Pościel z kory: co to jest? Jakie ma zalety i wady?

 Pościel z kory

Pościel z kory cieszy się wielką popularnością

Fot. sklep.mariall.pl

Wśród wielu rodzajów pościeli dostępnych w sklepach znaleźć można także poszewki o charakterystycznej strukturze wgłębień i wypukłości. Taką fakturą wyróżnia się popularna pościel z kory. Czym jest ten materiał, jakie ma właściwości i czy warto zdecydować się na zakup uszytych z niego poszewek?

Pościel z kory, czyli odmiana pościeli bawełnianej

Kora jest materiałem produkowanym z włókien bawełny. Dobrej jakości pościel najczęściej powstaje w 100% z jej włókien, choć nie jest to regułą. Może się zdarzyć, że tania pościel z kory będzie jednak wykonana ze słabej jakości materiału, przez co szybko straci swoje właściwości. Zdarza się również, że w składzie tkaniny obok naturalnych włókien stosuje się domieszkę sztucznego surowca – najczęściej poliestru. Ma on poprawić właściwości użytkowe pościeli, ale należy pamiętać, by jego zawartość nie była wyższa niż 30%. Jakość tkaniny użytej do produkcji pościeli, a także jej bezpieczeństwo dla człowieka i środowiska potwierdza certyfikat Oeko-Tex Standard – informacja o jego przyznaniu widnieje na etykiecie produktu.

Wybierając pościel z kory, warto więc sprawdzić dokładny skład, ale także przyjrzeć się gramaturze. Pościel z kory grubej powstaje z materiału o wysokiej gramaturze, osiągającej ok. 130-140 g/m2. Taka gruba pościel z kory cechuje się większą wytrzymałością i nie przeciera się tak łatwo jak ta wykonana z cieńszego materiału, a w efekcie jej zakup jest inwestycją na dłuższy czas.

..  Jak wybierać pościel dla dzieci? >>>

 Pościel z kory

Biała pościel z kory

Fot. bertax.pl

Pościel z kory – właściwości

Kora przyjmuje większość cech włókien, z których została wykonana. Pościel z kory bawełnianej bez sztucznych domieszek wyróżnia się więc szeregiem zalet typowych dla samej bawełny. Takie poszwy:

  • mają naturalny charakter i nie uczulają;
  • dobrze przepuszczają powietrze (dotyczy to także pościeli z kory grubej);
  • są miękkie i przyjemne w dotyku;
  • są wytrzymałe: dobrej jakości pościel z kory nie przeciera się, nie kurczy, nie zmienia kształtu ani nie traci pierwotnych kolorów. Domieszka poliestru dodatkowo podnosi jej trwałość;
  • są proste w pielęgnacji – można bezpiecznie prać je w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

Warto też dodać, że pościele z kory szybko schną, a dzięki „gofrowanej” strukturze mają dodatkową zaletę, której nie ma zwykła, gładka pościel bawełniana – nie trzeba ich prasować ani krochmalić. Dzięki temu ich pielęgnacja ogranicza się do minimum i nie zajmuje wiele czasu – czystą, suchą pościel wystarczy złożyć i schować w szafie.

Dodatkowym atutem pościeli z kory jest również interesujące i bogate wzornictwo – można zaopatrzyć się w komplet poszewek w dowolnej kolorystyce, z odpowiadającym nam wzorem i w wybranym stylu. W szerokiej ofercie z łatwością znajdzie się także pościel z kory dla dzieci, która uzupełni wyposażenie zarówno pokoju chłopca, jak i dziewczynki. Łatwo poznamy taki zestaw po charakterystycznych motywach zdobniczych przedstawiających np. postacie z bajek.

Może się jednak okazać, że nie wszystkim najmłodszym kora przypadnie do gustu – specyficzna faktura kory sprawia, że w porównaniu z gładkim materiałem może się wydawać nieco szorstka zwłaszcza dla dziecięcej, delikatnej skóry. Tę cechę uznaje się za wadę pościeli z kory.

..  Pościel satynowa: właściwości, zalety, wady >>>

 Pościel z kory

Pościel z kory marki Bielawa

Fot. i-posciel.pl

Czym kierować się podczas zakupu pościeli z kory – podsumowanie

Wiemy już, że pościel kora jest najczęściej pościelą bawełnianą – ma jej zalety, a przy tym pozbawiona jest jej wad. Jeśli więc szukamy tańszego i prostszego w pielęgnacji zamiennika klasycznej bawełny, poszewki z kory będą świetnym wyborem. Aby zakup był trafiony, pamiętajmy o kilku kwestiach:

  • zwróćmy uwagę na skład materiału oraz certyfikaty przyznane tkaninie;
  • wybierzmy pościel o sporej gramaturze;
  • dopasujmy rozmiar pościeli do wymiarów kołdry i poduszki;
  • zdecydujmy się na kolorystykę i wzór dopasowane do wystroju wnętrza;
  • zwróćmy uwagę na sposób zapinania pościeli, np. na zamki lub guziki.

Podobnie jak przy zakupie innego rodzaju produktów podczas wyboru grubej pościeli z kory kierujmy się przede wszystkim jej jakością, a nie ceną. Starannie wykonany komplet z pewnością zadowoli nas swoimi właściwościami i posłuży przez dłuższy czas.

..  Wybieramy materiał na pościel >>>

Ocena: 0
Tekst: Dominik Olszewski Zdjęcia: sklep.mariall.pl

POLECANE ARTYKUŁY