Nowoczesne sypialnie: 13 inspiracji na nowoczesną aranżację przestrzeni sypialnej

2014-07-16 12:39 Sonia Łukomska

Nowoczesne sypialnie charakteryzują się przede wszystkim przemyślaną estetyką, funkcjonalnością, ale i wygodą użytkowania. Jeśli marzy ci się aranżacja sypialni w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym, postaw na efektowne, ale zarazem komfortowe łóżko, designerskie meble lub dodatki (w umiarze!) i odpowiednie oświetlenie. Przedstawiamy 13 aranżacji, które zainspirują cię przy tworzeniu twojej własnej nowoczesnej sypialni.

W dzisiejszych czasach sypialnia nie jest już nijakim pomieszczeniem, które ukrywa się przed światem, do wystroju którego nie przykłada się wagi. Podpowiadamy, jaka powinna być nowoczesna sypialnia i jak ją urządzić. Co decyduje o stylu nowoczesnym?

 

Nowoczesne sypialnie: hołd dla estetyki i funkcjonalności

W nowoczesnych sypialniach w roli głównej występuje łóżko. Powinno charakteryzować się albo interesującym, nietuzinkowym designem, albo wręcz przeciwnie – prostotą formy. Jako mebel, którego główną funkcją jest zapewnienie nam warunków do komfortowego snu i regeneracji po ciężkim dniu, łóżko musi być również porządnie wykonane, z materiałów dobrej jakości – warto zwrócić uwagę na wykonanie stelaża i wybrać najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb materac. Przy urządzaniu nowoczesnej sypialni, pamiętaj o tym, że nie powinna ona być zagracona, jako że funkcjonalność to jedna z jej głównych cech. Nie znajdziemy w niej niepotrzebnych mebli, ani nadmiaru dekoracyjnych bibelotów. W sypialni w stylu minimalistycznym często znajduje się jedynie łóżko i szafa, plus ewentualnie szafka nocna. Ściany w takiej sypialni zostawiają dość dużą dowolność aranżacyjną – mogą być białe (świetnie sprawdzą się w monochromatycznej sypialni) lub kolorowe, jednak kolor ścian w sypialni jest jednym z podstawowych czynników wpływających na nasze samopoczucie i jakość snu, dlatego też nie powinno się przesadzać z ilością i intensywnością barw na ścianach. Dla wielbicieli mocnych aranżacyjnych akordów najlepszym wyjściem jest pomalowanie tylko jednej ściany na intensywny kolor. Ściana ta powinna znajdować się poza zasięgiem wzroku osoby leżącej w łóżku – na przykład za zagłówkiem posłania. Ciemne kolory idealnie wpasowują się w nowoczesny wystrój i są niezwykle modne, zwłaszcza głębokie szarości i czernie – dodają pomieszczeniu elegancji i tajemniczości, jednak na dłuższą metę mogą przygnębiać. Ciekawą alternatywą dla malowanych ścian jest beton dekoracyjny. Nadaje on pomieszczeniu industrialnego czy nawet futurystycznego charakteru, świetnie nadaje się więc do sypialni urządzonych w nowoczesnym stylu.