Materac nawierzchniowy – topmaterac, nakładka na materac. Czy warto mieć? Jaki kupić?

2021-08-26 8:27

Materac nawierzchniowy zwany również topmateracem przeżywa w ostatnim czasie swój renesans. Jeśli nasz materac jest niewygodny, wysłużony lub jeśli jesteśmy zmuszeni do spania na wersalce, której skutki czujemy każdego ranka, topmaterac może przyjść nam z pomocą. Czy faktycznie warto mieć w domu materac nawierzchniowy? Jaki wybrać? Podpowiadamy.

Materac nawierzchniowy – topmaterac, nakładka na materac. Czy warto mieć? Jaki kupić?
Autor: mat. pras. Comforteo Zakup nowego materaca to duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Materac nawierzchniowy położony na górną powierzchnię niewygodnego lub wysłużonego materaca skutecznie poprawia komfort snu oraz wspiera kręgosłup. Topmaterac jest przy tym hipoalergiczny i bakteriobójczy, hamuje rozwój bakterii, roztoczy i grzybów. Materac nawierzchniowy stanowi warstwę ochronną przez zaplamieniem i zabrudzeniem materaca.

Co to jest materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy to cienka nakładka stosowana na materac lub inną powierzchnię do spania (np. sofę czy wersalkę). Topmaterac nie może sam zastąpić materaca, może go jedynie uzupełnić i w efekcie podnieść komfort snu i pomóc w walce z bezsennością.

Materac nawierzchniowy – zalety

Materac nawierzchniowy ma wiele zalet, które warto rozważyć przed kupnem topmateraca. Przede wszystkim materac nawierzchniowy stanowi barierę ochronną dla materaca – chroni przed plamami, zabrudzeniami, kurzem, roztoczami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Nakładka na materac skutecznie wydłuża żywotność materaca i zmniejsza jego odkształcenia. Jeśli nasza powierzchnia do spania jest niewygodna, topmaterac z powodzeniem sobie z tym poradzi – spanie na sofie czy wersalce nie będzie już dla nas problemem.

Zakup nowego materaca wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego jeśli nie stać nas na wydanie dużej sumy pieniędzy na nową powierzchnię do spania z pomocą przyjść może topmaterac. Wady starego, wysłużonego materaca możemy naprawić, kładąc na jego górną powierzchnię topmaterac – zniweluje on wszystkie nierówności, wgniecenia czy odkształcenia sprężyn. Materac nawierzchniowy nie tylko poprawia jakość snu, ale również zapewnia maksymalny komfort twojemu kręgosłupowi.

Mata na materac ma zazwyczaj kilka centymetrów grubości i jest łatwa w przechowywaniu – wystarczy zwinąć ją w rulon i schować pod łóżko, do szafy itd.

Z czego wykonany jest materac nawierzchniowy?

Dobry materac nawierzchniowy wykonany jest wysokiej jakości pianki termoelastycznej lub lateksu.

Na co zwrócić uwagę, kupując materac nawierzchniowy?

Topmaterac powinien być odporny na wilgoć i zaplamienia, a także zapewniać dobrą przepuszczalność powietrza. Warto sprawdzić, czy pokrowiec materaca nawierzchniowego posiada zamek błyskawiczny i czy można go zdjąć w całości. Dobrze jest od razu upewnić się, że topmaterac może być prany w pralce automatycznej.

Materiał topmateraca nie powinien zawierać waty lub być pikowany – takie tkaniny nie są dostatecznie przewiewne, nie zapewniają dobrej cyrkulacji powietrza. Warto wybierać takie nakładki, które są wykonane z materiału nasączonego wyciągiem z aloesu lub są pokryte warstwą pro-biotyczną – chronią topmaterac przed bakteriami.

Dla kogo jest topmaterac?

Przede wszystkim materac nawierzchniowy jest zalecany wszystkim osobom, które śpią na niewygodnej powierzchni – nałożenie go na wierzch materaca, sofy czy wersalki skutecznie podniesie komfort snu.

Topmaterac jest dobrą opcją dla osób z bólem kręgosłupa. Nakładka z termoelastycznej pianki redukuje nacisk, odciąża mięśnie i dobrze dopasowuje się do kręgosłupa.

Czy materac nawierzchniowy jest odpowiedni dla alergików? Jak najbardziej! Topmaterac dobrej jakości wykonany jest z materiałów hipoalergicznych, które hamują rozwój bakterii i roztoczy. Ponadto, topmaterac można prać w pralce, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać czystość i pozbyć się roztoczy, grzybów i kurzu.

Materac nawierzchniowy – rodzaje

Na polskim rynku możemy wyróżnić 3 główne rodzaje topmateracy:

  1. PIANKOWY – materac nawierzchniowy wypełniony pianką memory wchodzi w reakcję z ciałem i pod wpływem jego temperatury dostosowuje się do kształtu ciała śpiącego; topmaterac piankowy zapewnia relaks, komfort i stabilne podparcie
  2. LATEKSOWY – materace nawierzchniowe wykonane z lateksu lub pianki o dużej elastyczności są higieniczne, w takim środowisku bakterie, grzyby i roztocza nie mają szans na rozwój – dlatego topmaterace lateksowe są polecane w szczególności alergikom. Jeśli mamy problem z nadmiernym poceniem się w nocy, lateksowe nakładki na materac sprawdzą się idealnie – są bardzo przewiewne i zapobiegają gromadzeniu się wilgoci. Chcąc zapewnić długą żywotność topmateracowi, najlepiej zaopatrzyć się w lateksową matę – nie ulegają one deformacji czy odkształceniom.
  3. KOKOSOWY – materac nawierzchniowy z matą kokosową polecany jest osobom, które chcą utwardzić swój materac

Co to jest mata kokosowa? Jeśli kupiliśmy zbyt miękki materac, nie panikujmy, materac nawierzchniowy z matą kokosową pomoże nam utwardzić powierzchnię do spania. Typowa mata kokosowa ma 1 cm grubości, jest przy tym hipoalergiczna – włókno kokosowe zawiera sole mineralne, które hamują rozwój roztoczy i pleśni, ponadto zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza i odprowadza wilgoć.

Jak wybrać dobry materac? Zobacz nasze propozycje

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni