Zagłówek modułowy, tapicerowany czy drewniany? Wybieramy najwygodniejszy zagłówek

2022-03-16 8:51

Zagłówek modułowy, tapicerowany czy drewniany? Wybierając wezgłowie do naszej sypialni, warto wszystko dokładnie przemyśleć i wybrać model, który będzie nie tylko wygodny, ale również funkcjonalny i estetyczny. Jak wybrać najlepszy zagłówek? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Podpowiadamy.

Czy zagłówek jest potrzebny? Wady i zalety zagłówków

Niektóre łóżka są fabrycznie wyposażone w zagłówki, inne niestety nie. Zanim wybierzemy zagłówek modułowy, pikowany czy drewniany warto zastanowić się, czy zagłówek w ogóle opłaca się kupować. Odpowiedź jest prosta: opłaca się. Zagłówek pełni bardzo ważną funkcję w łóżku, po pierwsze ochrania ścianę przed poduszkami, plecami, w szczególności przed otarciami i plamami. Ponadto, zagłówek zwiększa komfort użytkowania łóżka, stanowi wygodne oparcie, zwłaszcza gdy często siedzimy na łóżku, oglądając telewizor lub czytając książkę.

Zagłówek jest również barierą dla poduszek, przez co nie ma obawy, że zsuną się z łóżka. Równie ważną kwestią są walory estetyczne wezgłowia – dobrze dobrany zagłówek dodaje sypialni charakteru. Oczywiście styl i rodzaj zagłówka należy dopasować do wystroju sypialni.

Patchworkowy zagłówek modułowy będzie idealnie pasował do dziecięcego pokoju, natomiast granatowy pikowany zagłówek sprawi, że sypialnia dorosłych będzie bardziej elegancka i wykwintna.

Zagłówki możemy podzielić na dwa rodzaje, ze względu na ich twardość, która jest bardzo istotnym kryterium podczas wybierania i późniejszego użytkowania wezgłowia.

  • Zagłówki miękkie – najczęściej obite są skórą, tkaniną naturalną lub syntetyczną i wypełnione np. pianką poliuretanową. Są wygodne, komfortowe i bezpieczne. Miękkie zagłówki chronią przed uderzeniami, ponadto nie trzeba stosować dodatkowych poduszek, by oprzeć się plecami o zagłówek. Wyglądają bardzo estetycznie, niestety dość trudno je wyczyścić, dlatego należy uważać, zwłaszcza gdy w domu obecne są małe dzieci. Do miękkich zagłówków zalicza się zagłówek modułowy, tapicerowany i pikowany
  • Zagłówki twarde – wykonuje się je najczęściej z drewna, palet i płyt MDF, a także z metalu. Są łatwe w utrzymaniu czystości, a wykorzystanie materiału takiego jak drewno czy płyta pilśniowa daje dużo możliwości aranżacyjnych. Często tego typu zagłówki mają wbudowane szafki, półki, schowki i oświetlenie. Niestety, jak sama nazwa wskazuje, zagłówki twarde nie są zbyt wygodne, dlatego zaleca się wykorzystanie wysokich, miękkich poduszek podczas opierania się o drewniane czy wykonane z płyty MDF wezgłowie

Zagłówek modułowy, tapicerowany, drewniany

Wybór zagłówka może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza że oferta sklepów meblowych jest ciągle poszerzana o nowe modele, materiały i kształty zagłówków. Zanim kupimy zagłówek do naszej sypialni, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

  1. Rozmiar – zagłówek powinien być dopasowany do rozmiaru łóżka, nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały. Równie ważna jest jego grubość, bardzo cienki zagłówek może nie spełnić swojej funkcji i szybko ulec zniszczeniu
  2. Materiał – dobrze jest dobrać styl i materiał zagłówka do wystroju wnętrza. Na szczęście obecnie mamy dość duży wybór jeśli chodzi o materiał, może być to wysokiej jakości tkanina jak len czy aksamit, drewno, płyta MDF czy metal
  3. Montaż – niektóre zagłówki montuje się bezpośrednio do łóżek, inne do ściany, dlatego warto dobrze zastanowić się jaki typ montażu wezgłowia będzie dla nam odpowiadał
  4. Cena – niestety, zagłówki nie są tanią inwestycją, mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Oczywiście, jeżeli mamy do dyspozycji materiały i narzędzia, sami możemy zrobić zagłówek do sypialni, wtedy możemy zaoszczędzić pokaźną sumę pieniędzy

Jaki zagłówek wybrać?

Jeżeli zależy nam na maksymalnym komforcie i wygodzie, dobrym wyborem będzie zagłówek tapicerowany. Jest miękki i elegancki, można obić go skórą, aksamitem lub materiałami syntetycznymi.

Zagłówek pikowany jest wytrzymały, lekki i elegancki, najkorzystniej prezentuje się w sypialniach w stylu glamour, klasycznych i eklektycznych. Miękki, obity jest tkaniną i dodatkowo wzmocniony pikowaniem. Zagłówki pikowane najczęściej wypełnione są pianką poliuretanową. Zagłówek modułowy to jednej z ciekawszych wariantów wezgłowia. Składa się z mniejszych elementów, które tworzą spójną całość.

Zagłówek modułowy wykonuje się z tapicerowanych paneli, które dają dużo możliwości aranżacyjnych, ponieważ możemy dowolnie łączyć panele o różnej kolorystyce i stylu. Modułowe zagłówki, w przeciwieństwie do zagłówków z jednego bloku materiału wprowadzają do sypialni element lekkości i nie przytłaczają wnętrza. Ciekawym wariantem modułowych zagłówków są modele 3D, tworzone z heksagonów i trójkątów, najczęściej w różnej kolorystyce. Dają one efekt trójwymiarowości, dynamizmu i ożywiają wnętrze.

Ostatnim, wartym wspomnienia rodzajem zagłówków jest zagłówek drewniany, który pasuje niemal do każdego wnętrza. Drewno zawsze prezentuje się doskonale, a z łóżkiem wykonanym z drewna o podobnym odcieniu stworzy spójną, estetyczną i przytulną całość. Drewniany zagłówek nie musi być zwartą płytą. Dobrze wyglądają zagłówki zbite z listewek, rzeźbione, z półkami i wnękami.

Jak urządzić sypialnie marzeń? Oto nasze propozycje

Przytulna sypialnia na poddaszu. Stylista radzi, jak ją urządzić