Sprawdzone sposoby na spokojny sen? Kluczowe są nie tylko twoje nawyki, ale i wystrój sypialni

2022-09-21 11:22

Czy to nocny wypoczynek, czy poobiednia drzemka – zasługujesz na najlepsze warunki do relaksu. W ich stworzeniu pomoże ci wygodne łóżko, ale nie tylko… Znaczenie mają też wystrój sypialni i twoje nawyki.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl CZYNNE CAŁĄ DOBĘ Krótka drzemka po obiedzie? Relaks z książką? Schronienie przed hałasującymi dziećmi? Jeśli sypialnia ma być twoim azylem także w ciągu dnia, przykryj łóżko ładną narzutą, miej pod ręką miękkie pledy i kilka poduszek. Na zdj. aranżacja sypialni w stylu boho, z wakacyjnymi akcentami.

URZĄDŹ SIĘ TAK, JAK LUBISZ

Nawet jeśli kochasz trendy wnętrzarskie, nie ulegaj im do końca w sypialni. Po co ci ściana za łóżkiem w modnym odcieniu miodu, skoro lepiej czujesz się w otoczeniu bieli? Albo skandynawskie inspiracje, gdy masz sentyment do orientu? Aranżując wnętrze, idź za głosem serca. Dzięki temu w pełni wypoczniesz.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl

MIĘKKO ZA GŁÓWKĄ

Tapicerowany zagłówek jest niezastąpiony podczas czytania przed snem. A umieszczony w małej wnęce lub z odstającymi bocznymi skrzydłami, zapewnia użytkownikom więcej kameralności.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy comforteo.eu Na zdj. zagłówek z systemu Smart-Click, który umożliwia dowolne komponowanie modułów (w różnych wielkościach i kształtach).

IM MNIEJ, TYM LEPIEJ

Uporządkowana przestrzeń sypialni to większe szanse na relaks dla oczu i mózgu. Zadbaj zwłaszcza o ład na szafce nocnej. Do szuflady włóż wszelkie sprzęty elektroniczne. Emitują tzw. niebieskie światło, którego fale (podobnie jak promienie słoneczne) zaburzają produkcję melatoniny.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy bonami.pl Na zdj. szafka nocna Meety LaForma, MDF, drewno dębowe, 50x42,5x40 cm.

ZOOM NA ŁÓŻKO

Jakie powinno być? Dopasowane do twoich potrzeb. O szerokości min. 140 cm dla pary. Ułatwiające wstawanie i kładzenie się – min. 40 cm wysokości w przypadku osób starszych lub z chorobami kręgosłupa. Ze stelażem z elastycznych listew, które reagują indywidualnie na obciążenia, zapewniają ciału równomierne podparcie. Z zagłówkiem, ale lepiej bez zanóżka (może przeszkadzać wysokim osobom).

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki Signal Na zdj. tapicerowane łóżko Azurro Velvet, aksamit, w zest. stelaż z listew sprężynowych, 96x145x206 cm.

MATERAC DO WYMIANY?

Jeżeli jest zbyt miękki – ciało się zapada, kręgosłup wygina, a mięśnie napinają, uniemożliwiając regenerację organizmu. Z kolei zbyt twardy – nienaturalnie naciska na kręgosłup, mięśnie i stawy, powodując ich drętwienie. Rozwiązanie: kup nowy. Wybierz się do sklepu z materacami (np. IKEA) na 5-minutowy relaks w pozycji horyzontalnej. Dodatkowo ekspert doradzi ci odpowiedni model: sprężynowy, piankowy, lateksowy.

Materac
Autor: serwis prasowy marki IKEA

ZASŁANIAMY OKNO

Głównie po to, by do wnętrza docierało jak najmniej światła (tu sprawdzają się zasłony i rolety zaciemniające). Oczekujesz więcej od przesłony okiennej? Na rynku dostępne są zasłony akustyczne (np. Moondream, które o 7 dB zmniejszają dźwięki przenikające przez szyby) oraz oczyszczające powietrze.

Zasłona
Autor: serwis prasowy marki IKEA , jak ta na zdj. Gunrid, pokryta powłoką mineralną, rozkłada m.in. aldehyd octowy, 145x300 cm.

PRZYJAZNA DLA SKÓRY

Pościel szorstka w dotyku lub pachnąca tuszem nie sprzyja raczej zasypianiu. Polecamy gładką bawełnę satynową.

Pościel
Autor: serwis prasowy whitepocket.pl a zdj. dwustronna pościel Mandarynki, tkanina z certyfikatem Oeko-Tex (bezpieczna dla niemowląt, nie wywołuje podrażnień i alergii), satyna bawełniana, nadruk bezwonnymi tuszami, poszewki zapinane na wygodny suwak, od 140x200 cm, 50x50 cm.

BEZPIECZNE PIĘKNO

By w sypialni dobrze się spało, podczas jej urządzania warto równoważyć kwestie praktyczne, wizualne i… zdrowotne. Łóżko? Najlepiej na szerokość materaca (wtedy zajmuje mniej miejsca) i z pojemnikiem na koce czy dodatkową pościel. Dodatki? Lekkie wizualnie, przepuszczające światło. Ściany i podłoga? Wykończone farbami i lakierami o obniżonej zawartości lotnych związków organicznych.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy kolorowychsnow.pl Na zdj. łóżko Flipo, wysoki zagłówek, korpus z pojemnikiem na teleskopach gazowych, od 140x200 cm.