Zagłówek łóżka: 15 inspiracji na przytulną ozdobę sypialni

2014-08-14 11:32

Zagłówek łóżka pełni rolę nie tylko dekoracyjną w sypialni. Dzięki niemu ściana nie brudzi się, a jeśli zagłówek jest materiałowy, z drewna lub płyty korkowej doskonale poprawia akustykę pomieszczenia. Zagłówek może też sprawić, że sypialnia stanie się bardziej przytulna i ciepła.

Zagłówek łóżka często jest już jego integralną częścią przy zakupie, ale równie dobrze możemy nabyć łóżko bez niego i dokupić lub wykonać na zamówienie zagłówek swojego projektu. Jeśli mamy w sobie żyłkę majsterkowicza zagłówek łóżka możemy nawet spróbować wykonać samodzielnie.

Zagłówek łóżka: jaki wybrać materiał i rodzaj zagłówka

Najczęściej wybierane zagłówki są tapicerowane i drewniane. Nic dziwnego, są one bardzo przytulne, łatwe w czyszczeniu i praktyczne. Popularnym ostatnio pomysłem jest także robienie zagłówka z poduszek przymocowanych do ściany lub płyty, co także jest bardzo wygodne i bardzo ociepla sypialnię. Wezgłowie łóżka możemy także zrobić z wielu innych materiałów, na przykład z płyty mdf, korka czy różnego rodzaju tkanin, lub oznaczyć je jedynie kładąc w jego miejscu tapetę lub malując ścianę na kontrastujący kolor. Pomysłów na zagłówek jest mnóstwo, wystarczy dobrać go do stylu naszej sypialni i cieszyć się efektownym i praktycznym elementem wystroju.

Zagłówek łóżka: mała zmiana, wielki efekt

Jeśli zdecydujemy się już na materiał, z jakiego wykonamy zagłówek, warto pomyśleć nad jego formą. Jak sama nazwa wskazuje możemy go ograniczyć jedynie do miejsca za naszymi głowami. Jednak jeśli pragniemy bardziej niestandardowej aranżacji możemy wyjść z nim dalej, tak by sięgał za stoliki nocne. Jeżeli zdecydujemy się na zagłówek drewniany możemy zastanowić się czy nie zrobić pełnej zabudowy obejmującej łóżko z zagłówkiem, szafki nocne i nawet szafę czy toaletkę. Jest to bardzo kompleksowe rozwiązanie, ale nadaje wnętrzu niezwykle eleganckiego wyglądu. Zagłówek też może nam służyć jako półka na książki czy inne drobiazgi. Możemy nadać mu również jakąś niespotykaną formę, czy też fakturę, albo wyciągnąć go w górę aż do sufitu. Zagłówek jest ponadto elementem który możemy wymieniać stosunkowo często, za każdym razem nadając sypialni innego charakteru. Pomysłów i rozwiązań jest cała masa, wystarczy się zainspirować i wybrać odpowiednie rozwiązanie do własnej sypialni.