Słoneczna nowoczesna sypialnia z tarasem: inspiracje stylem kalifornijskich willi

2014-04-01 15:58 Agnieszka Zawadzka

Nowoczesna sypialnia inspirowana słoneczną Kalifornią - drewniane oprawy i żaluzje, przezierne wysokie tafle szkła i oszczędne choć najlepszej jakości wyposażenie. Ponadczasowy minimalizm i naturalne surowce niezwykle popularne w aranżacji kalifornijskich domów i willi gwiazd Hollywood to niezwykle stylowy wybór na aranżację słonecznej sypialni.

Kalifornijski sen co raz śmielej wdziera się w naszą świadomość (i sypialnię) z uwagi na piękne słoneczne dni. Co wpływa na typowo kalifornijską aranżację sypialni? Prezentujemy wnętrze nowoczesnej sypialni zaprojektowanej przez pracownię JEMS Architekci. Aż trudno uwierzyć, że znajduje się w... Polsce.

Nowoczesna sypialnia: kalifornijskie inspiracje

Kalifornijskie wille charakteryzują się maksymalnym wykorzystaniem warunków przestrzennych: uwarunkowań terenu i stron świata. Perfekcyjnie grają zmieniającymi się porami dnia, sytuując dane pomieszczenie po tej stronie świata, aby przebywanie w nim o określonej porze dnia dawało najwięcej satysfakcji lokatorom. W przemyślany sposób dawkują światło we wnętrzu, umiejętnie rozplanowanymi funkcjami pomieszczeń. Ponieważ są to zazwyczaj domy parterowe, bardzo często przestrzennym pokojom towarzyszą wyjścia na rozległe tarasy scalające wnętrze z przestrzenią ogrodu.

Nowoczesna sypialnia: słoneczna przestrzeń z oddechem

Proste, niezwykle nowoczesne formy aranżacji słonecznej sypialni wpływają na jej ponadczasowość. Taki styl nie ma prawa się znudzić. Jest doskonale przemyślany, a każde okno, ściana czy mebel mają funkcjonalne uzasadnienie dla swojego bytu. Drewniane klasyczne żaluzje, zintegrowane z rozpostartymi na wysokości całej ściany oknami, pozwalają na dowolne dawkowanie światła i pełen komfort przebywania w słonecznej sypialni - nawet tej ulokowanej w południowej stronie świata. Dodatkowo kolor drewna ociepla monochromatyzm jasnego wnętrza, nawiązując dyskretnie do drewnianego zagłówka łóżka. Delikatne, lniane zasłony w kolorze piaskowym nawiązują do rysunku i koloru drewnianej podłogi. Dyskretne stoliki nocne i drewniany wieszak na koszule to - poza centralnie umieszczonym łóżkiem - jedyne wyposażenie przestronnego wnętrza słonecznej sypialni. Dzięki tym oszczędnym zabiegom pomieszczenie nabrało niezwykłego oddechu, ładu i harmonii - cech niezastąpionych dla właściwego relaksu w sypialni.

Nowoczesna sypialnia: taras przedłużeniem wnętrza

W nowoczesnej sypialni w stylu kalifornijskim nieodzownym wręcz elementem w aranżacji jest wyjście na deskowany, prosty taras lub dyskretne patio. Taras pozwoli jeszcze bardziej zoptymalizować powierzchnię sypialni, i umożliwi szybki kontakt z naturą. Zadbana roślinność okalająca murek wokół tarasu wprowadzi nas w stan błogości i harmonii już od pierwszych promieni porannego słońca. Dodatkowy metalowy stelaż pergoli umożliwi wygospodarowanie kojącego cienia z roślinnych pnączy. Dogodny zaś dostęp do wyjścia na taras z poranną kawą sprawi, iż piękny sen o Kalifornii ziści się nawet w naszej szerokości geograficznej.