Sypialnia z wyjściem na taras lub balkon. 8 pomysłów, jak ją urządzić!

2022-04-14 15:09

Sypialnia z wyjściem na balkon i taras to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się we współczesnych domach i mieszkaniach. Jak w ciekawy i funkcjonalny sposób urządzić tego typu przestrzeń? W artykule zebraliśmy 8 oryginalnych pomysłów na sypialnię z balkonem lub tarasem ( na podstawie rozwiązań w projektach gotowych z Kolekcji Muratora).

Projekt domu Murator M254a Nowa historia – wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Murator M254a Nowa historia – wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska

Spis treści

  1. 1. Sypialnia na poddaszu w brązach i szarościach
  2. 2. Sypialnia z łazienką i przeszkloną garderobą
  3. 3. Klimatyczna sypialnia z drewnem
  4. 4. Elegancka sypialnia ze złotem
  5. 5. Dyskretna sypialnia z przesuwnymi drzwiami
  6. 6. Zielona sypialnia inspirowana stylem art déco
  7. 7. Sypialnia inspirowana stylem eko
  8. 8. Sypialnia w stylu japońskim

1. Sypialnia na poddaszu w brązach i szarościach

Projekt domu Murator C357 Fotogeniczny - sypialnia
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Murator C357 Fotogeniczny - sypialnia, inż. Witold Korus Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu Murator C357 Fotogeniczny najbardziej prywatną strefę domu (z sypialniami) skrywa na poddaszu. Przekraczając próg jednej z czterech sypialni powitają nas subtelne brązy i przybrudzona biel, a także ciepłe odcienie drewna (na podłodze oraz w formie mebli czy ram okiennych). 

Poddasze nie jest najłatwiejszą przestrzenią do aranżacji, ale w tej sypialni skosy i kąty wykorzystano jako punkt odniesienia, prowadząc tapicerowany brązowy zagłówek przez szerokość całej ściany i łącząc go płynnie z sąsiadującą ścianą wychodzącą na taras. Biała ściana z oknem dachowym i sufit tworzą łagodny kontrast z dominującym brązem (w porównaniu z klasycznym biało-czarnym duetem). 

Zobacz projekt domu Murator C357 Fotogeniczny >>>

2. Sypialnia z łazienką i przeszkloną garderobą

Projekt domu Murator EC383 Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Murator EC383 Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Grzegorz Kaliciak Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu Murator EC383 Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) to przede wszystkim nowoczesna bryła, świetnie doświetlone wnętrza i idealnie zaaranżowana przestrzeń. Widać to m.in. w jednej z czterech sypialni, która oprócz wyjścia na taras i prywatnej łazienki została wyposażona w oryginalną oszkloną garderobę. Oddzielne pomieszczenie z szyb zespojonych ze sobą czarnymi metalowymi listwami tworzy dodatkową przestrzeń do przechowywania, a dzięki swojej konstrukcji i użytym materiałom - nie przytłacza wnętrza.

Sypialnia jest urządzona w stylu nowoczesnym z elementami stylu industrialnego. Surowość betonowych paneli na ścianie i metalowych elementów łagodzi ciepłe drewno, np. jako szafa w garderobie, podłoga w łazience czy - najbardziej imponująca dekoracja pokoju - trójwymiarowy zagłówek wykonany z pionowych drewnianych listewek. 

Zobacz projekt domu Murator EC383 Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) >>>

3. Klimatyczna sypialnia z drewnem

Murator M106 Słoneczna polana
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Murator M106 Słoneczna polana, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu Murator M106 Słoneczna polana posiada trzy zaciszne sypialnie zlokalizowane od strony ogrodu (każda sypialnia ma własne wyjście na taras). Wystarczy wejść do jednej z nich, by poczuć przytulny, ciepły klimat pomieszczenia, idealnego do relaksu. Wybór ciemniejszych, stonowanych kolorów (np. zagłówek wykonany z ciemnych tapicerowanych paneli) nie jest przypadkowy - taki zestaw barwny pozwala oczom odpocząć. 

Po każdej ze stron łóżka znajdują się oryginalne szafki nocne przypominające drewniane skrzynki sześcienne. Ich przedłużeniem są dwa pionowe panele drewniane z naturalnym usłojeniem, ciągnące się od podłogi aż po sufit. Razem z ramą łózka i stolikami nocnymi tworzą trochę surowy, ale przytulny klimat znany z wiejskich sypialni. 

Zobacz projekt domu Murator M106 Słoneczna polana >>>

4. Elegancka sypialnia ze złotem

Murator M225e Światła miasta – wariant 5
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Murator M225e Światła miasta – wariant 5, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu Murator M225e Światła miasta – wariant 5 utrzymany jest w biało-szarej kolorystyce. Mimo niewielkiej powierzchni (ok. 105 m²) architektowi udało się zaaranżować cztery przytulne i w pełni funkcjonalne sypialnie.

