Naukowcy wskazali, jak często trzeba zmieniać pościel. Większość z nas robi to zbyt rzadko

2022-12-20 10:39

Wiele osób uważa zmianę pościeli za czynność pracochłonną i męczącą. Dlatego robią to raz na miesiąc, a czasem nawet rzadziej. To błąd, który może mieć wpływ na nasze zdrowie. Co ile trzeba zmieniać pościel i dlaczego to takie istotne? Znamy odpowiedź!

zmiana pościeli
Autor: getty images

Co kryje się w twojej pościeli?

Powodem, dla którego należy regularnie zmieniać pościel są liczne drobnoustroje i zanieczyszczenia, które znajdują się w poszewkach kołdry, poduszkach i w prześcieradłach.

Każdej nocy ludzkie ciało gubi aż 15 milionów komórek naskórka. Większość osiada w prześcieradle. Ale to nie wszystko. Do pościeli trafiają też resztki balsamów, kremów i innych kosmetyków, które aplikujemy przed snem. Nie mówiąc już o pocie, włosach, sierści zwierząt i kurzu.

Jeśli nie dbamy o czystość naszych łóżek i nie zmieniamy regularnie pościeli jest niemal pewne, że zagnieżdżą się w nich grzyby, bakterie oraz roztocza, które żywią się martwym naskórkiem i uwielbiają ciepłe, wilgotne środowisko (a takie panuje w naszym łóżku). Są one szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków, ale stałe przebywanie w ich towarzystwie może nadszarpnąć zdrowie każdego.

Widzimy więc, jak ważne jest zadbanie o higieniczne warunki snu. Oprócz regularnego wietrzenia i sprzątania sypialni, bardzo ważna jest częsta zmiana pościeli. No właśnie, jak częsta?

Piorąc pościel, dodaj do proszku kilkanaście kropel olejku z drzewa herbacianego. To skuteczny i naturalny sposób, by zdezynfekować pościel

Jak często zmieniać pościel?

Według specjalistów pościel powinniśmy zmieniać co tydzień lub dwa, nie rzadziej. Jeśli w mieszkaniu jest alergik lub astmatyk konieczna jest zmiana pościeli na świeżą raz w tygodniu.

Podobnie w przypadku osób z nadmierną potliwością (lub letnich upałów) lub jeśli w nogach łóżka śpi nasz czworonożny pupil.

W pozostałych przypadkach wystarczy, że zmienimy raz na dwa tygodnie zmienimy poszewki kołdry i poduszek. Jeśli chodzi o prześcieradło – warto je jednak zmieniać co tydzień. To w końcu w nim kumuluje się najwięcej zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Pościel warto prać w wyższych temperaturach, a kupując nowy komplet, najlepiej wybrać ten wykonany z naturalnego materiału, np. bawełny

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE