Naukowcy wskazali, jak często trzeba zmieniać pościel. Większość z nas robi to zbyt rzadko

2022-12-20 10:39

Wiele osób uważa zmianę pościeli za czynność pracochłonną i męczącą. Dlatego robią to raz na miesiąc, a czasem nawet rzadziej. To błąd, który może mieć wpływ na nasze zdrowie. Co ile trzeba zmieniać pościel i dlaczego to takie istotne? Znamy odpowiedź!

zmiana pościeli
Autor: getty images

Co kryje się w twojej pościeli?

Powodem, dla którego należy regularnie zmieniać pościel są liczne drobnoustroje i zanieczyszczenia, które znajdują się w poszewkach kołdry, poduszkach i w prześcieradłach.

Każdej nocy ludzkie ciało gubi aż 15 milionów komórek naskórka. Większość osiada w prześcieradle. Ale to nie wszystko. Do pościeli trafiają też resztki balsamów, kremów i innych kosmetyków, które aplikujemy przed snem. Nie mówiąc już o pocie, włosach, sierści zwierząt i kurzu.

Jeśli nie dbamy o czystość naszych łóżek i nie zmieniamy regularnie pościeli jest niemal pewne, że zagnieżdżą się w nich grzyby, bakterie oraz roztocza, które żywią się martwym naskórkiem i uwielbiają ciepłe, wilgotne środowisko (a takie panuje w naszym łóżku). Są one szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków, ale stałe przebywanie w ich towarzystwie może nadszarpnąć zdrowie każdego.

Widzimy więc, jak ważne jest zadbanie o higieniczne warunki snu. Oprócz regularnego wietrzenia i sprzątania sypialni, bardzo ważna jest częsta zmiana pościeli. No właśnie, jak częsta?

Piorąc pościel, dodaj do proszku kilkanaście kropel olejku z drzewa herbacianego. To skuteczny i naturalny sposób, by zdezynfekować pościel

Jak często zmieniać pościel?

Według specjalistów pościel powinniśmy zmieniać co tydzień lub dwa, nie rzadziej. Jeśli w mieszkaniu jest alergik lub astmatyk konieczna jest zmiana pościeli na świeżą raz w tygodniu.

Podobnie w przypadku osób z nadmierną potliwością (lub letnich upałów) lub jeśli w nogach łóżka śpi nasz czworonożny pupil.

W pozostałych przypadkach wystarczy, że zmienimy raz na dwa tygodnie zmienimy poszewki kołdry i poduszek. Jeśli chodzi o prześcieradło – warto je jednak zmieniać co tydzień. To w końcu w nim kumuluje się najwięcej zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Pościel warto prać w wyższych temperaturach, a kupując nowy komplet, najlepiej wybrać ten wykonany z naturalnego materiału, np. bawełny