
Co to jest styl retro? Jak urządzić wnętrze w stylu vintage? 25 prostych rozwiązań
Zwrot ku przeszłości co i rusz pojawia się w aranżacji wnętrz. Współcześnie odkrywamy swoje korzenie, stąd chociażby renesans projektów, które cieszyły oczy w dobie PRL. Ale inspiracje sięgają też dalej – do epoki przedwojennej czy wiktoriańskiej. Zestawiane z nowoczesnymi elementami wystroju zapewniają unikalny, a zarazem ponadczasowy wystrój. Wybraliśmy 25 pięknych wnętrz, w których przeszłość zyskuje nowy urok.
Vintage czy retro?
Terminy vintage i retro stosowane są właściwie zamiennie. Ale jeśli chcielibyśmy je od siebie odróżnić, to można przyjąć zasadę, że retro odnosi się do designu z lat 50., 60. i 70. Bardzo często chodzi o ikony modernizmu powojennego. W przypadku polskich mebli są to np. fotel RM58 Romana Modzelewskiego czy fotel 366 Józefa Chierowskiego. Obydwa powróciły do produkcji, zyskują nowe wykończenia i znów podbijają rodzime wnętrza (ale też zagraniczne!).
Vintage zaś to sięganie jeszcze dalej w przeszłość – do czasu przed II wojną światową, XIX wieku albo głębiej w historię. Niekiedy mamy więc do czynienia z antykami albo meblami, które zostały efektownie odnowione, zachowując jednak swoje pierwotne formy. We współczesnych wnętrzach spotkamy też meble, dodatki i materiały wykończeniowe o tzw. vintage look – czyli stylizowane na zużyte przez wieloletnie użytkowanie.
Prężnie rozwijający się ruch DIY dostarcza wielu inspiracji w tym zakresie (np. postarzanie mebli). Również oferta farb i preparatów do wykańczania mebli pozwala w intrygujący sposób prowadzić dialog z przeszłością. Czasem najprostsze (i najtańsze!) produkty z sieciówek można stylowo postarzyć, zyskując coś jedynego w swoim rodzaju do własnego domu.
Styl retro: połączenie starego i nowego stylu
Jeśli chcemy stworzyć wnętrza w stylu retro, do wyboru mamy szereg dodatków i dekoracji, takich jak lustra w złotych ramach, kryształowe żyrandole, lampy z abażurami, drewniane stoliki i meble wypoczynkowe na skośnych nóżkach. Moc inspiracji dostarcza wzornictwo lat 60., a współcześnie znajdziemy wiele mebli stylizowanych w ten sposób. Najciekawsze efekty można uzyskać, łącząc w aranżacji wnętrz elementy stylowe z nowoczesnymi. Stylowe masywne meble w przestronnych minimalistycznych wnętrzach – oto najkrótsza charakterystyka stylu retro.
Styl retro pasuje do wielu wnętrz - zarówno starych kamienic, jak i współczesnych mieszkań. To doskonały wybór dla osób, które chcą stworzyć wnętrze ponadczasowe, klasyczne, a zarazem awangardowe. Warto pamiętać, że styl retro to powrót do wzornictwa w przeszłości, ale w nieco odświeżonym wydaniu. Mamy więc elementy "stare", które jednak nie wykluczają awangardowych rozwiązań. Ozdobne dekoracje w stylu retro pasują do chłodnych, minimalistycznych wnętrz. Barwne dodatki tworzą ożywiającą, kontrastową kompozycję ze stonowanym, często chłodnym tłem nowoczesnych mieszkań.
Wnętrza retro: meble, dodatki, materiały wykończeniowe
W aranżacji wnętrz w stylu retro powinniśmy postawić na meble drewniane, zdobione lub tapicerowane. Do wnętrz w stylu retro pasować będą stoliki i szafki wykonane z drewna fornirowanego o zaokrąglonych kształtach. Stylowe meble retro są zazwyczaj dość masywne, dlatego najlepiej wyglądają w przestronnych i dużych wnętrzach. Stojący zegar, stylizowany ekspres do kawy, srebrne sztućce, stare radio po babci, telefon z dawnych lat - to przedmioty, które możemy nabyć na targach staroci lub w sklepach z antykami, a w stylu retro są - można powiedzieć - niezbędne.
Dekoracja ścian w stylu retro to często wzorzyste tapety, które pięknie komponują się z klasycznym parkietem. Podłoga we wnętrzach w stylu retro? Najlepiej drewniana albo woskowany parkiet, mozaika lub czarno-białe płytki. Na podłodze świetnie wyglądają orientalne dywany. Wnętrza w stylu retro często wzbogacone są ciężkimi tkaninami, aksamitnymi zasłonami, wzorzystymi materiałami obiciowymi.
Zobacz zjawiskowy przedpokój w stylu vintage:
Autor: Be Pure, materiały prasowe
Trudniejsze zadanie czeka kolekcjonerów: tych z tuzinem torebek czy każdym modelem skórzanej kurtki. Wtedy czas włączyć wyobraźnię i zastanowić się, jak dużo rzeczy da się powiesić na ścianie.
Kolory w stylu retro
Kolorystyka stylu retro to zarówno wyraziste, ciemne kolory, jak i jasne pastelowe odcienie. W mniejszym wnętrzu lepiej zastosować jasne barwy. Decydując się na styl retro w aranżacji wnętrz, trzeba zachować umiar, łatwo bowiem popaść w przesadę i stworzyć mieszkanie, którego wystrój będzie działał przytłaczająco lub wydawał się chaotyczny. Wraz z modą na lata 50. i 60. powracają takie kolory, jak musztardowy żółty, butelkowy zielony, ceglasty pomarańczowy czy bordowy.
Styl retro w sypialni
Sypialnia to szczególne miejsce w domu - wnętrze, w którym możemy się wyciszyć, skupić myśli i zrelaksować przed snem. Ważne są tu dekoracje wnętrz, jak np. ręcznie malowane wazony w ciepłych kolorach, pamiątkowe zdjęcia w drewnianych ramkach czy kocyk dekorujący łóżko, które przywołają w sypialni nieco staroświecki, pełen ciepła klimat.
Doskonałym uzupełnieniem nie tylko sypialni, ale i salonu będą fotele z obiciami w kwiatowe wzory lub bardziej nowoczesne - inspirowane latami 60. o przyciągających wzrok kolorach. Warto zwrócić uwagę na porcelanę i ceramikę sprzed kilkudziesięciu lat, zwłaszcza tę rodzimą. Na przykład w mediach społecznościowych prężnie działają grupy na ten temat, gdzie znajdziemy informacje o polskich designie.
Styl retro w kuchni
W kuchni bardzo ważne są akcesoria, które poza tym, że muszą być funkcjonalne, powinny być także po prostu urokliwe. Wielbiciele stylu retro, dbający o każdy, nawet najmniejszy detal podania posiłków i napojów, na pewno zwrócą uwagę na prawdziwe must have’y - ładne foremki do pieczenia babeczek, talerze, spodki i filiżanki. Początek wiosny warto przywitać sezonowymi owocami, które wyeksponujemy w stylowych paterach i miskach ustawionych na drewnianym stole, rodem ze zdjęć z albumów naszych babć.
Styl retro w łazience
Łazienka w stylu retro wypełniona jest praktycznymi akcesoriami z delikatnymi zdobieniami i drobnymi gustownymi dodatkami, które wprowadzą nas w relaksacyjny klimat – świeczkami, stylowymi ręcznikami oraz mydełkami w opakowaniach.
Styl retro na tarasie
Gdy już zrobi się bardzo ciepło, większość czasu będziemy spędzać na balkonie lub w ogródkach. Tutaj nasze uwielbienie dla stylu retro również powinno być widoczne. Przydadzą się np. drewniane meble ogrodowe stylizowane na rustykalne.
Dla zwolenników bardziej nowoczesnych rozwiązań polecane są składane leżaki inspirowane latami 60. oraz krzesła typu bistro. Podczas weekendowych spotkań na świeżym powietrzu zaskoczymy naszych przyjaciół oryginalnymi kubkami do zimnych napojów oraz dekoracyjnymi kieliszkami do wina.
Najpiękniejsze wnętrza w stylu vintage – zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Poniżej zebraliśmy galerie z wnętrzami z prawdziwych mieszkań i domów, w których styl vintage zagrzał miejsce. Który projekt podoba się wam najbardziej?
Autor: Michał Skorupski
Wełniany, ręcznie tkany dywan pakistański (Olx.pl) umownie oddziela część wypoczynkową od jadalni. Współczesny stół z IKEA otaczają krzesła z przeszłością (dwa są prezentem od teścia pani domu, kolejne dwa gospodarze znaleźli w pobliskiej drewnianej chatce, resztę kupili przez internet). Całość doświetlają papierowe, lekkie niczym obłok lampy (IKEA). W części wypoczynkowej dominuje zaś kwiecista sofa (IKEA). Nad całością czuwają piękne drewniane schody – dzieło lokalnego stolarza.
Autor: Marcin Grabowiecki
Czerwony fotel RM58, klasyk polskiego designu, projekt Romana Modzelewskiego w ciekawym towarzystwie rzeczy z różnych stron świata – oryginalnej duńskiej komody, orientalnego stolika oraz irańskiego dywanu zdobytego w latach głębokiego PRL-u. Rośliny pochodzą ze znanej poznańskiej kwiaciarni Kwiaty i Miut.
Autor: Mariusz Bykowski
Do sypialni prowadzą przesuwane drzwi. – Bardzo chciałam je mieć, to był priorytet – śmieje się gospodyni. Takie same oddzielają łazienkę. Wymusiło to pewne rozwiązania techniczne, m.in. podwieszany sufit. Różnicę wysokości podkreślają lampy, które można przesuwać wzdłuż długiej stalowej szyny.
Autor: Marcin Grabowiecki
Właścicielka mieszkania często podróżuje w odległe zakątki świata. Marzyła o przeniesieniu intensywnych barw i egzotycznych wzorów do prywatnych wnętrz, dlatego jedna ze ścian w salonie wyłożona jest tapetą imitującą marokańskie kafle.
Autor: agencjafree/living4media
W otwartej i przestronnej strefie dziennej wyróżniają się meble wypoczynkowe w stylu retro
Autor: Marcin Czechowicz
Właścicielom zależało na czasie, zrezygnowali więc z zamawiania zabudowy na wymiar i udali się do IKEA. Stamtąd pochodzą szafki, blat i stół, a nawet sprzęt AGD. Krzesła inspirowane słynną marką Tolix Ania znalazła w internecie.
Autor: archiwum
Wyburzenie ścian działowych pozwoliło powiększyć przestrzeń mieszkania.Projekt wnętrz: Duet StudioZdjęcia: Dariusz Majgier
Autor: Marcin Grabowiecki
Meble na skośnych nóżkach i ściana w odcieniu oliwkowomusztardowym - kwintesencja retro!
Autor: Michał Skorupski
Żółty wazon i słoń to pamiątki po poprzednim właścicielu mieszkania, serwis zaś to cudowna porcelana Karolina.
Autor: Mariusz Bykowski
Najważniejszym meblem w mieszkaniu jest stary, niemal stuletni kredens. Pieczołowicie odrestaurowany zyskał nowy kolor, blat z konglomeratu i „wnękę” z wzorzystych płytek. Razem ze stołem i, również odnowionymi, niebieskimi fotelami tworzy eklektyczną całość ze współczesnymi meblami. GDZIE KUPIĆ: krzesła Masters Kartell – kartellshop.pl; lampy wiszące Cooper Dutchbone – dutchhouse.pl; zastawa stołowa, sztućce, podkładki – NAP; panele podłogowe Quick-Step – podlogi24.net
Autor: Karolina Bąk
Ściany w mieszkaniu zdobią fotografie berlińskiego duetu Bill and Hells i Christiana Coigny.
Autor: Kaja Migdałek-Kaczmarek, Szymon Kaczmarek
Podczas remontu kuchni okazało się, że za warstwą olejnicy i tynku kryje się piękna ceglana ściana, która stała się główną dekoracją wnętrza.
Autor: Karolina Bąk
Główną rolę w strefie wypoczynkowej grają wygodne, pikowane kanapy w kolorze niebieskim.
Autor: Karolina Bąk
W projekcie użyte zostały meble zaprojektowane przez Loft Kolasiński.
Autor: Karolina Bąk
W strefie jadalnianej stanął długi, drewniany stół.
Autor: Yassen Hristov
Klimatyczny wystrój wnętrza w kawalerce w kamienicy: mozaika, skrzypiące deski na podłodze, czarne ściany, meble i dodatki vintage oraz industrialne lampy.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Meble i dodatki w stylu retro wspaniale wpisują się w wystrój w stylu skandynawskim.
Autor: Karolina Bąk
Stylistyka całego wnętrza utrzymana jest w duchu vintage.
Autor: Ayuko Studio
Mieszkanie urządzone w jasnych, stonowanych barwach ożywiają akcenty koloru granatowego.
Autor: www.fantasticfrank.de
Autor: Maria Miklaszewska|Martyna Rudnicka
Salon jest miejscem wypoczynku i pracy. Dla architektki dużym wyzwaniem było zmieszczenie w nim pokaźnego księgozbioru właścicieli. Drewniane regały są bardzo drogie, więc Ewa Naporowska zaproponowała rzadko spotykany we wnętrzach materiał – lakierowaną w macie płytę OSB. Nad drzwiami pamiątka – obrazek odziedziczony po pisarzu Adolfie Rudnickim.
Autor: archiwum
Ten retro salon w kamienicy wyposażono w kolorowe krzesła, niewielki stolik kawowy i drewniany stół. Całość na tle uroczej podłogi w jodełke wygląda stylowo i z charakterem.
Autor: archiwum
Antyki w mieszkaniu z małą kuchnią nie muszą wyglądać ciężko. Jedlolita biel ścian i frontów kuchennych zdecydowanie odciążyła masyw drewnianych mebli. Fot. M. Bykowski
Autor: materiały prasowe
Projekt wnętrza: Małgorzata Kamińska / ZENINTERIORS.PL, Fot. HOLTZ.PL
Autor: MELLEMRUM
Stylizowane w formie współczesne krzesła i stolik, doskonale współgrają z oryginalną, drewnaną konsolką w salonie - bardzo w stylu vintage.