Oświetlenie w sypialni: praktyczny poradnik

2014-07-10 14:24

Jakie wybrać oświetlenie sypialni? Sypialnia jest pomieszczeniem, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas urządzania mieszkania, ponieważ jej główną funkcją jest zapewnienie nam odpowiednich warunków do snu i wypoczynku. Przybliżamy kilka pomysłów, o których warto pamiętać podczas planowania aranżacji oświetlenia w sypialni.

Spis treści

  1. Oświetlenie w sypialni: barwa światła
  2. Oświetlenie w sypialni: rodzaje oświetlenia

Planując aranżację oświetlenia sypialni, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak natężenie i temperatura barwowa światła, rodzaj, ilość i rozmieszczenie źródeł światła oraz stylistyczna spójność elementów oświetlenia (lampy, kinkiety, lampy stojące) z resztą wystroju sypialni.

Oświetlenie w sypialni: barwa światła

Temperatura barwowa źródeł światła oraz wskaźnik oddawania kolorów (Ra) to jedne z podstawowych czynników w aranżacji oświetlenia w sypialni. Informacje o nich znajdziesz na opakowaniach żarówek. O ile nowoczesne wnętrza, w których dominują biel i chłodne barwy, wręcz wymagają zimniejszego światła o barwie dziennej (5000-6500 K) lub chłodnobiałej (4000-5000 K), to sypialnia w tradycyjnej kolorystyce potrzebuje cieplejszego, bardziej miękkiego światła (2700-3500 K). Jeśli twoja sypialnia łączy elementy chłodnego wystroju minimalistycznego z detalami w cieplejszej kolorystyce, możesz pójść na kompromis i zastosować źródła światła, których barwa plasuje się w przedziale 3500-4000 K. Należy też pamiętać, że im chłodniejsza barwa światła, tym wyższe powinno być jego natężenie.

Kryształowy włącznik światła: ZOBACZ!

Oświetlenie w sypialni: rodzaje oświetlenia

Oświetlenie ogólne powinno równomiernie rozjaśniać całe wnętrze sypialni tak, by w jednym kącie pokoju można było swobodnie przeglądać zawartość szafy, a w innym robić makijaż. Mogą być to lampy sufitowe (na przykład takie z kloszami rozpraszającymi światło) lub spoty montowane w suficie podwieszanym, które nie zajmują miejsca na stoliku czy podłodze. Decydując się na taki rodzaj oświetlenia, nie zapomnij o zamontowaniu włącznika przy wejściu do sypialni. Jeśli powyższa opcja ci nie odpowiada, postaw na rozmieszczenie w sypialni kilku oddzielnych punktów świetlnych, na przykład kinkietów na ścianach i lampki nocnej przy łóżku. Wyjątkowego nastroju nadadzą sypialni światełka, którymi zwykle zdobi się choinkę, oświetlenie wnękowe, czyli dwa w jednym – schowki i lampy, czy lampki schowane za panelem zrobionym z płyty meblowej lub sklejki oklejonej tapetą. Pod panelem i we wnękach sypialni do oświetlenia użyj LED-ów – są energooszczędne i nie nagrzewają się.

Gdzie montować włączniki i gniazda: praktyczne porady!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE