Szara sypialnia z tapetą w chmurach: projekt szarej sypialni z łazienką

2016-08-03 17:11 Agnieszka Zawadzka

Rozedrgane faktury, szlachetne materiały, nieoczywiste zestawienia... Szarości w aranżacji sypialni wcale nie muszą być nudne. Inspirujemy projektem szarej sypialni autorstwa Pracowni Architektury i Designu LORENS, który aż kipi od różnorodności!

Jak sprawić, by monochromatyczne w kolorystyce wnętrze sypialni nie wiało nudą? Rozedrgane faktury, szlachetne materiały, nieoczywiste zestawienia... Monochromatyzm w aranżacji sypialni wcale nie musi być nudny. Inspirujemy projektem szarej sypialni, który aż kipi od różnorodności.

Aranżacja szarej sypialni wtopiona w architekturę

Architektura samego wnętrza sypialni jest na tyle wyrazista, że to właśnie na niej postanowiono oprzeć konwencję wystroju wnętrza. Wysokie stropy z odsłoniętymi, drewnianymi belkami, dały inspirację do projektu oryginalnego oświetlenia górnego. Ciepłe refleksy punktowego oświetlenia led osadzonego na belkach w kierunku sufitu, spływają kaskadami rozproszonego, miękkiego światła i ciekawie budują przestrzeń sypialni.

Jak zaprojektować oświetlenie w domu?

Również ekran za łóżkiem, ozdobiony tapetą imitującą grafitowy szkic, został odsunięty od ściany i podświetlony wzdłużnie ledową listwą o ciepłym wybarwieniu. Nastrojowe, wieloźródłowe oświetlenie sypialni niezwykle klimatycznie podkreśla różnorodność zastosowanych materiałów, faktur i podziałów architektonicznych aranżacji.

Szara sypialnia: niuanse „robią wnętrze”

Nietypowa wysokość wnętrza szarej sypialni podkreślona została wykonanymi według projektu pracowni Lorens industrialnymi drzwiami o żeliwnych ramach i kryształowych szybach. Takie rozwiązanie dodało wnętrzu lekkości i wpuściło więcej światła. W ciekawym kontraście do industrialnych w formie i wyrazie drzwi wejściowych do sypialni zestawiono ażurowe drzwi do sąsiadującej z sypialnią garderoby. Zaprojektowane przez architektów ażurowe drzwi w kontrastowej bieli,  z laserowo wyciętym wzorem o organicznej strukturze, oddzielają pomieszczenia od siebie, pozwalając jednocześnie na swobodny przepływ powietrza i światła. Czynnik światła budującego klimat i aranżację wnętrza sypialni przewija się kompleksowo i wielowątkowo w całej aranżacji monochromatycznej i rozedrganej fakturą szarej sypialni.

Szara sypialnia: urok prostoty, magia faktur

Aranżacja szarej sypialni skupiona została na jakości, kształcie i fakturze tylko kilku niezbędnych mebli, cedując siłę wyrazu aranżacji na malarskość tapety i konsekwencję bielii ścian. Spektakularne, ale lekkie zarazem, tapicerowane łóżko z zagłówkiem o samodziałowej, wyrazistej fakturze, to główna oś aranżacji sypialni. „Szkicowana węglem” tapeta za plecami zagłówka ciekawie buduje przestrzeń rozedrganym rysikiem, kontrastując finezyjnie z uporządkowanym splotem tkaniny tapicerskiej. Kuliste, lustrzane lampy projektu Toma Dixona, umieszczone odgórnie po obu stronach łóżka jako oświetlenie nocne,  potęgują iluzoryczność konwencji.  Czarny, trójnogi  stolik nocny to drugi i ostatni zarazem mebel uwzględniony w aranżacji szarej sypialni. Czynnik, który ociepla aranżację szarej sypialni leży w podłodze – podbarwiona orzechową bejcą deskowana podłoga dębowa stworzyła obraz przytulnej i miękkiej przestrzeni wypoczynkowej.

Szara sypialnia z łazienką

Wejście do dedykowanej sypialni łazienki znajduje się po jednej ze stron tapicerowanego łóżka. Kolorystyka podłogi i ścian nawiązuje bezpośrednio do konwencji kolorystycznej szarej sypialni. Za to już wybarwienie mebli łazienkowych, fornirowanych prążkowanym drewnem wenge, skłania ku bardziej wysublimowanej interpretacji pomieszczenia. Dzięki drewnianym okładzinom ściennym a także lekko salonowym potraktowaniu wykończenia i kształtu mebli łazienkowych (dodane cokoliki, fornirowana nadstawka prysznicowa przy wannie) łazienka bardziej przypomina salon kąpielowy niż przestrzeń stricte techniczną. Charakterystyczne oświetlenie górne w postaci lamp z miedzianym wnętrzem oraz rozproszone oświetlenie górne przyjemnie ociepla surowość aranżacji pokoju kąpielowego przy szarej sypialni.

Sypialnia z łazienką CIEKAWE PROJEKTY!