Wchodząc do jednej z nich, pierwsze, co rzuca się w oczy to światło - duże przeszklenia i drzwi prowadzące na taras oraz jasnoszare ściany dobrze doświetlają wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono większe niż jest w rzeczywistości. To również zasługa ogromnego lustra, które stoi między dwoma oknami (nietrudno pomylić go z oknem!). 

Złote dodatki są na tyle subtelne, by nie przytłoczyć wnętrza, a z drugiej strony spełniają swoje zadanie i wprowadzają do sypialni elegancki klimat. Znajdziemy je m.in. w ramach obrazów, zasłonach czy stoliku kawowym. 

Zobacz projekt domu Murator M225e Światła miasta – wariant 5 >>>

5. Dyskretna sypialnia z przesuwnymi drzwiami

Projekt domu Murator C365c Przejrzysty – wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Murator C365c Przejrzysty – wariant III, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu Murator C365c Przejrzysty – wariant III przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom prostych i jasnych wnętrz. By maksymalnie wykorzystać powierzchnię, zrezygnowano tu z zamkniętych ciągów komunikacyjnych, a wejście do sypialni przewidziano bezpośrednio z salonu. 

Sypialnię od salonu dzieli cienka drewniana ścianka, którą można przesuwać. To doskonały pomysł także do niewielkich kawalerek, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Przesuwne drzwi zapewniają prywatność, gdy jej potrzebujemy, ale pozwalają również na optyczne powiększenie przestrzeni - wystarczy, że rozsuniemy drzwi na boki. Jednolita podłoga w salonie i sypialni również pomoże wzmocnić przestrzenny efekt. 

Jedną ze ścian w sypialni pomalowano na kojący granat. Dzięki dużym przeszkleniom i drzwiom wychodzącym na taras nawet przytłumione, ciemne kolory nie będą przytłaczać pokoju. Lekkości dodaje również sama konstrukcja mebli, zwłaszcza łóżka, które stoi na smukłych, wysokich nóżkach.

Zobacz projekt domu Murator C365c Przejrzysty – wariant III >>>

6. Zielona sypialnia inspirowana stylem art déco

Projekt domu Murator M254a Nowa historia – wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Murator M254a Nowa historia – wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu Murator M254a Nowa historia – wariant I czerpie z osiągnięć architektury międzywojennej, śmiało łącząc je z nowoczesnymi rozwiązaniami. Doskonałym przykładem jest zielona sypialnia. Wchodząc do tego pomieszczenia od razu w oczy rzuca się nam ogromna dekoracja ściany za łóżkiem. Zielono-szara kompozycja geometryczna przywodzi na myśl awangardowe dzieła czołowych artystów międzywojnia. 

Z zielenią ściany i łóżka (obitego miękkim welwetem) świetnie komponuje się jasne drewno na podłodze oraz na całej długości ściany z telewizorem. Interesującym akcentem i ukłonem w stronę modernistycznych mebli jest okrągła szafka nocna z rzędem niewielkich szuflad. Z sypialni możemy wyjść na przestronny taras i delektować się widokiem zieleni również w jej naturalnej odsłonie.

Zobacz projekt domu Murator M254a Nowa historia – wariant I >>>

7. Sypialnia inspirowana stylem eko

Projekt domu C365j Przejrzysyty – wariant X
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Murator C365j Przejrzysyty – wariant X, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu C365j Przejrzysty – wariant X zachwyca prostotą bryły, imponującymi przeszkleniami i minimalistycznym podejściem do dodatków. Widać to między innymi w sypialni, która jest przytulna, jasna i przestronna, ale jednocześnie nie znajdziemy w niej niepotrzebnych, zbierających kurz dodatków. 

Wnętrze czerpie inspirację z modnych stylów eko, boho i japandi. Szczególną uwagę zwracają meble oraz rama łóżka wykonane z surowych desek z widocznym usłojeniem. Niski i dość wąski zagłówek tapicerowany biegnie przez całą szerokość ściany za łóżkiem, tworząc linię horyzontalną. Subtelnie przecinają ją nisko zawieszone lampy z kloszami wykonanymi z plecionki wiedeńskiej. By zaczerpnąć świeżego powietrza i pobyć na łonie natury, możemy z sypialni wyjść na przestronny, 40-metrowy taras.

Zobacz projekt domu Murator C365j Przejrzysty – wariant X >>>

8. Sypialnia w stylu japońskim

M241b Wyjątkowy – wariant II
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Murator M241b Wyjątkowy – wariant II, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu Murator M241b Wyjątkowy - wariant II jedną ze swoich sypialni zamienił w królestwo harmonii i japońskiego ducha zen. Wchodząc do pomieszczenia przenosimy się do Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie ściany pokryte są jasnym drewnem i przetkane papierem ryżowym. Zamiast wysokich łózek, na podłodze leży wygodny materac - futon, a obok kilka poduszek do siedzenia. Podobnie jak w tradycyjnych japońskich domach, sypialnia jest ulokowana w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu i ogrodu.

Zobacz projekt domu M241b Wyjątkowy – wariant II >>>

Zobacz więcej projektów sypialni: