Boskie wnętrza w stylu art déco. Trudno się nie zakochać!

2024-04-12 13:16

Dziś prezentujemy wyjątkowy apartament o powierzchni 180 m kwadratowych w Wilanowie. Jego wnętrza emanują ponadczasową elegancją w stylu art déco. Ich aranżacja stanowiła ogromne wyzwanie, ale efekt jest imponujący! Zobaczcie, jak urządzić mieszkanie w stylu art déco.

Spis treści

  1. Co to jest styl art déco?
  2. Jak urządzić mieszkanie w stylu art déco?
  3. Otwarta strefa dzienna
  4. Salon w stylu art déco
  5. Kuchnia w stylu art déco
  6. Jadalnia w stylu art déco
  7. Jak urządzić długą i wąską łazienkę pod skosami?
  8. Jak urządzić mieszkanie w stylu art déco? Zdjęcia 

Co to jest styl art déco?

– Art déco to jeden z najbardziej reprezentacyjnych stylów w aranżacji wnętrz. Jego urok, jak sama nazwa wskazuje, tkwi w dekoracyjności, ale i perfekcji wykończenia. Tu liczy się każdy detal, który stanowi istotny element wystroju. Doskonałe, prowadzone na kształt koła formy, najwyższej jakości naturalne materiały, charakterystyczne ryflowania czy przypominające mini dzieła sztuki artystyczne dekoracje to kwintesencja art déco – mówi architekt Agnieszka Zaremba, współwłaściciela pracowni Tissu.

– Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ten styl aranżacji wnętrz wyrósł z potrzeby uporządkowania przestrzeni mieszkalnych. Miał dodać przestrzennej dyscypliny, stawiając na użyteczny charakter i funkcjonalność wyposażenia. To pierwszy krok do nowoczesności i współczesnej koncepcji architektury wnętrz – dodaje architekt Magdalena Kostrzewa-Świątek, druga ze współwłaścicielek.

Złoto we wnętrzach WZ Studio

Jak urządzić mieszkanie w stylu art déco?

Chociaż dziś ten 180-m apartament jest elegancki, a od jego wnętrz nie można oderwać oczu, stworzenie funkcjonalnego projektu wcale nie było takie proste. Konstrukcja dachu, liczne skosy i nietypowa wysokość wnętrz to tylko niektóre z wyzwań, przed jakimi musiały stanąć architektki z pracowni Tissu. 

Ich zadaniem było wykorzystanie każdego metra kwadratowego powierzchni apartamentu bez strat funkcjonalności. Pod uwagę trzeba było wziąć również naturalne światło, które wnika tu przez okna dachowe. 

– Światło, zarówno naturalne jak i sztuczne, odgrywa bardzo ważną rolę w naszych projektach. Buduje przestrzeń, pełniąc przy tym zróżnicowane funkcje. Urządzając wnętrze pod skosami, ważne więc jest nie tylko takie rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, by można było z nich komfortowo korzystać, ale też uwzględnienie rozkładu okien dachowych, z których, w zależności od pory dnia czy kierunku geograficznego, pada zróżnicowane światło. Powinno być one integralną częścią aranżacji przestrzeni, wpływać na jej odbiór wizualny i komfort użytkowania – wyjaśniają architektki z pracowni Tissu.

Skosy dachowe stały się elementem dekoracyjnym. Wykorzystano je chociażby w pokoju do gier, gdzie przywodzące na myśl piksele heksagony stworzyły trójwymiarową przestrzeń, płynnie przechodząc ze ścian właśnie na skosy. Podobny zabieg zastosowano w pokoju Olusia, synka inwestorów. 

Otwarta strefa dzienna

Najbardziej dekoracyjnym pomieszczeniem w domu jest strefa dzienna. Jest jasna, reprezentacyjna, elegancka i nigdy nie wyjdzie z mody. Aranżacja opiera się na stonowanych kolorach z palety barw ziemi (beżach, brązach i bielach) oraz naturalnych materiałach — podłogę wyłożono drewnem, a ściany kamiennymi okładzinami.

