Baldachim do łóżka – co wybrać, jak zaaranżować?

 Baldachim do łóżka

Fot. GettyImages

Dla jednych spełnienie marzeń, dla innych wnętrzarski anachronizm. Łóżko z baldachimem może wzbudzać emocje, jednak stanowi ciekawy element aranżacji sypialni, który wrócił do wyposażenia łóżek w nowej odsłonie. Baldachim to historyczny element wyposażenia, który towarzyszył między innymi tronowi panującego władcy oraz królewskim łożom. Jest osłoną z tkaniny, która przybiera formę daszka najczęściej rozpiętego na drążkach, słupkach, kolumnach albo ramie. Choć może kojarzyć się z sypialniami zamkowymi albo egzotycznymi, znajduje swoje zastosowanie również w nowocześniejszej formie nad współczesnymi łóżkami.

Baldachim nad łóżko – krótka historia

Słowa „baldachim” pochodzi od włoskiego „baldacchino”, oznaczającego przenośne zadaszenie, nazywane również podniebieniem, które pełniło funkcję ochronną oraz honorową. Było ono wytwarzane z drogich, złoto-jedwabnych tkanin pochodzących pierwotnie z Bagdadu (złotogłów bagdadzki), nazywanego po włosku Baldacco. Niektórzy władcy, noszeni w lektykach, byli chronieni przez baldachim przed nadmiernym słońcem lub deszczem – baldachim pełnił zatem funkcję podobną do współczesnego parasola lub dachu w samochodzie. Jak to się stało, że dotychczas przenośna osłona na drążkach trafiła do sypialni jako zadaszenie łoża? Według historyków architektury wnętrz około XII wieku baldachim stał się częścią składową łoża i tronu zamożnych osób. Już wcześniej stanowił oznaczanie ważnych miejsc, także w warunkach polowych – gdzie towarzyszył władcy. W wysokich komnatach zamkowych baldachim jako forma zadaszenia łóżka oraz dodatkowe – boczne zasłony, chroniły przed przeciągami oraz zapewniały intymność. Baldachim przeniknął również jako forma architektoniczna do wyposażenia sakralnego oraz wnętrz kościołów – na przykład jako daszek nad rzeźbami lub sarkofagami władców, jednak jego początki odnajdujemy na starożytnym Bliskim Wschodzie.

Baldachim do łóżka dziś

Współcześnie baldachim stosowany jest w wielu ciekawych formach do nowoczesnych łóżek. Może zasłaniać całe posłanie lub jego część. Najpopularniejszą formą współczesnej odmiany baldachimu jest rama z listew, której cztery połączone słupki wyznaczają przestrzeń do snu w kształcie sześcianu. Dzięki rozwiązaniu baldachimu możemy strefować, czyli wyodrębniać strefy sypialni. Jeśli łóżko znajduje się w otwartej przestrzeni – na przykład w coraz popularniejszych mieszkaniach typu studio, w których ścianami oddzielono wyłącznie łazienkę, reszta natomiast to open space – baldachim nad łóżkiem sprawdzi się jako przesłona zapewniająca intymność; dodatkowo zasłony mogą odcinać dopływ światła słonecznego lub sztucznego. Łóżko z baldachimem daje poczucie przytulności i większego komfortu termicznego. Leżąc w łóżku, nie musimy patrzeć na biały sufit – dobór tkaniny na baldachim jest przecież nieograniczony.

Baldachim tiulowy

Różowy baldachim to dopełnienie sypialni małej księżniczki. Tego rodzaju baldachim możemy zakupić w sprzedaży internetowej lub sklepach stacjonarnych jako baldachim moskitierę. Jest wykonany najczęściej z tiulu i może pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną – kiedy zdobi wezgłowie łóżka dziewczynki. Latem baldachim tiulowy, jeśli całkowicie osłoni łóżko dziecięce, może ochronić również przed owadami. Jego forma – przypominająca daszek, namiot albo domek – wyznacza także przestrzeń do nieskończonej liczby dziecięcych zabaw.

..  Pompony z tiulu – jak zrobić? >>>

Baldachim DIY

Baldachim do sypialni możemy wykonać również sami. Nie musimy mieć do tego specjalnego łóżka z ramą, słupkami ani kolumnami. Do własnoręcznego wykonania baldachimu potrzebna nam będzie tkanina (na przykład bawełniana) szersza niż łóżko, a także jeden lub dwa drewniane drążki bądź listwy, które przymocujemy do sufitu z dystansem za pomocą metalowych kotew. Drążki posłużą do podtrzymania tkaniny. Innym pomysłem jest montaż karnisza szynowego do sufitu wokół przestrzeni łóżka, który będzie pełnił funkcję baldachimu.

Ocena: 5
Tekst: Remigiusz Łangowski Zdjęcia: GettyImages

POLECANE ARTYKUŁY