Art déco: stylowe wnętrza

2014-09-29 13:22

Art déco - ten styl jest wizytówką szalonych lat 20. Nie zestarzał się. Dziś wnętrza w stylu art déco są wyrazem ponadczasowej elegancji. Jeśli kochasz luksus, art déco jest dla ciebie.

Spis treści

  1. Styl art déco
  2. Styl art déco: jak go rozpoznać WIDEO
  3. Art déco: meble na wysoki połysk
  4. Tkaniny i dodatki w stylu art déco
  5. Formy i kształy mebli art déco

Styl art déco narodził się we Francji. Właśnie skończyła się I wojna światowa i nastał czas budowania nowego szczęśliwego świata. Lata 20. miały niepowtarzalny klimat. Zmiany następowały szybko i wszędzie - w przemyśle i architekturze, w sztuce i modzie. Również w urządzaniu wnętrz. Styl art déco jest wesoły, cechuje go bogactwo dekoracji, bardzo drogie materiały, drogie wykończenia, meble art déco nigdy nie były to tanie meble.

Styl art déco

Art déco było pierwszym stylem prawdziwie nowoczesnym, biorącym pod uwagę funkcjonalność i ład przestrzenny. Art déco choć nawiązywał do form klasycznych i zdobnictwa etnicznego (afrykańskiego, egipskiego, azteckiego, greckiego) to główną jego cechą była geometryzacja i upraszczanie kształtów. Meble, lampy i bibeloty wykonane w stylu art déco miały charakter przedmiotów eleganckich i wyrafinowanych. To nie były wyroby masowe, lecz luksusowe. Meble i dodatki w stylu art déco robiono z kosztownych gatunków drewna i chromowanej stali, z użyciem skóry, kości słoniowej, masy perłowej, efektownych fornirów, a także pierwszego sztucznego tworzywa - bakelitu.

Styl art déco: jak go rozpoznać WIDEO

Art déco: meble na wysoki połysk

Meble art déco są wykonane na wysoki połysk, właściwie pozbawione ozdób, bo dekoracją są błyszczące fornirowane powierzchnie o wyraźnym rysunku słojów (palisander, orzech, czeczota, drewno różane). W stylu art déco forniry łączone z czarnym lakierem. Chromowany metal w siedziskach zestawiony ze skórą.

Tkaniny i dodatki w stylu art déco

Materiały art déco są luksusowe i błyszczące: aksamit, welur, jedwab, satyna. W stylu art déco pojawia się dużo fantazyjnych luster w formie wachlarza, elipsy, rombu. Kryształowe wazony i patery o kanciastych kształtach, czy smukłe figurki art déco.

Formy i kształy mebli art déco

Meble art déco są proste, kubiczne, zestawione z bryłami o zaokrąglonych liniach. Meble tapicerowane art déco o zwartych ciężkich kształtach wykończone szlachetnym drewnem, ale też lekkie formy zrobione z chromowanych giętych rur. Sprzęty skrzyniowe, stoły i konsole art déco osadzone są na lekkich nogach - prostych lub wygiętych w łuki.