Zapomnij o tapicerowanych zagłówkach. Teraz w sypialniach króluje rattan

2022-07-19 9:17

Rattanowy zagłówek to świetna alternatywa dla modeli tapicerowanych. Rattan nie tylko jest bardzo wytrzymały i ekologiczny, ale dzięki swojej plastyczności pozwala na uzyskanie naprawdę efektownych kształtów. Bo kto powiedział, że zagłówek musi być nudną, prostokątną płytą?!

zagłówek rattanowy
Autor: balibali.pl

Rattan – materiał o wielu możliwościach

Rattan w europejskim meblarstwie pojawił się na dużą skalę w XIX wieku, kiedy Anglicy zaczęli sprowadzać ze swoich azjatyckich kolonii drewno rattanowe. Lekkie, giętkie meble z rattanu stały się symbolem stylu kolonialnego, a sam materiał zyskał tak dużą popularność, że inne kraje szybko oszalały na punkcie „plecionych” mebli.

Rattan pozyskiwany jest z winorośli palmowej – ratangu, zwanej też trzciną indyjską albo kalamusem rotangowym. Roślinę można spotkać w tropikalnym klimacie, głównie w Indiach i na Cejlonie.

zagłówek rattanowy
Autor: haybaby.com.pl

Dlaczego rattan jest idealnym materiałem na zagłówek? Jest kilka powodów, które wynikają bezpośrednio z właściwości tego materiału. Przede wszystkim rattan jest niezwykle wytrzymałym materiałem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne

Swoją „niezłomność” zawdzięcza specyficznemu usłojeniu – słoje w trzcinie rattanowej ułożone są pionowo, a nie poziomo, dzięki czemu praktycznie niemożliwym jest jej złamanie! O zagłówek rattanowy możemy więc się opierać bez obaw, że go uszkodzimy.

zagłówek rattanowy
Autor: Kave Home

Ponadto, rattan jest bardzo plastycznym materiałem – można go dowolnie wyginać. By nadać rattanowi odpowiedni kształt, producenci wykorzystują parę wodną, która na krótką chwilę zmiękcza trzcinę rattanową, pozwalając na jej swobodne formowanie. To daje ogromne możliwości. Wystarczy spojrzeć na rattanowe zagłówki o finezyjnych, efektownych kształtach. Uspokajamy! Giętki rattan po wysuszeniu nie odkształca się ani nie łamie.

zagłówek rattanowy
Autor: franzo.pl

Kolejną zaletą zagłówków rattanowych jest lekkość. Co więcej, większość zagłówków wykonanych z rattanu to modele ruchome, a więc takie, które nie są przytwierdzone do ramy łózka – to pozwala na ich dowolną aranżację.

Możemy zagłówek rattanowy przymocować do ściany za łóżkiem lub zawiesić nad nim. Możemy też z łatwością wymienić zagłówek na inny model, w innym kształcie czy odcieniu (rattan daje się łatwo pomalować)

Warto też wspomnieć, że zagłówek z rattanu jest ekologicznym wyborem, który dodatkowo jest hipoalergiczny – w przeciwieństwie do zagłówków tapicerowanych, nie jest atrakcyjnym środowiskiem dla roztoczy i bakterii.

Rattan jest też prosty w czyszczeniu i pielęgnacji. Wystarczy co jakiś czas przetrzeć rattanowy zagłówek wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem.

zagłówek rattanowy
Autor: Kave Home
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE