Jak dobrać oświetlenie do sypialni?

Zanim przyjrzymy się żyrandolom, warto dłużej zastanowić się nad rolą oświetlenia w sypialni. To pomieszczenie, w którym intymna atmosfera jest najważniejsza, dlatego główną rolę odgrywają lampy do sypialni usytuowane przy łóżku, kinkiety lub oświetlenie punktowe. Żyrandol będzie pełnił funkcję raczej ozdobną. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy to właśnie w sypialni trzymamy ubrania i potrzebne nam jasne światło, które zaleje całe pomieszczenie. Warto wówczas postawić na żyrandol, który daje dużo światła i w którym wymiana żarówek nie będzie wielkim wyzwaniem.

Lampy do sypialni to kluczowa sprawa, jeżeli chodzi o planowanie pomieszczenia. Najlepiej pomyśleć o nich już w fazie projektu, przygotowując dla nich miejsce i montując odpowiednią liczbę gniazdek.

Warto wiedzieć: nie w każdej sypialni żyrandol będzie dobrym wyborem. Sporo zależy od wysokości pomieszczenia. Długa, ozdobna lampa mogłaby przytłoczyć niskie pomieszczenie, byłaby też mało praktyczna (łatwo o nią zahaczyć). Do niedużych wnętrz również lepiej wybierać skromniejsze żyrandole, lżejsze optycznie.

..  Jak urządzić małą sypialnię? >>>

Żyrandol do sypialni nowoczesny – co warto wiedzieć przed zakupem?

Nie każdy sufit jest odpowiedni do tego, aby udźwignąć ciężki żyrandol w sypialni. Dlatego poprośmy fachowca, by ocenił, czy konstrukcja wytrzyma. Zapewne na suficie podwieszanym lub suficie wykonanym z płyty kartonowo-gipsowej powiesimy raczej lekkie lampy sufitowe niż ozdobne żyrandole, które potrafią ważyć od kilku do nawet kilkunastu kilogramów.

Żyrandol wieszamy na kołkach rozporowych, dyblach lub kotwach skrzydełkowych. Najprostsze w instalacji będą kołki samowiercące, ale uwaga: nadają się tylko do lekkich żyrandoli, wieszanych na wspomnianych wcześniej płytach kartonowo-gipsowych.

Nowoczesne i klasyczne żyrandole do sypialni

Lampy wiszące do sypialni często są mało wyrazistym elementem wystroju – ich zadanie ogranicza się do funkcji praktycznej. Jeśli jednak chcemy postawić na efektowne albo wręcz spektakularne oświetlenie, warto zwrócić uwagę na żyrandole do sypialni. Oto najpopularniejsze modele:

Żyrandol kryształowy do sypialni – ponadczasowy symbol przepychu i elegancji. Możemy znaleźć go w bardzo rozbudowanej, „bogatej” wersji lub w skromniejszej odsłonie. Żyrandol do sypialni glamour dodatkowo odbija światło, dlatego będzie znakomitym akcentem w ciemnych pomieszczeniach. Jeżeli we wnętrzu dominuje kolor gorzkiej czekolady, grafitowa szarość albo czerń, kryształki delikatnie rozproszą światło, zapewniając wrażenie lekkości.

Żyrandole mosiężne – bardzo trwałe, często surowe w formie, a równocześnie eleganckie oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Stanowią świetną propozycję właściwie do każdej stylizacji. Do wyboru mamy modele z kloszami lub lżejszymi abażurami. Ciekawie prezentują się też żyrandole „łamane”, czyli składające się z prostych elementów metalowych połączonych pod różnymi kątami. Do takich żyrandoli najczęściej dobiera się dekoracyjne żarówki – klosze nie są potrzebne.

Żyrandole ze szkła – to niewyczerpane źródło inspiracji. Nowoczesny żyrandol do sypialni może przybrać dowolny kształt i cieszyć oko różnymi kolorami.

Żyrandole papierowe – nowoczesne, dające piękne, miękkie światło, bardzo lekkie. Ich minusem jest kłopotliwe czyszczenie, zwłaszcza że łatwo zbierają kurz.

..  Jak wyczyścić żyrandol kryształowy? >>>

Żyrandole w sypialni – ile mogą kosztować?

Najtańsze modele będą kosztowały kilkadziesiąt złotych. Lampa do sypialni sufitowa może się składać wyłącznie z prostego klosza, ale nie to decyduje o cenie, lecz materiały, z jakich została wykonana. Nie bez znaczenia pozostaje liczba detali oraz waga całości. Najcięższe będą oczywiście szklane żyrandole, za które zapłacimy nawet kilkaset złotych, a także mosiężne. Najdroższe wersje mogą osiągać wartość nawet kilkunastu tysięcy złotych, ale mówimy tu o żyrandolach do ozdobnych sypialni urządzonych „na bogato” – hotelowych albo w stylu pałacowym.