Apartament w stylu art déco
Autor: Projekt: pracownia Tissu: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek

— Nie podążamy za aktualnymi trendami. Są one znakiem czasu, w którym powstało wnętrze i szybko się nudzą. Stawiając na ekskluzywne materiały, do których od zawsze należą kamień i drewno, inspirując się naturą oraz na nowo interpretując znamienite style architektoniczne, kreujemy przestrzeń, która jest uniwersalna i ponadczasowa. Taką, w której Inwestor będzie czuł się dobrze przez długie lata, a nie przez rok czy dwa — wyjaśniają architektki.

Salon w stylu art déco

Wyżej opisana stonowana baza stała się tłem dla wyposażenia salonu. W jego centrum na dużym, jasnym dywanie stanęła sofa w mlecznym kolorze. Klimat tego pomieszczenia budują obłe kształty: od kanapy, przez oprawy oświetleniowe po czarno-złoty, okrągły stół. 

Z kanapy rozciąga się widok na przepiękną, klasycyzującą, wręcz majestatyczną, zabudowę kominka. Wykonano ją z białego kamienia. Obok niej znajduje się telewizor, który zręcznie ukryto w meblach, otaczając go ryflowanym szkłem.

Kuchnia w stylu art déco

W kuchni pierwsze skrzypce gra wyspa kuchenna, która nawiązuje do charakteru kominka, bowiem wyłożono ją białym kamieniem. Jej styl z kolei to ukłon w stronę stylistyki lat 30. XX. Meble kuchenne nie dominują jej, usuwają się w cień, stanowiąc dla niej tło.

Zabudowa jest klasyczna. Architektki postanowiły poprowadzić ją na całą wysokość pomieszczenia, a cichy luksus wydobyć z niej za pomocą złotych uchwytów oraz tradycyjnych szprosów. 

W białych meblach wybija się jedynie ciemny prostokąt, w którym schowano sprzęty AGD. Symetrię zachowano, łącząc ją z witryną z przydymionego szkła. 

Apartament w stylu art déco
Autor: Projekt: pracownia Tissu: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek

Jadalnia w stylu art déco

Jadalnia jest granicą między salonem a kuchnią. Przestrzeń ta została optycznie powiększona za pomocą tafli lustra, jaka zawiła na głównej ścianie. Odbija się w niej kominek, ale też drewniany stół na ryflowanej nodze oraz klasyczne, tapicerowane krzesła w stylu art déco o charakterystycznej zgeometryzowanej formie. 

Całość dopełnia niezwykle dekoracyjna lampa i kredens, który koresponduje z zabudową kuchenną dzięki frontom z przydymionego szkła.

Jak urządzić długą i wąską łazienkę pod skosami?

W apartamencie znajdują się dwie łazienki. Jedna jest salonem kąpielowym dla dwojga. Ściany i podłogę wyłożono jasnym, beżowym kamieniem. W głębi, na tle lustra stanęła czarna wanna na złotych, lwich nóżkach. 

To nie jedyny motyw zwierzęcy, jaki się tu pojawił. Wystarczy zwrócić uwagę na uchwyty w kształcie ptaków na szafce pod umywalkami 

Połączenie klasycznych kolorów: bieli, czerni i beżów dopełniono złotymi dodatkami i armaturą. Nie mogło tu również zabraknąć zieleni, która zwisa niczym girlanda na jednej ze ścian. 

Zaprojektowanie tego wnętrz stanowiło ogromne wyzwanie, tym bardziej, że łazienka miała mieć salonowy charakter! Właśnie dlatego projektantki postawiły na jasne kolory i ponownie tafle lustra. Nie bez znaczenia był również wielki format okładzin ściennych, które dały wrażenie ciągłości. 

Jak urządzić mieszkanie w stylu art déco? Zdjęcia 

  • Projekt: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek z pracowni Tissu

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Połączyli dwa przeciwstawne style: hamtpon i modernizm. Co wyszło? Magiczne wnętrza!

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny