylu retro, vintage, mid-century? [DUŻO ZDJĘĆ]

2022-03-07 14:57

Od kilku lat możemy obserwować stale rosnące zainteresowanie stylami dawnymi. Projektanci i architekci wnętrz, aranżując mieszkania i lokale użytkowe chętnie sięgają po elementy retro, vintage, mid century, a nawet art déco. Jak pomysłowo można urządzić wnętrze w stylu vintage? Jak połączyć styl retro z nowoczesnym?

Mieszkanie w stylu retro
Autor: getty images Elementy stylów retro, vintage czy mid century w aranżacji wnętrz są obecnie bardzo popularne.

Spis treści

  1. Czym różni się styl retro od stylu vintage?
  2. Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage i retro?
  3. Mieszkanie w stylu eklektycznym z elementami stylu retro
  4. Jak połączyć styl retro z nowoczesnością? Zaglądamy do wyjątkowego mieszkania w Łodzi
  5. Wnętrza inspirowane stylem art déco
  6. Jak urządzić mieszkanie w stylu mid-century?
  7. Metamorfoza mieszkania w stylu vintage 

Czym różni się styl retro od stylu vintage?

Styl retro to nie to samo co styl vintage, chociaż często używa się tych określeń zamiennie. Jeśli chcielibyśmy odróżnić te dwa style od siebie, możemy przyjąć, że styl retro odnosi się do designu z lat 50., 60. i 70. Natomiast styl vintage sięga jeszcze dalej w przeszłość - aż do czasu przed II wojną światową, a niektórzy uważają, że nawet do XIX wieku.

Z kolei styl art déco to wnętrza inspirowane designem międzywojnia, a więc lat 20. i 30. XX wieku. A Mid-century, jak sama nazwa wskazuje, określa design z połowy wieku XX - głównie z lat 50. i 60.

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage i retro?

Styl vintage w polskich wnętrzach bardzo długo nie mógł się zadomowić. Wymęczeni polskim wzornictwem epoki PRL - dostępnym z konieczności, nie z wyboru - długo nie potrafiliśmy dostrzec w nim potencjału w aranżacji współczesnych wnętrz.

Początkowo zafascynowaliśmy się zagranicznymi nowinkami, zwłaszcza skandynawskim designem. Na szczęście minęło trochę lat i z dystansem, a zarazem bez stereotypów podchodzimy do polskiego dziedzictwa z minionych lat.

Zobacz, jak urządzić mieszkanie w stylu vintage [DUŻO ZDJĘĆ]

Jeśli chcemy stworzyć wnętrza w stylu retro, do wyboru mamy szereg dodatków i dekoracji, takich jak lustra w złotych ramach, kryształowe żyrandole, lampy z abażurami, drewniane stoliki i meble wypoczynkowe na skośnych nóżkach. Moc inspiracji dostarcza wzornictwo lat 60., a współcześnie znajdziemy wiele mebli stylizowanych w ten sposób.

Najciekawsze efekty można uzyskać, łącząc w aranżacji wnętrz elementy stylowe z nowoczesnymi. Stylowe masywne meble w przestronnych minimalistycznych wnętrzach – oto najkrótsza charakterystyka stylu retro.

Zobacz, jak urządzić mieszkanie w stylu retro [DUŻO ZDJĘĆ]

Mieszkanie w stylu eklektycznym z elementami stylu retro

Mogłoby się wydawać, że połączenie art déco ze stylem vintage i industrialnym loftem to przedsięwzięcie, które nie może zakończyć się sukcesem. W końcu każdy z tych stylów cechuje się odmienną stylistyką i każdy lubi grać pierwsze skrzypce we wnętrzu. A jednak architekt Ewie Dziurskiej z Decoroom udało się znaleźć na 70 metrach kwadratowych miejsce dla każdego z tych stylów i stworzyć funkcjonalną przestrzeń pełną harmonii i szyku. 

Zajrzyj do wyjątkowego mieszkania i daj się zainspirować!

Jak połączyć styl retro z nowoczesnością? Zaglądamy do wyjątkowego mieszkania w Łodzi

Jak połączyć styl retro z nowoczesnością, by stworzyć modne, ale i funkcjonalne wnętrze? Tego zadania podjęli się architekci z pracowni 3XEL, którzy w 55-mieszkaniu mieszczącym się w jednym z łódzkich bloków stworzyli aranżację łączącą perfekcyjnie te dwa, skrajnie różne style.

Zajrzyj do mieszkania i zobacz ZDJĘCIA:

Wnętrza inspirowane stylem art déco

Styl art déco przeżywa obecnie swój renesans. Trudno się temu dziwić - fantazyjne kształty, fascynacja geometrią, piękne zdobienia, złote elementy, szlachetne materiały, połączenie mocnych kolorów z delikatnym neutralnym tłem i elegancja bijąca z każdego mebla i dodatku... tak w skrócie można opisać styl art déco. A jak wprowadzić elementy tego stylu do współczesnych wnętrz? 

Zobacz dom w stylu art déco na Pomorzu. Robi wrażenie! 

Jak urządzić mieszkanie w stylu mid-century?

Styl mid-century powstał tuż po wojnie i rozwijał się przez dekadę lat 50., a także część lat 60. XX wieku. Styl powstał jako odpowiedź na powojenną rzeczywistość i wyż demograficzny. Malutkie i ciemne mieszkania trzeba było maksymalnie powiększyć i doświetlić.

Dlatego architekci zaczęli projektować wnętrza z dużymi przeszkleniami i minimalnymi podziałami pomieszczeń (aneks kuchenny to między innymi ich pomysł!). Zrezygnowano z dekoracyjnych mebli o fantazyjnych kształtach i skupiono się na funkcjonalności i ich "lekkości". 

Jak urządzić mieszkanie z elementami stylu mid-modern? Zajrzyj do eleganckiego apartamentu w Gdańsku 

Metamorfoza mieszkania w stylu vintage 

Gdy architektka Agata Słoma z pracowni OMII przekroczyła próg mieszkania, przywitały ją wąskie korytarze, małe okna, zamknięta kuchnia, miejscami skośny sufit i... boazeria. Właścicielom zależało, by zamienić niezachęcające wnętrze w przytulne, nowoczesne mieszkanie w stylu vintage. Jak wyszło? Zajrzyj do naszej galerii zdjęć i zobacz spektakularną metamorfozę!